biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia

Obiektywy

Obiektywy zarówno do lustrzanek jak i bezlusterkowców charakteryzują się różnymi parametrami. Nie wystarczy nam jeden obiektyw do wszystkich zastosowań. Jeżeli chcemy zarówno wykonywać zdjęcia makro jak i korzystać z funkcji zoom musimy przygotować się na korzystanie z wielu obiektywów.

Podstawową kwestią jest sprawdzenie typu mocowania w aparacie. Różni producenci aparatów korzystają z różnych mocowań. Nie oznacza to jednak, że musimy kupować obiektywy jedynie tej samej marki co aparat. Producenci obiektywów dostosowują swoje produkty do różnych mocowań i możemy przebierać pomiędzy markami.

Ważne jest, aby wiedzieć, do jakich zastosowań nadają się konkretne typy obiektywów. I tak:

  • obiektywy szerokokątne — fotografia wnętrz i krajobrazów
  • obiektywy standardowe — fotografia reporterska i portrety
  • teleobiektywy i super teleobiektywy — fotografia sportowa i przyrodnicza

Obiektywy dzielą się także na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Te pierwsze charakteryzują się większą jasnością i często lepszą jakością wykonania, ze względu na prostotę konstrukcji. Obiektywy zmiennoogniskowe zaś to tzw. zoomy, które są nieco ciemniejsze, ale zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę jest podstawową cechą obiektywów. Najważniejsza jest tu przysłona, której wartość określana jest liczbą F, oznaczającą wielkość otworu decydującego o ilości światła. Najbardziej uniwersalne obiektywy mają wysoki maksymalny otwór przesłony, czyli jak najmniejszą wartość F. Dzięki temu przy słabym oświetleniu, gdy otworzymy bardziej przesłonę, będziemy mogli przy krótszym czasie naświetlania uzyskać udane zdjęcie. Gdy F jest mniejsze, uzyskamy także mniejszą głębię ostrości. Z wartością maksymalnej jasności wiąże się także cena obiektywu. Generalnie, im jest ona większa, tym obiektyw jest droższy.

Ważne są również dodatkowe cechy obiektywu. Należy do nich na przykład stabilizacja obrazu. Dzięki układom silniczków i soczewek niwelowane są drgania wynikające z ruchu ręki. Pozwala to na uzyskanie nieporuszonego zdjęcia, co jest szczególnie ważne przy korzystaniu z teleobiektywu.

Istotny jest także autofokus (AF). Polega on na automatycznym ustawianiu ostrości. Znaczenie podczas rejestracji filmów ma też to, jak cicho on działa. Szybkość autofokusa jest natomiast szczególnie ważna zarówno podczas kręcenia wideo, jak i wykonywania zdjęć seryjnych.

Funkcja makro pozwala na wykonywanie zdjęć z niewielkich odległości. Może umożliwiać to obiektyw typu zoom, dzięki któremu uzyskamy ostrość np. z odległości paru dziesięciu centymetrów, lub obiektyw skonstruowany specjalnie w celu wykonywania takich zdjęć. Szczególne znaczenie ma to, jeśli naszą pasją jest fotografowanie przyrody. Dobra funkcja makro pozwala uchwycić wszystkie szczegóły fotografowanego obiektu. Ważne, by wiedzieć, że minimalne odległości podane w charakterystyce obiektywów dotyczą odległości obiektu od matrycy, nie od zewnętrznej soczewki obiektywu. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie podczas robienia zdjęć w pomieszczeniach, dlatego też często lampy błyskowe są wręcz niezbędne, aby wykonać poprawne zdjęcie studyjne, a wykonywana fotografia była na najwyższym poziomie.

Promocje i nowości

Wyprzedaż!/Ostatnie sztuki, powystawowe

 

Karta podarunkowa

 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium