biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 10x0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Techniki filmowania - zasady, o których warto pamiętać!

Techniki filmowania - zasady, o których warto pamiętać!

Bycie filmowcem to niesamowicie fascynująca praca, ale jednocześnie trudna i wymagająca dużo cierpliwości. Jak w każdym innym zawodzie, tak i tu początki bywają ciężkie, przecież nie wystarczy tylko kliknąć REC i czekać aż samo się zrobi. Kręcenie klipów wymaga odpowiedniej techniki, z którą powinien zaznajomić się każdy amator filmowania. Podpowiadamy o czym należy pamiętać, by nie zniechęcić się już na starcie.

Przeostrzenie

To jedna z najbardziej uniwersalnych technik filmowania, która wykorzystywana jest niemal we wszystkich produkcjach. Wcale nas to nie dziwi – idealnie sprawdza się podczas kręcenia scen z perspektywy innej osoby czy po prostu do filmowania drobnych detali. Przeostrzenie polega na prezentacji różnych obiektów w obrębie tego samego ujęcia, kierując uwagę najpierw na jeden obiekt, a później na inny.  

Panoramowanie

To jedna z podstawowych technik filmowania, która również często wykorzystywana jest przy klasycznej fotografii. W filmie daje możliwość pokazania za pomocą nieruchomej kamery obiektów poruczających się najczęściej w osi prostopadłej do kamery. Technika ta sprawdza się do kręcenia krajobrazów, ruchomych obiektów, tj. samochody czy do filmowania sportowców. Jedyne czego potrzebujemy to statyw, najlepiej z głowicą olejową, która przeznaczona jest do wytłumiania wibracji podczas ruchu.

Jazda

To druga z technik, zaraz po panoramowaniu, która wykorzystuje się do filmowania poruszających się obiektów. Polega ona na maksymalnie płynnym przejeździe kamery w dowolnym kierunku, również w pionie. Jest techniką bardziej wymagającą, która potrzebuje odpowiedniego sprzętu np. szyn, po których będzie przesuwany statyw.

Efekt Vertigo

Efekt, który ma za zadanie wzbudzić w widzach niepokój, spotęgować wrażenie szoku czy po prostu zapowiedzieć nagły zwrot akcji. Na czym dokładnie polega ta technika? Wykonywany jest najazd kamerą na interesujący nas obiekt i jednocześnie zmieniana jest ogniskowa obiektywu na szerszą (przybliżamy się do obiektu kamerą, ale oddalamy zoomem lub odwrotnie).

Over the shoulder

Ujęcie przez ramię (ang. over the shoulder) to ujęcie, które najczęściej wykorzystywane jest do przedstawiania konwersacji między bohaterami. Kamera jest umieszczona nad tyłem ramienia i głową fotografowanej osoby, co daje możliwość pokazania akcji z jej perspektywy. Bardzo przydatna technika, gdy chcemy ukazać myśli bohatera czy pokazać to na co patrzy.

Zasada 180 stopni

Nie do końca jest to technika, ale na pewno jedna z ważniejszych zasad filmowca, która wykorzystywana jest chyba we wszystkich studiach filmowych. Zasada 180 stopni umożliwia poprawne nagrywanie dialogów między bohaterami. Polega na poprowadzeniu niewidocznej linii, która przecina dwie znajdujące się w kadrze postanie, rzecz polega na tym, by nie przekraczać jej podczas nagrywania.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium