fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Co to jest obiektyw kitowy? Sprawdź!

Co to jest obiektyw kitowy? Sprawdź!

Jeśli dopiero co zaczynasz interesować się fotografią pełnoklatkową bądź poszukujesz dla siebie aparatu – lustrzanki lub bezlusterkowca – na pewno spotkałeś się już z terminem „obiektyw kitowy”. Jaki to obiektyw? Czy warto, a jeśli tak, to kiedy po niego sięgać…? Dziś odpowiemy na te i inne pytania dotyczące wymiennej optyki. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Obiektyw kitowy, czyli jaki…?
  2. Obiektyw kitowy – wady i zalety
  3. Kiedy najczęściej sięga się po „kitówkę”?
  4. Dlaczego producenci dołączają do aparatu obiektyw kitowy?
  5. Kitówka to dobry obiektyw na co dzień

Obiektyw kitowy, czyli jaki…?

Technicznie rzecz biorąc, obiektyw kitowy to każdy obiektyw, który dołączony jest do zestawu sklepowego, na jaki składa się zarówno body (korpus), jak i właśnie obiektyw. Kupując aparat fotograficzny – niezależnie, czy chodzi o lustrzankę, czy bezlusterkowca – możesz dokonać wyboru, czy zainwestować w sam korpus, czy połasić się na zestaw wraz ze szkłem, który jest nieco droższy, ale pozwala od razu wykonywać zdjęcia, jeśli uprzednio jeszcze nie wyposażyłeś się w inny obiektyw. Każdy z obiektywów kitowych jest obiektywem zmiennoogniskowym, czyli takim, dzięki któremu możesz „zoomować” (przybliżać bądź oddalać) kadr.

Obiektyw kitowy – wady i zalety

Jedną z głównych zalet obiektywu kitowego jest jego cena. Obiektyw ten może nieznacznie podwyższać cenę zestawu, biorąc pod uwagę, że droższym elementem jest sam korpus. Jeśli nie chcesz korzystać z obiektywu kitowego, za znacznie droższe pieniądze możesz dokupić do body obiektyw dedykowany Twoim potrzebom, na przykład obiektyw stałoogniskowy portretowy czy do fotografii makro, którym zrobisz wysokiej jakości zdjęcia. Zarówno zaletą, jak i wadą kitówki jest więc jej uniwersalizm. Możesz wykonać nią zdjęcia w szerokim kadrze bądź portrety, jednak uniwersalizm ten sprawia, że zdjęcia nie będą równie ostre. Pod obiektywy kitowe ustawiony jest również tryb auto – i to może być realna wada dla profesjonalistów. Wartość przesłony przy zoomowaniu automatycznie ulega zmianie, przez co nie utrzymamy ustawień, na których nam zależy. Im bardziej przybliżamy obraz – tym przesłona otwiera się szerzej.

Kiedy najczęściej sięga się po „kitówkę”?

Nie zawsze jednak szeroka przesłona będzie nam przeszkadzać, tak jak i nie zawsze będziemy korzystać z zoomu. Choć kitówki nie nadają się do fotografowania makro, bo nie są mu dedykowane, świetnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy mamy ochotę po prostu „porobić różne zdjęcia”. Obiektyw kitowy to dobry wybór na wakacje, kiedy nie mamy ochoty zabierać na wycieczkę różnych obiektywów, by zmieniać je w zależności od potrzeb. To także świetny wybór dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, w czym chcą się specjalizować i wciąż szukają swojej niszy oraz uczą się ustawień. Fotografując z kitówką, zaczniesz dowiadywać się, jakie są Twoje preferencje – jakie obiekty lubisz fotografować i jakie są Twoje ulubione ogniskowe. Dopiero wtedy ma sens sięganie po inny niż kitowy obiektyw.

Dlaczego producenci dołączają do aparatu obiektyw kitowy?

Kupując aparat w sklepie fotograficznym, praktycznie zawsze do zestawu dołączony zostaje aparat kitowy. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, w których decyduje się na zakup jedynie body, czyli samego aparatu bez żadnego dodatkowego obiektywu. Dlaczego w takim razie producenci w ogóle dodają do aparatu obiektyw kitowy? Przede wszystkim po to, aby w pełni móc przetestować dopiero co kupiony aparat fotograficzny. Dopasowany do konkretnego modelu sprawi, że od razu można zacząć tworzyć niepowtarzalne ujęcia. Jest to świetny trening dla nowego sprzętu i możliwość sprawdzenia wszystkich jego możliwości. Często również obiektyw kitowy jest pomocny przy określeniu, czego tak naprawdę się oczekuje i, w jaki rodzaj obiektywu chce się zainwestować następnie. Jest to też dobry start dla dopiero co początkujących fotografów, którzy nie chcą jeszcze inwestować w drogie dodatki i szkła. Dodatkowo taki obiektyw kitowy, jak najbardziej sprawdzi się przy codziennej fotografii, która nie jest bardzo wymagająca.

Kitówka to dobry obiektyw na co dzień

Właśnie dlatego uznaje się, że obiektyw kitowy to dobra propozycja na co dzień, wtedy gdy nie ma się wobec aparatu czy fotografii dużych wymagań. Dodatkowo obiektywy kitowe mogą być cały czas podłączone do body, co sprawia, że nie trzeba wymieniać obiektywów w niekorzystnych warunkach. Na pewno z tego powodu powinien być to pierwszy obiektyw, na którym warto pracować i doskonalić swoje umiejętności. To także dobra propozycja na prezent dla dziecka czy nastolatka. Wbrew pozorom obiektyw kitowy pozwala otrzymać naprawdę dobrej jakości zdjęcia i będzie to odpowiedni start w kierunku rozwijania swojej fotograficznej pasji. Oprócz tego obiektywy kitowe są stosunkowo lekkie, co wpływa na to, że nie ma żadnego większego problemu związanego z transportowaniem swojego aparatu podczas wyjazdów.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium