biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Dodatkowe oświetlenie planu zdjęciowego – czy warto?

Dodatkowe oświetlenie planu zdjęciowego – czy warto?

Odpowiednie oświetlenie planu zdjęciowego to jedna z podstawowych zasad, które trzeba spełnić zanim zaczniemy nagrywać. Oświetlenie jest dość indywidualną kwestą, którą trzeba dopasować do odpowiedniego nagrania. Nie zawsze mamy możliwość korzystania z naturalnego światła, dlatego często trzeba korzystać z dodatkowych lamp, które są silniejsze i bardziej skoncentrowane na danym punkcie. Stosując oświetlenie możemy nagrywać i robić zdjęcia nawet w bardzo kiepskich warunkach. Najważniejsze jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób korzystać z dodatkowego światła.

Spis treści:

1.      Zrób rozpoznanie planu zdjęciowego.

2.      Światło zastane a światło dodane.

3.      Dodatkowe oświetlenie planu zdjęciowego – czy jest niezbędne?

 

Zrób rozpoznanie planu zdjęciowego

Jedną z podstawowych zasad jeszcze przed rozpoczęciem nagrań jest wcześniejsze pojawienie się na planie. To bardzo ważna kwestia, podczas której nie tylko powinniśmy interesować się samą akcją czy kadrami, ale także oświetleniem. Kluczowa jest pora dnia podczas, której będziemy nagrywać. Bez wątpienia najlepszym światłem jest naturalne światło słoneczne. Czasami wystarczy wyłącznie słońce i powierzchnia odbijająca, by uzyskać naprawdę dobre rezultaty. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy nagrywamy w pomieszczeniach, warto dużo wcześniej zaplanować umiejscowienie świateł i przetestować różne warianty

Światło zastane a światło dodane

Gdy już zrobimy rozeznanie i okaże się, że zastosowanie dodatkowego oświetlenia jest niezbędne musimy zdecydować jakim oświetleniem chcemy rozjaśnić nasz plan zdjęciowy. W fotografii często mamy do czynienia z dwoma rodzajami oświetlenia Mogą pochodzić z różnych źródeł, zarówno z naturalnych, jaki sztucznych. Jednak zawsze będą określane jako światło zastane lub jako światło dodane.

·      Światło zastane – to każdy rodzaj światła, zarówno słońce, jaki i sztuczne oświetlenie. Termin ten odnosi się zarówno do warunków w plenerze, jak i w pomieszczeniach oświetlonych naturalnym światłem, ale także pochodzącym ze sztucznych źródeł. Fotografowanie w świetle zastanym oznacza, że nie wprowadza się dodatkowych źródeł światła jak reflektor czy lampa błyskowa.

·      Światło dodane – to określenie każdego światła, które pojawi się na planie zdjęciowym w wyniku wprowadzenia dodatkowego oświetlenia np. lamp błyskowych lub lamp studyjnych. Światło zastane z reguły nie wypełnia w dokładny sposób całej kompozycji, dlatego często wymaga ona dopełnienia błyskiem lamp.

Dodatkowe oświetlenie planu zdjęciowego – czy jest niezbędne?

Oświetlenie planu zdjęciowego pełni kluczową rolę, zarówno dla profesjonalnego fotografa, jak i laika, który dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią. Ważne jest to nim zdecydujemy się na lampy powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię ich zastosowania.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium