fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Ustawienie aparatu do nagrywania filmów - miniporadnik

Ustawienie aparatu do nagrywania filmów - miniporadnik

Początki bywają trudne. Również te dotyczące nagrywania filmów. Właśnie dlatego warto być odpowiednio przygotowanym i zanim rozpocznie się swoją przygodę na dobre, zapoznać się z poradami, które mogą znacząco wpłynąć na każde nagranie. Wystarczy kierować się jedynie kilkoma wskazówkami, a na pewno nagrania będą wysokiej jakości i zachwycą każdego, a przecież właśnie o to chodzi w realizacji własnych projektów filmowych.

Spis treści:

  1. Nada się każdy sprzęt
  2. Liczy się odpowiedni klatkaż
  3. Wybór odpowiedniej kolorystyki
  4. Prawidłowo dobrana rozdzielczość
  5. Włączenie histogramu

Nada się każdy sprzęt

Technika cały czas idzie naprzód, a na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele, które pozwalają zrealizować zapierające dech w piersiach produkcje. Warto jednak pamiętać także o tym, że większość aparatów z jednej półki cenowej, może pochwalić się podobnymi parametrami, oraz możliwościami. W związku z tym do nagrywania wykorzystać można dosłownie każdy sprzęt. Warto dać mu szansę i sprawdzić, jak duże ma on możliwości, a na pewno będzie można się pozytywnie zaskoczyć.

Liczy się odpowiedni klatkaż

Obecnie prawie wszystkie filmy, jakie możemy podziwiać, wyświetlane są z prędkością 24 klatek na sekundę. Takie rozwiązanie zostało powszechnie przyjęte za standard międzynarodowy, który ułatwia wyświetlanie filmów w różnych kinach na całym świecie, bez potrzeby zmieniania formatu nagrań. W aparatach znaleźć można jednak różne opcje. W takim razie, która z nich będzie najkorzystniejsza? Warto się nad tym przez chwilę zastanowić. Do wyboru jest opcja 24 klatek, 25 klatek, co jest standardem europejskim, oraz 30 klatek, co wykorzystywane jest w amerykańskiej kinematografii. Jak więc można się łatwo domyślić, w tym przypadku najkorzystniejszy będzie wybór 25 klatek. Opcja 25 klatek na sekundę najlepiej radzi sobie z migoczącym światłem i doskonale je rejestruje, co ułatwia utrzymanie pożądanych efektów, które finalnie zachwycą każdego i jak najbardziej sprawdzą się na duży ekran. Bardzo ważne jest również to, aby do ilości klatek na sekundę dobrać również odpowiedni czas otwarcia migawki. Tak naprawdę powinien stanowić on podwojenie, czyli w przypadku ustawienia 25 klatek na sekundę, migawka powinna wynosić 1/50s. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wiele rzeczy można poprawić, wręcz naprawić w post produkcji, ale niestety wyrównanie migającego światła jest niemożliwe. Trzeba mieć to na uwadze znacznie wcześniej, zanim będzie za późno. Najnowsze aparaty do nagrywania coraz częściej zezwalają na nagrywanie nawet w 200-stu klatkach na sekundę. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Dla odbiorcy może być za szybkie.

Wybór odpowiedniej kolorystyki

Bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie kolorystyki, czyli tak zwane profile logarytmiczne, inaczej zwane LOGi. Dzięki ich zastosowaniu, możliwa jest bogata obróbka takich zdjęć w post produkcji, co daje szerokie pole działania. Na tym etapie można bowiem jeszcze wiele zmienić. Na przykład podciągnąć konkretne kolory, albo wręcz przeciwnie, przygasić je. Rezultaty będą na pewno zachwycające! W taki sposób można naprawić wiele początkowych niedociągnięć, co przecież może przydarzyć się każdemu, zwłaszcza mało doświadczonym filmowcom. Warto jednak wiedzieć, że aby móc później bawić się kolorystyką zdjęć, bardzo ważne jest wcześniejsze prawidłowe ustawienie aparatu. Przede wszystkim należy wybrać ekspozycję aż dwukrotnie wyższą, niż zazwyczaj. Czy jednak zawsze warto decydować się na nagrywanie LOGi? Niekoniecznie. Warto stosować to tylko w niektórych, niezbędnych sytuacjach. Najlepszym wyborem co do nagrywania LOGi, będzie zdecydowanie się na nie tylko podczas posiadania możliwości nagrania filmu w kodeku 10 lub 12 bitowym.

Prawidłowo dobrana rozdzielczość

Oczywiście warto pamiętać również o tym, aby prawidłowo dobrać stosowaną rozdzielczość. Tylko dzięki temu będzie można mieć absolutną pewność, że cały film będzie dobrej jakości i będzie prezentował się dokładnie tak, jak się tego chciało. To dlatego najlepszym możliwym wyborem będzie nagrywanie w rozdzielczości 4K. Ciekawostką, o której wciąż wie niewiele osób, jest to, że nagrywanie w 4K jest bardziej opłacalne, niżeli natychmiastowe nagrywanie w Full HD. To dlatego o wiele lepiej jest nagrać w 4K, a dopiero potem przekonwertować całość na Full HD.

Włączenie histogramu

Histogram jest bardzo pomocny, a więc warto pamiętać o tym, aby był stale włączony. To nic innego, jak niewielki wykres u dołu ekranu, który pozwala kontrolować, jak dobrze naświetlony jest obraz. W ten sposób można łatwo i szybko kontrolować światło, oraz jego ilość. Im wyższy będzie ten wykres po prawej stronie, tym oznacza to, że ekspozycja jest lepiej dobrana. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, ponieważ łatwo można się zapomnieć i niestety prześwietlić takie ujęcie, a jak wiadomo, uratowanie kadru, który został mocno prześwietlony, wcale nie jest już takie łatwe i często nawet niestety już niemożliwe do naprawienia.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium