fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna dla początkujących

Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna dla początkujących

Zdjęcia nocne to jedne z najtrudniejszych do wykonania. Gdy fotograf zostaje odcięty od naturalnego źródła światła, bądź światło owo jest ograniczone do minimum, konieczna staje się ręczna regulacja parametrów. Fotografia nocna wymaga wyczucia i "pewnej ręki". Jeśli Ty też chcesz ją uprawiać, przeczytaj dzisiejszy poradnik. Wyjaśniliśmy, jak robić zdjęcia nocą.

Spis treści:

  1. Sposób na zdjęcia nocne: metoda 1 – długi czas naświetlania
  2. Sposob na zdjęcia nocne : metoda 2 – podniesienie czułości ISO
  3. Sposób na zdjęcia nocne : metoda 3 – ustawienie najmniejszej przysłony
  4. Fotografia nocna a światła miasta
  5. Fotografia nocna a niezbędne dodatki – statyw dla lepszej jakości zdjęć
  6. Fotografia nocna i odpowiednie dodatki – lampa błyskowa

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 1 – długi czas naświetlania

Im mniej światła dociera do aparatu, tym ważniejszy staje się czas ekspozycji. Oczywiście nocą dłuższy jest lepszy. Czasem sięga nawet... kilku minut! Matryca dostaje więcej czasu na zarejestrowanie obrazu, co niestety ma również wady. Po pierwsze łatwo wówczas o poruszenie i niezbędne stają się dodatkowe akcesoria: statyw oraz wężyk spustowy czy pilot. Po drugie jeśli w kadrze będą się stale przemieszczały obiekty, ukażą się na zdjęciu nocnym jako rozmazane linie.

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 2 – podniesienie czułości ISO

Alternatywą wobec długiego czasu ekspozycji jest podniesienie czułości ISO (w zależności od ilości światła zastanego i możliwości aparatu nawet 3200 wzwyż). Plusami rozwiązania są brak konieczności wykorzystywania statywu i niezarejestrowanie poruszających się obiektów jako rozmazanych linii. Niestety i tu nie obejdziemy się bez wad. Największa to szumy przekładające się na efekt ziarnistości na zdjęciach. Do kolejnych słabych stron należą spłaszczenie sceny, nieuchwytność detali i zmniejszenie zakresu tonalnego, kontrastów, kolorów.

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 3 – ustawienie najmniejszej przysłony

To metoda, która najlepiej działa w połączeniu z poprzednimi. Stosuje się ją podczas wykonywania zdjęć nocnych lustrzanką i bezlusterkowcem, ponieważ to właśnie te aparaty mają wymienną optykę. Na sesję po zmroku wybierz obiektyw z małą przysłoną, który wpuści dużo światła.

Fotografia nocna a światła miasta

Podjęcie pozytywnej decyzji o wykonywaniu zdjęć nocą nie oznacza, że przyjdzie Ci się zmierzyć z zupełnymi ciemnościami. Możesz np. ćwiczyć się w street photo albo fotografować architekturę. Podczas takich sesji będziesz miał do dyspozycji światło latarni, sklepów, barów i reklam neonowych. Koniecznie upewnij się, że właściwie dobrałeś balans bieli i kolorów. Światło słoneczne i sztuczne mają zupełnie inne barwy, ponadto w mieście napotkasz mnóstwo diod RGB. Mogą wprowadzić ciekawy klimat, ale tylko jeśli masz pomysł na neonową sesję.

Chcesz skorzystać z resztek naturalnego światła? Udaj się na zdjęcia nocne tuż po zachodzie słońca. Zacznij fotografować podczas niebieskiej godziny i kontynuuj, póki nie zrobi się zbyt ciemno.

Fotografia nocna a niezbędne dodatki – statyw dla lepszej jakości zdjęć

Decydując się na wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach, czyli, chociażby nocą, z całą pewnością warto wiedzieć o tym, że doskonałe rezultaty daje również wspomaganie się odpowiednimi akcesoriami, które na pewno ułatwią wykonanie wiele z zaplanowanych przez siebie fotografii. Jednym z takich dodatków bez wątpienia będzie statyw. Ten stabilny sprzęt sprawi, że nawet w słabych warunkach oświetleniowych, nawet na moment nie zadrży ci ręka. Brzmi wspaniałe, prawda? Na pewno ułatwi to osiągniecie doskonałych rezultatów, zarówno jeśli chodzi o fotografie typowo miejską, jak i o fotografowanie ludzi. Dodatkowo decydując się na statyw, można skorzystać z opcji długiego naświetlania i również obraz nie zostanie zakłócony, ani rozmazany. Będzie to idealna inwestycja, dla każdego, kto faktycznie interesuje się fotografią.

Fotografia nocna i odpowiednie dodatki – lampa błyskowa

Czy lampa błyskowa może być stosowana podczas wykonywania zdjęć nocnych? Jak najbardziej, choć przecież wiele zależy od konkretnego efektu, jaki chce się osiągnąć. Jeśli jednak lubi się wyraziste zdjęcia nocne, które przypominają kadry zatrzymane w ruchu, z całą pewnością wspomaganie się lampą błyskowa będzie najlepszym wyborem! Zwłaszcza że, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lamp błyskowych. Zarówno modele mocniejsze, jak i te słabsze, co na pewno gwarantuje możliwość dopasowania akcesoriów do swoich potrzeb. Warto również zaznaczyć, że takie lampy nie zajmują wiele miejsca, a więc z powodzeniem zmieszczą się do każdej torby fotograficznej. Decydując się na zakup takich dodatków, zdecydowanie można być pewnym, że warunki nocne nikogo nie zaskoczą, a uzyskane rezultaty zawsze będą najwyższej jakości. Zwłaszcza że, wszystkie te wspomniane dodatki można nabyć w jednym miejscu, a mianowicie w naszym sklepie. Każdy znajdzie dla siebie to, co obecnie jest mu najbardziej potrzebne! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium