fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym jest i jak działa obiektyw szerokokątny?

Czym jest i jak działa obiektyw szerokokątny?

Szukasz nowego obiektywu do lustrzanki albo aparatu bezlusterkowca? Wypróbuj obiektyw szerokokątny, doskonały m.in. do sesji krajobrazowych i reportażowych. Jakimi cechami odznacza się obiektyw szerokokątny i na czym polega jego działanie? Odpowiedzią na to pytanie zajęliśmy się w dzisiejszym artykule. Zachęcamy początkujących fotografów do zapoznania się z nim.

Czym właściwie jest obiektyw szerokokątny?

Jak wskazuje nazwa, obiektyw szerokokątny to taki, który umożliwia uchwycenie w kadrze szerokiego kąta – od 60 stopni (może to być równo 60, ale także 180 stopni! Warto zauważyć, że druga wartość przekracza kąt widzenia ludzkiego oka). Ogniskowa w takim obiektywie wynosi 35 mm albo nawet mniej – dla formatu małoobrazkowego. Z tej przyczyny obiektyw szerokokątny można znaleźć także pod nazwą obiektyw krótkoogniskowy.

Obiektyw szerokokątny umożliwia wykonywanie zdjęć z zachwycającą głębią ostrości. Fotografie nie wyglądają na płaskie, jednowymiarowe.

Jeden obiektyw szerokokątny, dwa rodzaje

Profesjonalne obiektywy szerokokątne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy i bardziej popularny rodzaj to obiektywy rektilinearne z korektą dystorsji beczkowatej. Dysproporcje pomiędzy obiektami znajdującymi się w kadrze nie są bardzo zauważalne, a piony są bliskie liniom prostym.

Ciekawe pod względem osiąganego efektu beczki są obiektywy do bezlusterkowców i lustrzanek typu rybie oko. Mają szersze kąty widzenia niż popularne rektilinearne. Nie zastosowano w nich korekty dystorsji beczkowatej, w związku z tym obiekty znajdujące się w środkowej części kadru są duże, te po bokach zaś mniejsze. Proporcje nie odpowiadają rzeczywistym, a linie proste nie są zachowane.

Szerokokątny obiektyw szerokokątny Nikon, Canon, Zeiss – do czego je wykorzystać?

Jeśli chcesz wykonywać portrety lub zdjęcia obiektów z bliska, szerokokątne obiektywy do bezlusterkowców i lustrzanek raczej nie są tym, czego szukasz. Przekłamana perspektywa zmieni twarz modela czy detal, na którym skupiasz uwagę, w karykaturę. Obiektyw szerokokątny Nikon czy Canon sprawdzi się za to w fotografii krajobrazowej. Wykorzystasz go również do uwieczniania na zdjęciach rozległych budynków i panoram miast.

By ograniczyć zniekształcenie perspektywy, obiektyw szerokokątny należy trzymać na wprost fotografowanego obiektu (np. architektonicznego). Warto też oddalić się od obiektu. Alternatywą jest skorzystanie z obiektywu typu tilt-shift, w którym następuje przesunięcie osi optycznej (matryca pozostaje prostopadła względem fotografowanego obiektu).

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium