biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak chronić obiektyw? Mini poradnik

Jak chronić obiektyw? Mini poradnik

Sprzęt fotograficzny jest drogi. Zarówno body, jak i obiektywy lustrzanek czy bezlusterkowców potrafią kosztować sporo, warto więc o nie odpowiednio zadbać – nie tylko dla dobra naszej fotografii, komfortu pracy i wysokojakościowych efektów. Ale także dlatego, że być może kiedyś będzie dane nam sprzęt odsprzedać. Jak zabezpieczyć obiektyw, by zachował swoją sprawność przez lata…?

Spis treści:

  1. Korzystanie z dopasowanej torby
  2. Osłona obiektywu – dekielki, zaślepki, filtry
  3. Inwestycja w profesjonalne środki czyszczące

Korzystanie z dopasowanej torby

Bez odpowiedniej pielęgnacji każdy, nawet najdroższy obiektyw może przestać działać prawidłowo. Na uszkodzenia szczególnie narażony jest w czasie transportu – nie tylko wtedy, gdy nie będzie Ci sprzyjać pogoda. Dlatego pierwszym, w co warto zainwestować, jest dedykowana torba, a także woreczek – zwłaszcza gdy zabierasz ze sobą więcej niż jedno szkło, zapewne to przymocowane już do korpusu. Rynek fotograficzny pełen jest toreb różnego rodzaju, więc bez problemu wybierzesz dopasowaną do swoich potrzeb. Dobrze jednak, by miała odpowiednią liczbę przegródek oraz by wyściełana była miękkim materiałem z gąbką, dzięki czemu obiektywy nie będą się o siebie obijać, a Ty zabezpieczysz je przed wstrząsami.

Osłona obiektywu – dekielki, zaślepki, filtry

Wielu fotografów zaniedbuje dekielki, chowając je po kieszeniach, gdy aparat tak po prostu zawieszony jest na szyi. Tymczasem to właśnie dekielki i zaślepki stanowią główne zabezpieczenie obiektywu przed kurzem, zarysowaniem i wilgocią. Wilgoć w szczególności jest dla obiektywów destrukcyjna, ponieważ może doprowadzić do zapleśnienia. Pamiętaj, by za każdym razem używać zarówno przedniej, jak i tylnej pokrywki!

Niektórzy fotomaniacy montują również na przodzie obiektywu filtr UV. Jest on bezbarwny i nie wpływa w znaczący sposób na jakość fotografii, jednak stanowi dodatkową warstwę ochrony. Wtedy nawet bez dekielka, gdy aparat wisi nam przy szyi lub gdy już robimy nim zdjęcie, nadal chroni on obiektyw przed zabrudzeniami.

Czy wiesz, że w sklepie Fotoformy znajdziesz oryginalne dekielki producenckie oraz dekielki uniwersalne, również filtry UV wysokiej jakości, a także pozostałe akcesoria ochronne…?

Inwestycja w profesjonalne środki czyszczące

Aby wszystkie szklane elementy, w tym obiektyw – nie tylko ekran podglądowy – zachować w optymalnym stanie, warto regularnie czyścić aparat. Kurz i brud bardzo często gromadzą się na obiektywach, ale dość łatwo usuniesz je za pomocą specjalistycznych narzędzi. Zanim więc skorzystasz z tradycyjnej, suchej ściereczki z mikrofibry, użyj dmuchawki (zwanej także gruszką czyszczącą). Jak często powinieneś to robić? Co kilka tygodni – w zależności od tego, jak często sięgasz po aparat oraz jakie inne środki ostrożności stosujesz.

Powodzenia!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium