fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Złota i niebieska godziny w fotografii. Czym są?

Złota i niebieska godziny w fotografii. Czym są?

Niepowtarzalny charakter zdjęcia uzyskuje się nie tylko dzięki wybraniu malowniczej scenerii, ale również – w ogromnej mierze! – za sprawą kolorystyki. I to nie byle jakiej, bo kolorystyki wprowadzanej przez samo słońce. Na pewno zauważyłeś, że w pochmurnym dniu zdjęcia wychodzą zupełnie inne niż w słonecznym. Najpiękniejsze kary uchwycisz o godzinach złotej i niebieskiej. Kiedy występują i dlaczego są wyjątkowe?

Złota godzina w fotografii

Złota godzina jest zdecydowanie bardziej znana niż niebieska. Jest też bardziej ceniona. Występuje dwa razy dziennie. Po raz pierwszy wczesnym rankiem, kiedy słońce zaczyna wschodzić i jest już widoczne zza horyzontu. Gdy słońce ukaże się całe, złota godzina dobiega słońca, bo promienie oświetlają już ziemię równomiernie. Po raz drugi można z niej skorzystać wieczorem, tuż przed zajściem słońca, kiedy leniwie chowa się za horyzontem.

Nie bez powodu złota godzina zwana jest właśnie tak. Kiedy słońce wychodzi zza horyzontu bądź chowa się za nim, promienie nadają scenerii złotą barwę. Światło jest bardzo ciepłe, wyraziste. Podkreśla kontrasty.

Niebieska (błękitna) godzina w fotografii

Mimo iż mniej popularna, niebieska godzina – znana również jako błękitna godzina – jest bezpośrednio związana ze złotą i równie malownicza, choć w inny sposób. Ona również ma miejsce dwa razy w ciągu doby. Pierwszy raz rano, tuż przed pojawieniem się słońca. Drugi raz wieczorem, w momencie schowania się słońca za horyzontem.

Rankiem podczas niebieskiej godziny niewidoczne jeszcze zza horyzontu słońce oświetla już świat w sposób rozproszony. Światło odbija się od nieba i w cząstkach powietrza, nadając scenerii zimne niebieskie zabarwienie.

Ile trwa godzina złota i niebieska?

W terminach złota godzina i niebieska godzina słowo "godzina" jest umowne. W rzeczywistości czas obu zależy od wielu czynników: pory roku, szerokości geograficznej, a nawet ukształtowania terenu. Jeśli udasz się w miejsce, w którym horyzont zasłania góra, nie skorzystasz z godziny złotej i niebieskiej, ponieważ kiedy słońce wychynie zza szczytu, będzie to już słońce dzienne. Wszystko przez to, że w złotej godzinie słońce nie może być wyżej niż 6 stopni nad horyzontem (a w niebieskiej godzinie o tyle samo stopni pod).

W Polsce złota godzina i niebieska godzina trwają po ok. 45 minut – wiosną i jesienią. Latem i zimą zyskasz dodatkowe 20 minut: 10 minut rano i tyle samo wieczorem. Łącznie masz więc do dyspozycji 180 bądź 220 minut na dobę, jeśli chcesz wykorzystać zarówno światło złote, jak i niebieskie, rano i wieczorem.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium