Warszawski projekt Kapsuły Czasu wsparty przez Fuji Film

Warszawski projekt Kapsuły Czasu wsparty przez Fuji Film

Do zobaczenia w 2118 roku – czyli warszawski projekt Kapsuły Czasu wsparty przez Fuji Film

W ostatnią sobotę 13 października o godzinie 15 na Krakowskim Przedmieściu odbył się festiwal „Przestrzeń wolności” organizowany przez ratusz miasta stołecznego Warszawy z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz licznych kulturalnych wydarzeń, jakie odbywały się podczas festiwalu, mogliśmy być uczestnikami zwieńczenia zupełnie wyjątkowego projektu, którym było zakopanie Warszawskiej Kapsuły Czasu.

Warszawska Kapsuła Czasu

Warszawska Kapsuła Czasu to pamiątka naszych czasów dla potomnych. Mierząca 100 cm wysokości i średnicy 40 cm zbudowana z metalu kapsuła została zbudowana na obchody 100-lecia niepodległości Polski. Zostały w niej umieszczone życzenia i przedmioty, które są związane z miastem oraz mieszkańcami Warszawy. Ponownie ma zostać otworzona za 100 lat, czyli w 200 rocznicę odzyskania niepodległości.

Co dokładnie kryje się w Kapsule?

Jednym z głównych przedmiotów, jakie zostały włożone do kapsuły to „Warszawska Księga Wolności”. Już od kilku miesięcy Warszawiacy mogli wpisywać się do księgi, napisać życzenia i tym samym zostawić po sobie ślad dla przyszłych pokoleń warszawiaków, którzy otworzą ją w 2118 r. Księga rozpoczyna się od przekazu:

Przesłanie dla przyszłych pokoleń. Warszawa ─ Stolica Wolności 1918-2018-2118.

”My mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, obywatelki i obywatele Rzeczypospolitej, Polki i Polacy rozproszeni po świecie, przyjaciele Warszawy z kraju i zagranicy, świętujemy dzisiaj — w 2018 roku — stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po roku 1918 dwukrotnie tę wolność traciliśmy. Dlatego tak bardzo się cieszymy, że możemy zwrócić się do Was — naszych następców — ze stolicy Polski suwerennej. W 1918 roku Warszawa była symbolem odradzającej się państwowości i nadziei na pomyślny rozwój. W 2018 roku Warszawa jest europejskim, nowoczesnym, wolnym i otwartym miastem. Życzymy Wam, abyście w roku 2118 przeczytali te słowa w Warszawie, z której jesteście dumni; ze stolicy Polski niepodległej w pokojowej Europie, demokratycznej, tolerancyjnej, nowoczesnej, zamożnej i dzielącej się dobrobytem”.

Kapsuła będzie przechowywać przez najbliższe sto lat esencję naszych czasów. Oprócz księgi znajdziemy w niej zapis partytury oraz nagranie zwyciężonego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, flagę Warszawy, Warszawską Kartę Miejską, koszulkę z napisem „Jestem z Ciebie dumna”, plany miasta z 1918 i 2018, bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe a nawet recepturę pączków z Cukierni Zagoździńskich mieszczącej się przy ul. Górczewskiej.

Co wspólnego z Kapsułą Czasu ma Fujifilm?

Kapsuła oprócz wymienionych wyżej zawierała również przepiękną pamiątkę, czyli fotografie wykonane w ramach projektu „Portret rodzinny na 100-lecie” organizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Projekt zawierał 140 portretów przedstawiających rodziny warszawskie. Współtwórcą projektu i autorem zdjęć był fotograf Filip Ćwik, który jest uznanym portrecistą, laureatem wielu konkursów takich jak World Press Photo. Dużą role odegrała również firma Fujifilm, która wsparła produkcję portretów, które fotografik wykonał średnioformatowym bezlusterkowcem GFX 50S. Zdjęcia zostały wydrukowane w laboratorium fotograficznym AD STUDIO, które mieści się w Warszawie przy ul. Lwowskiej, na wysokiej jakości, profesjonalnym papierze Fujifilm DPII. Odbyło 14 sesji zdjęciowych, w której wzięło udział aż 134 rodzin.

 

Do zobaczenia za 100 lat!

 

Zdjęcia z wydarzenia fot. Inna Siemicz, dzięki uprzejmości FujiFilm

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
CA Raty
Sklep internetowy Shoper.pl