biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Czym jest ogniskowa obiektywu i jaką wybrać?

Czym jest ogniskowa obiektywu i jaką wybrać?

Czym jest tak właściwie ogniskowa?

Pojęcie znane, choć niekoniecznie zawsze jasne. Ogniskową możemy nazwać kąt widzenia obiektywu. Jest to odległość soczewki aparatu od punktu skupienia światła, padającego na tę soczewkę. Mamy na myśli wartości, znajdujące się między matrycą a obiektywem. Początkujący fotograf stoi przed ważnym wyborem. Należy przemyśleć dwie kwestie - doświadczenie oraz typ ujęć najczęściej przez nas wykonywanych.

Coś na start

Osobom, które zaczynają dopiero swoją przygodę ze zdjęciami polecamy ogniskową w zakresie od 50 mm do 120 mm. Dlaczego? Odpowiedź jest względnie prosta. Schodząc poniżej minimalnej wartości tworzy się bardzo nienaturalne uwypuklenie - szczególnie podczas robienia zdjęć ludziom. Tym sposobem powstaje popularny efekt rybiego oka. Niestety wygląda to po prostu niekorzystnie. Wartości, przekraczające 120 mm mogą spowodować nienaturalne spłaszczenie. Na finalny kształt ma wpływ dalsze kadrowanie.

Inne rodzaje ogniskowych - zastosowanie

Poszczególne parametry wiążą się z konkretnym typem użytkowania. To oczywiście tylko założenia, które mają nam pomóc. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować.

  • Ultraszerokokątne obiektywy (do 24 mm) - doskonale sprawdzą się podczas dużych wydarzeń lub fotografowania budynków, podczas gdy jesteśmy umiejscowieni w małej przestrzeni z brakiem możliwości stanięcia dalej.
  • Szerokokątne obiektywy (24 - 35 mm) - świetna opcja do przedstawiania poszczególnych sytuacji oraz natury, obraz nie jest zniekształcony.
  • Standardowe obiektywy (35 - 70 mm) - tutaj możemy mówić już o realnie wyglądających zdjęciach na kształt widzenia ludzkiego oka, ujęcia codzienne czy portretowe nie będą problematyczne.
  • Teleobiektywy (70 - 105 mm) - śmiało można nazwać je obiektywami typowo portretowymi, gdy tło zdaje się być jedynie dodatkiem, wizerunek konkretnej osoby dominuje nad resztą.
  • Teleobiektywy (od 105 mm) - ogniskowa pozwala na wykonanie rewelacyjnych zdjęć obiektów, które znajdują się w dużej odległości od nas, takich jak zwierzęta, góry czy wodospady.

 

Decyzja uzależniona jest od konkretnych potrzeb fotografa i oczekiwań względem obiektywu. Ważne, by wybór był przemyślany. Wtedy praca z pewnością okaże się prostsza i przyjemniejsza.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium