fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
W jakich sytuacjach statyw jest niezbędny?

W jakich sytuacjach statyw jest niezbędny?

Fotografia to bardzo fascynująca dziedzina, ale niewątpliwie należy wiedzieć, w jaki sposób skompletować niezbędny sprzęt, aby zdjęcia wychodziły jeszcze lepsze. Tym razem zastanowimy się, dlaczego warto jak najszybciej rozważyć zakup dobrej jakości statywu.

Spis treści:

  1. Pejzaże, złota i niebieska godzina
  2. Panoramy i filmy
  3. Zdjęcia obiektów pozostających w ciągłym ruchu
  4. Fotografia przyrody
  5. Wykonywanie zdjęć w słabych warunkach pogodowych

Pejzaże, złota i niebieska godzina

Wszystkie ujęcia, które wykonujesz z długim czasem naświetlania, będą potrzebowały statywu. Nawet jeśli posiadasz wbudowany w aparat tryb niwelowania drgań, jest on tylko narzędziem pomocniczym i nie wyeliminuje wszystkiego. Pod tym względem drgnięcie, a więc utratę jakości, powodować może nawet klik migawki – to dlatego profesjonaliści używają nie tylko statywów, ale i pilotów, dzięki którym, by włączyć migawkę, w ogóle dotyka się aparatu. Wybierając się na sesje przyrodnicze lub miejskie, w których fotografujesz poruszające się niebo o złotej bądź niebieskiej godzinie, rwącą rzekę, street view i pędzących ludzi, czas otwarcia przesłony i docieranie do niego wystarczającej ilości światła, a ponadto bezruch aparatu to sprawy kluczowe. Od nich zależy jakość wykonanego zdjęcia. Czy będzie to zdjęcie statyczne, a może dzięki rozmazanym smugom przedstawisz pędzące samochody lub ruch gwiazd? Oczywiście bez statywu możesz wykonać zdjęcie poprawnie, opierając o coś aparat, ale nieprzymocowany sprzęt pozostawiony bez naszej kontroli może spaść, przewrócić się pod wpływem najmniejszego podmuchu wiatru. Niektórym fotografom raz, że byłoby szkoda, dwa: to wcale nie wygląda profesjonalnie, gdy patrzy się na to z boku.

Panoramy i filmy

Statyw jest niezbędny w przypadku wykonywania zdjęć panoramicznych. Fotografia szeroka wymaga od nas precyzyjnego ruchu, który umożliwi złapanie większego kadru. Tak zwane „widokówki” poziomuje sam system aparatu, jednak aby zrobił to porządnie, a przejścia nie były widoczne i nie zakłócały odbioru, nasz ruch musi być płynny. Statyw i przymocowana do niego rączka pozwalająca obracać aparatem minimalizują ryzyko powstania niepotrzebnych wstrząsów. Wykonując panoramę z ręki, drganie spowoduje każdy najmniejszy nasz oddech, a jego wstrzymanie to wciąż za mało, by zdjęcie wyszło poprawnie. Podobnie sprawa wygląda z filmami. Drżące ręce powodują, że obraz jest skaczący. Oczywiście jeśli chcemy osiągnąć efekt filmu dokumentalnego kręconego „z ręki” – poruszanie się jest właściwe. Jednak słowo „z ręki” to tylko skrót myślowy i efekt skojarzeniowy, tak naprawdę specjaliści poruszają statywem, który noszą. Poruszając nim, a nie samym aparatem w naszych rękach, minimalizujemy drgania rąk wynikające choćby z oddechu czy nawet zmęczenia dłuższą sesją, a film, choć kręcony w efekcie „z ręki”, jest znacznie czystszy i przyjemniej się go ogląda. Istnieje jeszcze jedna zaleta, która sprawia, że statyw przydaje się nawet w fotografii amatorskiej, domowej. Są to imprezy okolicznościowe, kiedy to na zdjęciach może pojawić się też osoba fotografująca. Statyw przydaje się także w przypadku selfie-sesji. Choć nadal niektórzy korzystają z selfie-sticków, jego ograniczona długość odbiera wiele możliwości, no i nie każdy lubi efekt odciętej na zdjęciu ręki, która trzyma aparat bądź stick.

Zdjęcia obiektów pozostających w ciągłym ruchu

Fotografowanie obiektów, ludzi czy zwierząt, którzy pozostają w ciągłym ruchu, z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań i może się zdarzyć, że problem z tym będą mieć nawet profesjonalni fotografowie. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby pomimo dość wymagających warunków, uzyskać zdjęcia w wysokiej jakości, na których utrwalony pozostanie wybrany przez siebie kadr? Z całą pewnością w takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się wykorzystanie statywu. Statyw i samowyzwalacz powinni dać razem zadowalające efekty i w razie czego na pewno uda wybrać się jedno najlepsze ujęcie.

Fotografia przyrody

Po części była już o tym mowa w części dotyczącej pejzażów, ale teraz chodzi bardziej o fotografowanie żywej przyrody, czyli, chociażby zwierząt. Decydując się na fotografowanie dzikich zwierząt, z całą pewnością należy uzbroić się w cierpliwość, oraz dobrej jakości statyw, który będzie można rozstawić w pewnym miejscu i tym samym znacznie ułatwić sobie pracę, ponieważ ciężkiego sprzętu nie będzie trzeba trzymać cały czas w rękach.

Wykonywanie zdjęć w słabych warunkach pogodowych

Ile razy marzyło się o pięknych fotografiach, ale pogodzie udawało się pokrzyżować plany, albo za oknem było już zbyt ciemno? W takim przypadku jak najbardziej istnieje sprawdzone rozwiązanie, a mianowicie ustawienie dużej jasności. W ten sposób kadr zostanie doświetlony i tworzyć będzie można nawet w nie do końca sprzyjających warunkach. Trzeba jednak pamiętać o innej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o tym, że w przypadku znaczącego otwarcia przysłony, na zdjęciu będą bardziej widoczne wszelkiego rodzaju drżenia, oraz rozmycia spowodowane na przykład delikatnym ruchem dłoni. To na pewno wpłynie na jakość i odbiór takiej fotografii. To dlatego również i w tym przypadku statyw będzie najlepszym wyborem.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium