biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Zdjęcia makro - co fotografować?

Zdjęcia makro - co fotografować?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy właściciel aparatu cyfrowego (czy to lustrzanki, czy modelu kompaktowego) może spróbować swoich sił w makrofotografii. Duże zbliżenia potrafią być niezwykle atrakcyjne, robienie ich jest też po prostu świetną zabawą i pozwala poznać możliwości sprzętu. Tylko co fotografować? Przedstawiamy garść inspiracji.

Sprawdź, co masz w domu

W swoim domu z pewnością znajdziesz mnóstwo ciekawych obiektów do sfotografowania. Największą skarbnicą ciekawych faktur i kształtów jest zazwyczaj kuchnia. Kryształki cukru, soli, ziarenka pieprzu, przeróżne mielone zioła, przyprawy, ziarna kawy, pestki, orzechy, suszone owoce, granulki kawy rozpuszczalnej, naprawdę jest czemu się przyjrzeć. Dobrym obiektem makrofotografii są też przekroje owoców i warzyw. W dużym zbliżeniu dosłownie wszystko może wyglądać ciekawie. Warto sfotografować rzeczy, takie jak włosie szczotek, zapałki, monety, guziki, tabletki, skrawki materiału czy elektroniczne układy scalone. Wszystko, co ma ciekawą fakturę lub dużo drobniutkich detali może być podstawą świetnego makro zdjęcia.

Rośliny i owady w przybliżeniu

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych tematów w makrofotografii. Nie warto jednak zaczynać od zdjęć owadów. Idealne uchwycenie ich w dużym zbliżeniu jest po prostu trudne i może bardzo łatwo zniechęcić. Świetnym obiektem do fotografowania na początek są wszelkie liście, pąki i kwiaty. Wystarczy wybrać się na spacer do parku lub lasu, by znaleźć setki ciekawych obiektów. Różnorodność struktur i kolorów sprawia, że praktycznie każde zdjęcie będzie wyjątkowe. Makro zdjęcia roślinności warto robić też nad ranem, mikro kropelki wody na liściach dają świetny efekt. Z rana warto poszukać też pajęczyn, ich regularny kształt w połączeniu z setkami kropelek wody prezentuje się nadzwyczaj ciekawie.

Martwa natura w makrofotografii

Wszelkie minerały i drobne kamienie są świetnym obiektem dla makrofotografii. Czasem wystarczy rozejrzeć się na podjeździe przed domem, by znaleźć prawdziwą "perełkę". Dobrym pomysłem do zdjęć makro jest też biżuteria, szczególnie ta z naturalnymi minerałami. Szlifowany geometrycznie kwarc, ametyst, agat czy onyks w połączeniu ze złotem czy srebrem będzie świetnie prezentował się w zbliżeniu. Odrobina doświadczenia z makrofotografią wyostrza nasze zmysły pod względem poszukiwania ciekawych obiektów. Przy odpowiedniej technice praktycznie wszystko może wyglądać ciekawe, szczególnie w bardzo dużym przybliżeniu. Jeśli nigdy nie fotografowałeś wymienionych tu przedmiotów, spróbuj! Na pewno nie pożałujesz.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium