biogo.pl

Z powodu dużej ilości zamówień może wystąpić opóźnienie w ich realizacji.

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Co to jest obiektyw kitowy? Sprawdź!

Co to jest obiektyw kitowy? Sprawdź!

Jeśli dopiero co zaczynasz interesować się fotografią pełnoklatkową bądź poszukujesz dla siebie aparatu – lustrzanki lub bezlusterkowca – na pewno spotkałeś się już z terminem „obiektyw kitowy”. Jaki to obiektyw? Czy warto, a jeśli tak, to kiedy po niego sięgać…? Dziś odpowiemy na te i inne pytania dotyczące wymiennej optyki. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Obiektyw kitowy, czyli jaki…?
  2. Obiektyw kitowy – wady i zalety
  3. Kiedy najczęściej sięga się po „kitówkę”?

Obiektyw kitowy, czyli jaki…?

Technicznie rzecz biorąc, obiektyw kitowy to każdy obiektyw, który dołączony jest do zestawu sklepowego, na jaki składa się zarówno body (korpus), jak i właśnie obiektyw. Kupując aparat fotograficzny – niezależnie, czy chodzi o lustrzankę, czy bezlusterkowca – możesz dokonać wyboru, czy zainwestować w sam korpus, czy połasić się na zestaw wraz ze szkłem, który jest nieco droższy, ale pozwala od razu wykonywać zdjęcia, jeśli uprzednio jeszcze nie wyposażyłeś się w inny obiektyw. Każdy z obiektywów kitowych jest obiektywem zmiennoogniskowym, czyli takim, dzięki któremu możesz „zoomować” (przybliżać bądź oddalać) kadr.

Obiektyw kitowy – wady i zalety

Jedną z głównych zalet obiektywu kitowego jest jego cena. Obiektyw ten może nieznacznie podwyższać cenę zestawu, biorąc pod uwagę, że droższym elementem jest sam korpus. Jeśli nie chcesz korzystać z obiektywu kitowego, za znacznie droższe pieniądze możesz dokupić do body obiektyw dedykowany Twoim potrzebom, na przykład obiektyw stałoogniskowy portretowy czy do fotografii makro, którym zrobisz wysokiej jakości zdjęcia. Zarówno zaletą, jak i wadą kitówki jest więc jej uniwersalizm. Możesz wykonać nią zdjęcia w szerokim kadrze bądź portrety, jednak uniwersalizm ten sprawia, że zdjęcia nie będą równie ostre. Pod obiektywy kitowe ustawiony jest również tryb auto – i to może być realna wada dla profesjonalistów. Wartość przesłony przy zoomowaniu automatycznie ulega zmianie, przez co nie utrzymamy ustawień, na których nam zależy. Im bardziej przybliżamy obraz – tym przesłona otwiera się szerzej.

Kiedy najczęściej sięga się po „kitówkę”?

Nie zawsze jednak szeroka przesłona będzie nam przeszkadzać, tak jak i nie zawsze będziemy korzystać z zoomu. Choć kitówki nie nadają się do fotografowania makro, bo nie są mu dedykowane, świetnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy mamy ochotę po prostu „porobić różne zdjęcia”. Obiektyw kitowy to dobry wybór na wakacje, kiedy nie mamy ochoty zabierać na wycieczkę różnych obiektywów, by zmieniać je w zależności od potrzeb. To także świetny wybór dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, w czym chcą się specjalizować i wciąż szukają swojej niszy oraz uczą się ustawień. Fotografując z kitówką, zaczniesz dowiadywać się, jakie są Twoje preferencje – jakie obiekty lubisz fotografować i jakie są Twoje ulubione ogniskowe. Dopiero wtedy ma sens sięganie po inny niż kitowy obiektyw.

Pamiętaj, że w Fotoformie znajdziesz szeroki wybór zarówno zestawów: body + obiektyw kitowy, jak i samodzielnych korpusów oraz obiektywów.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium