biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Fotografia w pełnym słońcu - wykorzystaj filtry!

Fotografia w pełnym słońcu - wykorzystaj filtry!

Najczęstszym problemem, z którym zmierza się fotograf jest brak odpowiedniej ilości światła. Jednak zdarza się i tak, że jego nadmiar stanowi ogromny problem. Szczególnie odczuwalne jest to w trakcie lata, gdy słońce świeci zdecydowanie mocniej. Istnieją jednak sposoby, by sprostać temu zadaniu i okiełznać światło. Z tego artykułu dowiesz się jak tego dokonać.

Spis treści:

1.      Filtr polaryzacyjny – wyeliminuj refleksy i podkręć kolory

2.      Filtr szary – gdy światła jest zbyt dużo

3.      Czego unikać podczas fotografowania w pełnym słońcu?

4.      Podsumowanie

Filtr polaryzacyjny – wyeliminuj refleksy i podkręć kolory

Filtr polaryzacyjny redukuje refleksy powstałe na powierzchniach niemetalicznych, takich jak woda, liście, budynki itd. Idealnie sprawdzi się podczas robienia zdjęć przez szybę, usuwa z niej odbicie i pozwala uchwycić to, co znajduje się za nią. Takie akcesorium pozwana nie tylko wyeliminować refleksy, ale także zwiększa kontrastowość fotografii. Dzięki temu kolory wydają się bardziej żywe i nasycone, taki efekt robi szczególne wrażenie na zdjęciach krajobrazów oraz nieba.

Praca z tym gadżetem wymaga nieco umiejętności, ponieważ rezultaty mogą się różnić, w zależności od położenia słońca.

Filtr szary – gdy światła jest zbyt dużo

Filtr szary, czyli filtr ND to jeden z najczęściej wykorzystywanych filtrów w fotografii oraz w filmie. Pozwala na zmniejszenie ilości światła, które wpada przez obiektyw, a w związku z tym możliwe jest wydłużenie naświetlenia zdjęcia lub otworzenie przesłonki. 

Można również zastosować filtry szare połówkowe, które służą do ograniczenia ilości światła wyłącznie w części kadru. Znajdują zastosowanie głównie w fotografii krajobrazowej, gdyż pomagają naświetlić wyłącznie fragment nieba lub ziemi.

Czego unikać podczas fotografowania w pełnym słońcu?

Przede wszystkim powinniśmy unikać wystawiania naszego sprzętu na działanie promieni słonecznych. Wysokie temperatury szkodzą elektronice. Pilnujmy także, by optyka oraz filtry były w nienagannej czystości.

Podsumowanie

Błękitne oraz czyste niebo nie zawsze powoduje radość wśród fotografów. Jednak z drugiej strony nie musi to też oznaczać tragedii – nieostrych kolorów oraz krzywiących się modeli z przymrużonymi oczami. Dzięki dobraniu odpowiednich filtrów jesteśmy w stanie robić naprawdę zachwycające zdjęcia, nawet w pełnym słońcu. Oczywiście wszystko wymaga odpowiedniej praktyki, dlatego bierz swój aparat i ruszaj w teren!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium