fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jakie oświetlenie do studia fotograficznego wybrać?

Jakie oświetlenie do studia fotograficznego wybrać?

Planujesz urządzić pierwsze studio fotograficzne? Czeka Cię dużo wyzwań, m.in. związanych z wyborem właściwego oświetlenia. Jakie lampy są najlepsze? Jakie żarówki wybrać? Czy światło dzieli się na rodzaje? Co zrobić, żeby uzyskać efekty wysokiej jakości bez zaawansowanej wiedzy już teraz, na początku przygody z fotografią studyjną? Podpowiadamy!

Wydajność lampy studyjnej: między efektem a kosztem

Parametr kojarzący się z wydajnością lampy to waty (W). Czy jednak właśnie waty określają jasność, z jaką pracują lampy studyjne? Nie do końca. Waty podpowiedzą Ci, ile prądu pobiera dana lampa, lecz nie poinformują o intensywności świecenia. By uzyskać tę drugą informację, zwróć uwagę na wartość LUX. Dopiero w przypadku braku parametru LUX możesz przyjąć, że im większa moc, tym większa wydajność.

Lampa studyjna lampie studyjnej nierówna

W zależności od wariantu lampa studyjna świeci światłem błyskowym lub ciągłym. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę obu:

  • światło błyskowe jest wydajniejsze, ale wymaga synchronizacji z aparatem. Podczas współpracy z modelem możesz poprosić go, by na "3, 2, 1..." otworzył szerzej oczy bądź wykonał gest,
  • światło stałe nie wymaga od Ciebie ani modela reakcji na krótkotrwały rozbłysk. Jest stabilne i możesz je wykorzystać także jako doświetlenie scenerii z różnych kierunków. Wyposażona w nie lampa studyjna jest lepsza dla początkującego fotografa.

Jedna lampa studyjna czy więcej?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od warunków oświetleniowych studia oraz pory, w której preferujesz wykonywać zdjęcia. Przy świetle dziennym, np. w dni pochmurne, jesienne lub zimowe, wystarczy Ci jedna lampa studyjna, i to o niższej wartości LUX (i mocy). Na kilka sztuk lub zestaw typu lampa studyjna + blenda możesz się zdecydować w przypadku zdjęć wykonywanych w ciemnym studio i/lub wieczorami czy nocą. Jeśli fotografujesz z bliska (np. w fotografii produktowej niewielkich przedmiotów), lampa nie musi być bardzo wydajna.

Lampy LED do studia – doskonały wybór

Lampy do studia są wyposażone w różne rodzaje żarówek (a niektóre nie mają ich wcale i musisz wybrać samodzielnie). Do dyspozycji masz m.in. diody LED, halogeny, świetlówki. Najlepsze są te pierwsze, ponieważ zapewniają niski pobór prądu i sprzyjają ekologii. Ponadto nie grzeją się jak klasyczne żarówki oraz dają światło widzialne z płynną zmianą temperatury barwowej. Lampy studyjne LED można zasilać akumulatorem.

Lampy studyjne a kolorystyka zdjęć

Zwróć też uwagę na parametr: temperatura barwowa. Korzystna jest lampa studyjna z regulacją temperatury barwowej. Jeżeli przekracza Twój budżet, wybierz model 5500-6000 K, przy czym będzie on służył raczej jako doświetlenie scenerii oświetlanej innym źródłem, np. słońcem lub lampą pokojową.

Upewnij się, że lampa studyjna ma dobre odwzorowanie kolorów (im większe, tym lepsze) i korzystny współczynnik CRI (także im większy, tym lepszy), czyli wskaźnik oddawania barw w odniesieniu do konkretnego źródła światła. CRI 100 określa odwzorowanie barw takie jak przy świetle słonecznym.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium