biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Twój aparat wpadł do wody? Sprawdź, co robić!

Twój aparat wpadł do wody? Sprawdź, co robić!

Woda to jeden z głównych czynników zagrażających aparatowi fotograficznemu zabieranemu na zewnątrz. Kwestia staje się szczególnie ważna w sezonie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na wakacje nad wodę: morze, jezioro, rzekę, basen. Ale również na imprezie aparat może zostać zalany drinkiem czy sokiem. Co wtedy robić? Jak go zabezpieczyć, by nie doszło do trwałych uszkodzeń?

Problem 1: aparat wpadł do wody słonej

Najtrudniejszym przypadkiem jest właśnie ten, w którym aparat fotograficzny wpada do wody słonej, np. oceanu lub morza. Niestety bardzo często oznacza to trwałe uszkodzenie mechanizmu. Wszystko przez to, że słona woda w błyskawicznym tempie prowadzi do korozji elementów wykonanych z metalu i elektrolizy połączeń elektrycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest bezzwłoczne wyjęcie akumulatora i oddanie aparatu do serwisu. W sytuacji, w której nie jest to możliwe, niektórzy – po uprzednim wyjęciu ogniw – przemywają aparat słodką wodą, co ma na celu rozpuszczenie soli.

Problem 2: aparat wpadł do wody słodkiej

Jak tylko wyciągniesz aparat ze słodkiej wody, wyjmij akumulator/baterię i kartę pamięci – błyskawicznie! Nie próbuj samodzielnie suszyć korpusu poprzez ogrzewanie go suszarką, kaloryferem czy innym źródłem ciepła. Jeśli nie znasz się na budowie aparatu, na tym etapie oddaj go do serwisu. Jeżeli zaś zamierzasz samodzielnie rozkręcić i osuszyć części, uważaj na lampę błyskową, w której kondensatorze występuje wysokie napięcie.

Warto pamiętać, że do "zalania" mechanizmu aparatu może dojść nawet wtedy, gdy nie wpadnie do wody cały. Wystarczy ekspozycja na deszcz, a nawet wilgoć.

Problem 3: aparat został zalany słodkim napojem

Zalanie aparatu sokiem czy innym słodkim płynem jest oczywiście niekorzystne, ale dużo mniej niż wpadnięcie sprzętu do wody bądź wniknięcie do korpusu wilgoci. Słodki napój jest lepki i skleja elementy. Kiedy dojdzie do zalania, postępuj jak w przypadku pełnego zanurzenia – wyjmij baterię/akumulator i kartę pamięci. Sięgnij po ściereczkę z mikrofibry i szybko oczyść poklejony element aparatu. Zrób to uważnie, bo jeśli woda odparuje, a gęsta i kleista warstwa zostanie, aparat może się uszkodzić.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium