fotoforma.pl

W dniach 12-15 czerwca salon we Wrocławiu będzie nieczynny.
Zapraszamy na Festiwal Fotoforma w Warszawie!

 • Kontakt
 • O nas
 • Status zamówienia

Lustrzanki

 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • 3

Lustrzanki – kto powinien w nią zainwestować

Lepszy sprzęt to o wiele lepsze zdjęcia. Właśnie z tego powodu profesjonalni fotografowie z reguły decydują się jednak na posiadanie lustrzanki. Nie tylko oni. Taki aparat wybierają również osoby, którym szczególnie zależy na tym, aby ich ujęcia, na przykład te wakacyjne, były w pełni dopracowane, a jakość była możliwie najwyższa. Lustrzanki dają ogrom możliwości nie tylko dlatego, że wyposażone zostały w liczne funkcje, ale i z powodu swojej uniwersalności. Do takiego aparatu bez żadnego problemu dopasujesz dodatkowy obiektyw, a nawet jeśli nie będzie on kompatybilny, wystarczy zainwestować w przejściówkę i spokojnie podłączysz wszystko to, czego ci trzeba. Takiej możliwości niestety nie ma w przypadku zwykłych aparatów cyfrowych, a kompakty natomiast nie gwarantują tak dużego wyboru, jeśli chodzi właśnie o akcesoria.

 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • 3

Aparat lustrzanka – dlaczego właśnie ona?

Skoro wiemy już, kto powinien przemyśleć zakup lustrzanki, warto zastanowić się również, dlaczego to właśnie ona sprawdzi się najlepiej. Aparat lustrzanka podbił serca fotografów oraz miłośników fotografii właśnie tym jednym szczegółem, czyli tym, że obiektywy można dowolnie wymieniać. Dzięki temu można kupić nawet najprostszą lustrzankę, która posłuży jedynie za bazę i to właśnie do niej dobierać się będzie kolejne obiektywy. To one świadczą o wysokiej jakości zdjęcia i pozwalają uzyskać efekt, na którym najbardziej nam zależy. To daje ogromne możliwości, ponieważ poprzez właściwie dobrany obiektyw uzyskać możemy albo szeroki kadr, albo duże zbliżenie. To zależy już od ciebie, jaki rezultat chcesz osiągnąć. Wybierając tak zwany "jasny obiektyw" otrzyma się efekt płytkiej głębi ostrości, czyli rozmyte tło, które prezentuje się zachwycająco. Idealnie sprawdzi się na przykład podczas fotografowania niewielkich przedmiotów. Takiego efektu niestety nie osiągniesz klasyczną cyfrówką, czy nawet kompaktem na standardowym obiektywie.

Lustrzanka – zwróć uwagę na matrycę

Matryca często określana jest jako serce aparatu. Z tego właśnie powodu należy sprawdzić, czy jest ona wystarczającej jakości i tym samym sprawdzi się podczas zamierzonych przez ciebie projektów. Matryca ma ogromny wpływ na jakość uzyskanych zdjęć, a więc tak, jak w przypadku komputera patrzysz na procesor, a w przypadku samochodu na silnik, tak w kwestii aparatu fotograficznego zwróć uwagę na jego matrycę, a na pewno tego nie pożałujesz! Jak jednak rozpatrywać matrycę, gdy nie ma się w tej kwestii żadnego doświadczenia? Kieruj się zasadą, że im jest ona większa, tym lepsza. Matryca zbiera najwięcej światła i tym samym gwarantuje, że zdjęcia wyjdą bardzo korzystnie nawet w sytuacjach, w których kadr nie jest właściwie doświetlony. Duża matryca zapewnia także większą szczegółowość zdjęcia oraz szansę na to, że fotografując, uzyskasz większą rozdzielczość. O ile niekoniecznie jest to tak istotne w przypadku wakacyjnego, rodzinnego fotografowania, o tyle ma naprawdę ogromne znaczenie, gdy przygotowuje się fotografie na przykład na wystawy, do reklam, czy na plakaty. W takich przypadkach rozdzielczość jest podstawą i tylko odpowiednio wybrana lustrzanka jest w stanie przybliżyć do wymarzonego efektu!

Aparat fotograficzny lustrzanka – jak ważne są megapiksele

Kiedyś, kupując aparat fotograficzny, lustrzanka musiała posiadać pewną ilość megapikseli, którą uznawano za korzystną i najlepszą do tego, aby uzyskać zdjęcia wysokiej jakości. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego przekonania. Rozdzielczość nie równa się jakości, choć tutaj warto pamiętać o wszystkim tym, o czym wspominaliśmy w poprzednim akapicie. O ile ilość megapikseli, czyli to, jaką rozdzielczość uda się uzyskać, nie jest tak istotna podczas wykonywania hobbystycznych fotografii, w przypadku zawodowca może stanowić podstawę jego pracy. Standardowe lustrzanki oferują jednak około 24Mpix, co jest już zdecydowanie wystarczające do tego, aby tworzyć plakaty, czy idealne grafiki na social media i strony internetowe.

Lustrzanki i ich funkcje

Na koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że dobrej jakości lustrzanki powinny posiadać polecane funkcje, które oczywiście przekładają się na jakość uzyskanych fotografii. Jakich dodatkowych funkcji nie powinno w nich w takim razie zabraknąć? Jedną z nich może być dotykowy ekran. Jeśli lubisz kontrolować wykonane przez siebie zdjęcia i przeglądać je, aby mieć pewność, czy kadry nie wymagają poprawki, dotykowy ekran na pewno będzie w tym bardzo przydatny. To nie wszystko, ponieważ dotykowy ekran daje również możliwość ustawienia ostrości, co jest o wiele praktyczniejsze, niż ustawianie ostrości poprzez wizjer. Praktyczna jest także funkcja odchylenia ekranu, a idealnie byłoby, gdyby można go obrócić o 180 stopni. To przydatna funkcja zwłaszcza u vlogerów, którzy często się nagrywają i chcą mieć zapewniony podgląd na bieżąco. Niezależnie od tego, jakie aparaty cyfrowe bierzesz pod uwagę, zadbaj przede wszystkim, aby były one dopasowane do twoich potrzeb oraz oczekiwań.

 

Przysłona lustrzanek cyfrowych przymyka się, kiedy wykonujemy zdjęcie. W niektórych modelach można ją też przymknąć, kiedy patrzymy przez wizjer, dzięki czemu istnieje możliwość sprawdzenia głębi ostrości. Ostrość lustrzanki cyfrowe ustawiają automatycznie poprzez autofokus działający na zasadzie detekcji fazy. Można też regulować ją manualnie. W aparatach cyfrowych tego typu występuje tarcza trybów ekspozycji PASM, ale modele skierowane do amatorów wyposażone są także dodatkowo w tryby automatyczne i tematyczne. W pełni profesjonalne lustrzanki dysponują natomiast trybami programowalnymi. Obecnie lustrzanki cyfrowe pozwalają również rejestrować wideo w jakości Full HD lub, coraz częściej, 4K.

Jak wybrać lustrzankę cyfrową?

Przy wyborze lustrzanki cyfrowej czy też aparatu komaktowego zwróćmy uwagę na jego wagę i wymiary. Są one zawsze większe niż telefonu kompaktowego, nie mówiąc już o smartfonie, którym obecnie robi się zdjęcia najczęściej. Pamiętajmy zatem by starać się wybrać aparat w miarę lekki.

Kupując lustrzankę cyfrową miejmy na uwadze rozdzielczość matrycy. Jest to liczba jej fotoczułych komórek. Występują dwa ich rodzaje — efektywne służą do utrwalania obrazów a niewykorzystane do zapisywania informacji o nich. Nie jest do końca prawdziwy pogląd, że im większa liczba Mpx matrycy, tym lepiej. Rozdzielczość lustrzanki cyfrowej ma znaczenie głównie, gdy chcemy zdjęcia drukować, szczególnie w dużych formatach. 18-20 Mpx wystarczy nam w zupełności wystarczy do zrobienia bardzo dobrego zdjęcia.

ISO określa zakres światłoczułości matrycy. Od jego wysokości zależy to, czy będziemy mogli robić zdjęcia w ciemniejszych warunkach — słabo oświetlonych pomieszczeniach czy po zmroku bez użycia lampy błyskowej. Wraz ze wzrostem ISO zwiększa się niestety także ilość szumów na zdjęciu. Obecnie jednak coraz więcej jest lustrzanek, które potrafią uzyskać wysoką wartość czułości przy niskich szumach.

Stabilizacja obrazu w lustrzankach cyfrowych

Bardzo ważna w lustrzance cyfrowej jest także funkcja stabilizacji obrazu. Działa ona na poziomie obiektywu (optycznie) i matrycy (mechanicznie). Poza tym zwróćmy uwagę na wielkość wyświetlacza. Tutaj trzeba znaleźć złoty środek — im większy wyświetlacz, tym wyraźniej dostrzeżemy na nim szczegóły obrazu, ale wiąże się to z większymi wymiarami i wagą lustrzanki. Dla dobrego podglądu znaczenie ma także rozdzielczość wyświetlacza. Ważna jest również funkcja jego odchylania czy obrotu. Pozwoli nam ona na wykonywanie zdjęć pod różnym kątem czy robienie autoportretów.

Promocje i nowości

Wyprzedaż!/Ostatnie sztuki, powystawowe

 

Karta podarunkowa

 

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium