biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak fotografować zimą?

Jak fotografować zimą?

Fotografowanie zimą stanowi wyzwanie. Tylko od Ciebie zależy, czy potraktujesz to wyzwanie jako pozytywne. Dziś podpowiemy Ci, jak okiełznać aparat fotograficzny mroźną porą roku i uzyskać najlepsze efekty. Pamiętaj też, że nie wszystkie aparaty fotograficzne sprawdzą się podczas srogiej zimy, gdy temperatura spadnie do kilku czy kilkunastu stopni poniżej zera. Nie przedłużając, zapraszamy na porady foto!

Aparat fotograficzny a ujemna temperatura

Niskie temperatury zdecydowanie nie służą aparatom. Jeśli najdzie Cię ochota na plenerową sesję foto w dniu, w którym temperatura wynosi kilkanaście stopni Celsjusza na minusie, zadbaj o kilka rzeczy.

  1. Przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu (jeśli nie wiesz, gdzie jest, wyszukaj wersję elektroniczną na stronie producenta). Znajdziesz tam informację, do jakiej temperatury działa aparat fotograficzny w tym modelu. Popularne aparaty fotograficzne mają temperaturę krytyczną -10°C.
  2. Długą sesję foto może Ci utrudnić bateria. Warto bowiem wiedzieć, że ta w zimie wyładowuje się szybciej niż wiosną i latem. Miej w pogotowiu nawet trzy na wymianę. Jeśli możesz, oszczędzaj energię. Aparat fotograficzny poradzi sobie bez trybu Live View, który szybko wytraca baterię.
  3. Lustrzanka to lepszy wybór na zimową sesję foto niż aparat fotograficzny bezlusterkowy. Ten drugi wyładowuje się szybciej. Obejrzyj lustrzanki w Fotoformie.
  4. Nie wchodź z zimnego dworu do bardzo ciepłego pomieszczenia z aparatem! Pozwól ogrzać mu się stopniowo, naturalnie. Najpierw umieść go np. w samochodzie albo przedsionku. Jeśli nie masz takiej możliwości, pozostaw aparat fotograficzny w zimnej torbie. Skroplenie się pary wewnątrz aparatu może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.
  5. Aparat fotograficzny jest częściowo wykonany z plastiku. Uważaj na wszystkie plastikowe elementy aparatu i akcesoriów, ponieważ plastik na mrozie łatwo pęka.

Aparaty fotograficzne w starciu ze śniegiem

Śnieżny krajobraz zimowy jest piękny i warty utrwalenia na zdjęciu, ale także trudny. Wszystko przez dominująca biel, z uwagi na którą niełatwo ustawić kolorystykę i jasność fotografii. Śnieg przejmuje funkcję blendy – odbija światło, wprowadzając aparat w błąd.

Mimo iż aparaty fotograficzne mają automatyczny pomiar światła, w śnieżnych warunkach to za mało. Wystarczy jednak ręcznie skorygować ekspozycję, dodając 1 lub 2 punkty EV. Wykonaj ten krok, ustalając pomiar światła na najjaśniejszym punkcie w kadrze.

Jeżeli masz aparat fotograficzny z histogramem, weź na zimową sesję foto właśnie ten model. Dzięki funkcji histogramu będziesz na bieżąco śledzić poziom naświetlenia fotografowanego krajobrazu.

Łatwy sposób na okiełznanie balansu bieli to... robienie zdjęć w formacie RAW. Mimo iż fotografie zajmą więcej miejsca na karcie, umożliwią Ci wykonanie szybkiej korekty balansu bieli w edytorze graficznym.

Znasz sztuczki, których nie wymieniliśmy w artykule? Napisz o nich w komentarzu! Zajrzyj też do naszych działów i znajdź akcesoria, które przydadzą Ci się podczas sesji zimowej, np. torby na aparat.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium