
Lustrzanka Pentax K-1 Mark II body | (w magazynie)
na wyczerpaniu
24 godziny
- _sticker-label-4662_
- _sticker-label-945_
Lustrzanka cyfrowa jest lustrzanką wykorzystującą zamiast materiału światłoczułego matrycę cyfrową. Zazwyczaj są to matrycę typu CMOS, z rzadka CCD. Rozmiary matryc aparatów są różne, począwszy od pełnej klatki (czyli o rozmiarze negatywu 35mm) poprzez APS-C i APS-H, Cztery Trzecie do średnioformatowych. Aparaty fotograficzne typu lustrzanka cyfrowa posiadają jeden obiektyw oraz lustro ruchome lub półprzepuszczalne. Możliwa jest wymiana obiektywów. Mocowane są one za pomocą bagnetów, z których każdy rodzaj jest właściwy dla jednego producenta (z wyjątkiem standardu Mikro Cztery Trzecie skupiającego kilku producentów).
na wyczerpaniu
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
tymczasowo niedostępny
na wyczerpaniu
24 godziny
tymczasowo niedostępny
Przysłona lustrzanek cyfrowych przymyka się, kiedy wykonujemy zdjęcie. W niektórych modelach można ją też przymknąć, kiedy patrzymy przez wizjer, dzięki czemu istnieje możliwość sprawdzenia głębi ostrości. Ostrość lustrzanki cyfrowe ustawiają automatycznie poprzez autofokus działający na zasadzie detekcji fazy. Można też regulować ją manualnie. W aparatach cyfrowych tego typu występuje tarcza trybów ekspozycji PASM, ale modele skierowane do amatorów wyposażone są także dodatkowo w tryby automatyczne i tematyczne. W pełni profesjonalne lustrzanki dysponują natomiast trybami programowalnymi. Obecnie lustrzanki cyfrowe pozwalają również rejestrować wideo w jakości Full HD lub, coraz częściej, 4K.
Przy wyborze lustrzanki cyfrowej czy też aparatu kompaktowego zwróćmy uwagę na jego wagę i wymiary. Są one zawsze większe niż telefonu kompaktowego, nie mówiąc już o smartfonie, którym obecnie robi się zdjęcia najczęściej. Pamiętajmy zatem by starać się wybrać aparaty cyfrowe w miarę lekkie.
Kupując lustrzankę cyfrową miejmy na uwadze rozdzielczość matrycy. Jest to liczba jej fotoczułych komórek. Występują dwa ich rodzaje — efektywne służą do utrwalania obrazów a niewykorzystane do zapisywania informacji o nich. Nie jest do końca prawdziwy pogląd, że im większa liczba Mpx matrycy, tym lepiej. Rozdzielczość lustrzanki cyfrowej ma znaczenie głównie, gdy chcemy zdjęcia drukować, szczególnie w dużych formatach. 18-20 Mpx wystarczy nam w zupełności wystarczy do zrobienia bardzo dobrego zdjęcia.
ISO określa zakres światłoczułości matrycy. Od jego wysokości zależy to, czy będziemy mogli robić zdjęcia w ciemniejszych warunkach — słabo oświetlonych pomieszczeniach czy po zmroku bez użycia lampy błyskowej. Wraz ze wzrostem ISO zwiększa się niestety także ilość szumów na zdjęciu. Obecnie jednak coraz więcej jest lustrzanek, które potrafią uzyskać wysoką wartość czułości przy niskich szumach.
Bardzo ważna w lustrzance cyfrowej jest także funkcja stabilizacji obrazu, której nie posiadają np. aparaty analogowe. Działa ona na poziomie obiektywu (optycznie) i matrycy (mechanicznie). Poza tym zwróćmy uwagę na wielkość wyświetlacza. Tutaj trzeba znaleźć złoty środek — im większy wyświetlacz, tym wyraźniej dostrzeżemy na nim szczegóły obrazu, ale wiąże się to z większymi wymiarami i wagą lustrzanki. Dla dobrego podglądu znaczenie ma także rozdzielczość wyświetlacza. Ważna jest również funkcja jego odchylania czy obrotu. Pozwoli nam ona na wykonywanie zdjęć pod różnym kątem czy robienie autoportretów.