Obiektyw Canon RF 28-70mm f/2L USM | (w magazynie) + Filtr Nisi UV SMC L395 95mm za 1 zł + cashback 800 zł
dostępny
24 godziny
- _sticker-label-6670_
- _sticker-label-4662_
Obiektywy zarówno do lustrzanek jak i bezlusterkowców charakteryzują się różnymi parametrami. Nie wystarczy nam jeden obiektyw do wszystkich zastosowań. Jeżeli chcemy zarówno wykonywać zdjęcia makro jak i korzystać z funkcji zoom musimy przygotować się na korzystanie z wielu obiektywów.
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
na wyczerpaniu
24 godziny
dostępny
24 godziny
tymczasowo niedostępny
tymczasowo niedostępny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
dostępny
24 godziny
Wybór właściwego obiektywu pasującego do danego modelu aparatu, a także do dziedziny fotografii, którą się zajmuje, nie zawsze jest taki prosty, jak mogłoby się zdawać. Mimo to bardzo ważne jest to, aby sięgać po dobrej jakości, sprawdzone i polecane obiektywy, ponieważ to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za jakość i przejrzystość fotografii. Im lepsze szkło, tym lepsze może być wykonane przez ciebie ujęcie. Właśnie dlatego profesjonaliści często podpowiadają, że nie tylko korpusy, czyli aparaty cyfrowe mają znaczenie. O wiele ważniejszy jest dobrany do nich obiektyw.
Jako fotograf na pewno wiesz, że różne dziedziny fotografii wymagają innego sprzętu, a już przede wszystkim innych obiektywów. Przed każdym zakupem zastanów się więc, na czym pragniesz się skupić, a potem dobierz szkło, które ci to umożliwi. Jeśli pasjonujesz się tworzeniem portretów i to na tej dziedzinie chcesz się najbardziej skupić, powinieneś znaleźć obiektywy do lustrzanek, które ułatwią ci realizację właśnie w tym aspekcie. Lustrzanki to aparaty, do których pasują niemalże wszystkie obiektywy, a jeśli nie, zawsze możesz skorzystać ze specjalnej przejściówki. Jeśli potrzebny jest ci obiektyw, którym będziesz tworzyć portrety, a przy okazji będzie pasował do lustrzanki, zdecydowanie weź pod uwagę ten stałoogniskowy. To właśnie obiektywy tego typu pozwolą ci uzyskać oczekiwaną głębię i wyróżnią twojego bohatera fotografii. Dodatkowo te obiektywy są bardzo jasne i wykonane z dbałością o detale, również dlatego, że składają się z niewielkiej ilości elementów. Jesteśmy przekonani, że każdy fotograf powinien posiadać przynajmniej jedną „stałkę”, czyli właśnie obiektyw stałoogniskowy.
W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęły cieszyć się również bezlusterkowce. To bardzo często wysokiej jakości aparaty, które świetnie nadają się na start. To właśnie na nich będziesz mógł ćwiczyć w każdych warunkach. Ze względu na rosnącą popularność bezlusterkowców, na rynku pojawia się także coraz więcej dodatków. Między innymi obiektywy do bezlusterkowców. Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Przede wszystkim upewnij się, że model, który bierzesz pod uwagę, będzie pasował do twojego aparatu. I w tym przypadku możesz użyć przełączki, ale będzie to mniej opłacane, niż przy lustrzankach.
Podstawową kwestią jest sprawdzenie typu mocowania w aparacie. Różni producenci aparatów korzystają z różnych mocowań. Nie oznacza to jednak, że musimy kupować obiektywy jedynie tej samej marki co aparat. Producenci obiektywów dostosowują swoje produkty do różnych mocowań i możemy przebierać pomiędzy markami.
Ważne jest, aby wiedzieć, do jakich zastosowań nadają się konkretne typy obiektywów. I tak:
Obiektywy dzielą się także na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Te pierwsze charakteryzują się większą jasnością i często lepszą jakością wykonania, ze względu na prostotę konstrukcji. Obiektywy zmiennoogniskowe zaś to tzw. zoomy, które są nieco ciemniejsze, ale zdecydowanie bardziej uniwersalne.
Ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę jest podstawową cechą obiektywów. Najważniejsza jest tu przysłona, której wartość określana jest liczbą F, oznaczającą wielkość otworu decydującego o ilości światła. Najbardziej uniwersalne obiektywy mają wysoki maksymalny otwór przesłony, czyli jak najmniejszą wartość F. Dzięki temu przy słabym oświetleniu, gdy otworzymy bardziej przesłonę, będziemy mogli przy krótszym czasie naświetlania uzyskać udane zdjęcie. Gdy F jest mniejsze, uzyskamy także mniejszą głębię ostrości. Z wartością maksymalnej jasności wiąże się także cena obiektywu. Generalnie, im jest ona większa, tym obiektyw jest droższy.
Ważne są również dodatkowe cechy obiektywu. Należy do nich na przykład stabilizacja obrazu. Dzięki układom silniczków i soczewek niwelowane są drgania wynikające z ruchu ręki. Pozwala to na uzyskanie nieporuszonego zdjęcia, co jest szczególnie ważne przy korzystaniu z teleobiektywu.
Istotny jest także autofokus (AF). Polega on na automatycznym ustawianiu ostrości. Znaczenie podczas rejestracji filmów ma też to, jak cicho on działa. Szybkość autofokusa jest natomiast szczególnie ważna zarówno podczas kręcenia wideo, jak i wykonywania zdjęć seryjnych.
Funkcja makro pozwala na wykonywanie zdjęć z niewielkich odległości. Może umożliwiać to obiektyw typu zoom, dzięki któremu uzyskamy ostrość np. z odległości paru dziesięciu centymetrów, lub obiektyw skonstruowany specjalnie w celu wykonywania takich zdjęć. Szczególne znaczenie ma to, jeśli naszą pasją jest fotografowanie przyrody. Dobra funkcja makro pozwala uchwycić wszystkie szczegóły fotografowanego obiektu. Ważne, by wiedzieć, że minimalne odległości podane w charakterystyce obiektywów dotyczą odległości obiektu od matrycy, nie od zewnętrznej soczewki obiektywu. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie podczas robienia zdjęć w pomieszczeniach, dlatego też często lampy błyskowe są wręcz niezbędne, aby wykonać poprawne zdjęcie studyjne, a wykonywana fotografia była na najwyższym poziomie.