fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Użyteczne triki podczas filmowania – znasz je?

Użyteczne triki podczas filmowania – znasz je?

Chcesz stworzyć dopracowany, profesjonalny film, który zrobi wrażenie na Twoich widzach? To łatwiejsze niż myślisz! Kilka prostych wskazówek pomoże Ci osiągnąć ten cel. Oto kilka z nich.

Pamiętaj o świetle

Ogromny wpływ na jakość gotowego materiału wideo ma światło – jego natężenie. Dąż do tego, aby nagrywać w przestrzeni dobrze doświetlonej. Jeśli tworzysz materiał na zewnątrz, wykorzystaj światło naturalne, czyli słoneczne. Warto pamiętać o zasadzie łagodnego światła – takie uchwycisz rano lub wieczorem. „Najcięższe” światło to światło słoneczne w południe, gdyż pada prosto z góry i rzuca ostre cienie – głównie dlatego warto go unikać. Jeśli musisz filmować w środku dnia, spróbuj zrobić to w nieco bardziej pochmurny dzień lub znajdź zacienione miejsce, w którym światło będzie bardziej plastyczne. Przed zaciemnieniem obronią Cię ustawienia sprzętowe i jasny obiektyw.

W przypadku kręcenia filmów w pomieszczeniu najgorszym, co możesz zrobić, to wykorzystać światło górne – standardowych lamp. Jeśli bohaterowie Twojego filmu stoją bezpośrednio pod oświetleniem, na ich twarze będą padać cienie. Filmowane elementy scenografii ustawiaj przy oknach lub użyj dodatkowego, bocznego, oświetlenia, na przykład lamp stojących. Zwracaj uwagę na cienie już przy pierwszych zdjęciach, aby wykluczyć je już na etapie kręcenia, ponieważ w późniejszym montażu niewiele będziesz mógł z nimi zrobić. Gra cieniem przyda się za to w scenach dramatycznych i w klimacie gore/noir lub filmach czarno-białych.

Używaj statywu

Nie ma nic gorszego niż drżący materiał filmowy. Przez drżenie każdy film będzie wyglądał jak film amatorski. Ciężko jest utrzymać aparat całkowicie stabilnie, więc staraj się nie kręcić z ręki. Zamiast tego użyj statywu lub ustaw aparat na stabilnej powierzchni. Zmianę perspektywy lepiej osiągnąć za pomocą cięcia i przestawienia aparatu niż rotując sprzętem w czasie nagrywania. Nowoczesne aparaty posiadają opcję stabilizacji, warto więc ją znaleźć i wykorzystać, a jeśli masz już nagraną rozedrganą scenę, przydatnym trikiem może okazać się jej spowolnienie nawet o setne sekundy; zauważalnie zmniejszy się widoczność drgań przy niezauważalnie zmniejszonym tempie nagrania – szczególnie w przypadku scen dynamicznych, które jednak kręcić chcesz „z ręki”.

Prosta zasada trójpodziału kompozycji

Obecnie każdy nowoczesny telefon i aparat do nagrywania ma funkcję, która umożliwia nałożenie siatki na ekran. Przy początkowych próbach fotografii i filmu warto mieć ją włączoną cały czas. Pomaga utrzymać telefon poziomo i uniknąć przechylonego materiału filmowego, ale to nie jedyne jej zastosowanie. Siatka dzieli ekran na dziewięć równych segmentów, które pomogą Ci zrozumieć zasadę trójpodziału – to ważne, by tworzyć poprawne ujęcia zarówno w fotografii, jak i filmie. Punkty, w których przecinają się widoczne na ekranie linie, są szczególnie silnymi obszarami nie tylko ostrości, ale i wyznaczają miejsca, w które ludzkie oko „wędruje” pierwsze. Wykorzystaj te punkty, by umieszczać w nich to, co najważniejsze w danej scenie. Dzięki temu kadry będą interesujące, a film – przyjemniejszy w odbiorze.

Nie daj sobie wmówić, że prawdziwą efektowność uzyskuje się tylko za pomocą drogiego sprzętu; choć jest on w stanie zrobić za nas wiele, kluczem i tak będzie Twoja technika i wiedza. Nie musisz tracić fortuny, a wystarczy, że poznasz kilka elementarnych zasad i sprytnych trików oraz wykorzystasz ustawienia obecnie posiadanego sprzętu. Sprawdź nasze inne wpisy, aby poznać inne triki warsztatowe różnych kompozycji filmowo-fotograficznych. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium