fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak fotografować gwiazdy?

Jak fotografować gwiazdy?

Magiczne zdjęcia wiosną i latem? Wiele osób pomyśli automatycznie: zdjęcia gwiazd. I słusznie. Kiedy robi się ciepło i spędzamy na zewnątrz coraz więcej czasu, mamy więcej okazji do rejestrowania cudownych miejsc i niezwykłych zjawisk. Jeżeli spodobał Ci się pomysł fotografowania gwiazd i właśnie ten typ fotografii chciałbyś przetestować w najbliższym czasie, zapraszamy do lektury!

Fotografowanie gwiazd – podstawy

Boisz się, że fotografowanie gwiazd wykracza poza Twoje możliwości sprzętowe? Nic bardziej mylnego. Mitem jest, że potrzeba drogiego sprzętu, by uwieczniać na zdjęciach magiczne nocne niebo. Na początek wystarczą Ci lustrzanka i obiektyw szerokokątny, który wpuści do środka dużo światła.

Na sesji przydadzą Ci się dodatkowe akcesoria, a szczególnie jedno: statyw fotograficzny. Koniecznie wybierz stabilny tripod, by po pierwsze nie musieć go stale podtrzymywać, po drugie zaś wykluczyć ryzyko poruszenia aparatu. Podczas fotografowania gwiazd będziesz korzystał z długiego czasu naświetlania, a wówczas efekt może zepsuć nawet najdrobniejsze drżenie rąk czy przesunięcie nóg statywu na kamykach.

W jakim miejscu fotografować nocne niebo?

Wybranie miejsca ma bezpośredni wpływ na efekt. Niezależnie od tego, czy chcesz fotografować gwiazdy spadające, występujące na niebie pojedynczo czy zebrane w drodze mlecznej, udaj się do miejsca pozostającego w ciemnościach, niemającego sztucznego oświetlenia. Ustaw statyw i aparat tak, by później nie zmieniać ich położenia, inaczej za każdym razem będziesz musiał dobierać parametry od początku.

Ustaw zapis zdjęć w formacie RAW, wybierz ISO 3200 (minimum!) i zastosuj największy otwór przysłony – taki, na jaki pozwala Twój obiektyw szerokokątny. Następnie wyłącz autofokus i redukcję szumów. Wydłuż czas naświetlania względem zaproponowanego automatycznie (zależny od tego, co dokładnie chcesz fotografować).

Fotografowanie gwiazd – podpowiedzi

Ustawienie zaprezentowanych wyżej parametrów to nie wszystko. Weź pod uwagę również kilka drobnych podpowiedzi, by uzyskać lepsze efekty.

Pamiętasz, jak ważne jest zadbanie o unieruchomienie aparatu? Właśnie dlatego warto skorzystać z wężyka spustowego, dzięki któremu podczas sesji nie będziesz musiał dotykać sprzętu.

Zanotowałeś, by na gwiezdną sesję zabrać obiektyw szerokokątny? Powiedzmy sobie o nim coś więcej. Musi być jasny, najlepiej z przysłoną f/2.8 lub mniejszą. Zwróć uwagę na długość ogniskowej. Polecamy 18 mm (matryca APS-C) bądź Sigma C 16 mm F/1.4 DC DN Sony E, Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/1.4 R WR czy Fujifilm Fujinon XF 23 mm f/1.4 R.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium