fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Kompozycja centralna w fotografii – w centrum uwagi

Kompozycja centralna w fotografii – w centrum uwagi

Fotografia ma w sobie naprawdę wiele zastosowań oraz tajemnic. Trudno sobie wyobrazić niektóre kadry oraz perspektywy, które przedstawiliśmy w inny sposób. Aby opanować sztukę robienia zdjęć, trzeba znać podstawowe zasady na temat kompozycji, nawet intuicyjnie. Kompozycja centralna cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.

Spis treści:

  1. Kompozycja centralna – fotografia z mocą
  2. Kompozycja centralna w fotografii – porady
  3. Gdzie znajdzie zastosowanie kompozycja centralna?
  4. Najlepsze sposoby na uchwycenie kompozycji centralnej

Kompozycja centralna – fotografia z mocą

Zazwyczaj podczas chwytania za aparat szukamy na pierwszym miejscu środka pewnej przestrzeni lub ujęcia. Jest to intuicyjne, nie mamy nad tym kontroli, dopiero później opcjonalnie zastanawiamy się nad innymi perspektywami. Właśnie z tego względu kompozycję centralną możemy dostrzec na wielu różnych fotografiach.

Doskonale sprawdza się ona przy okazji podkreślenia jednego, konkretnego punktu w danym ujęciu. Może być to przedmiot, ale nie musi. Świetnym przykładem będzie zachodzące słońce za horyzontem, umieszczone – a jakże! – w centralnej części. Warto również zauważyć, że wbrew pozorom nie zawsze powinniśmy ją stosować. Teoretycznie zdecydowanie lepszy efekt będzie miało zastosowanie trójpodziału, który można porównać do nałożenia „nieparzystej” siatki na nasze ujęcie. Fotografowane przez nas przedmioty powinny być umieszczone w mocnych punktach. Gdzie możemy je znaleźć? Na przecięciach linii, które tworzą wspomnianą siatkę.

Moc i podkreślenie jednego obiektu – to główne założenia, jakimi kieruje się kompozycja centralna. Fotografia wyłącznie jednego przedmiotu kłóci się z zasadą trójpodziału, w której „mocny punkt” nie znajduje się na samym środku. Jeżeli chcemy wykorzystać taki sposób uchwycenia obiektu, musimy również zwrócić uwagę na przestrzeń wokół. Powinna być ona zdecydowanie przytłumiona przez to, co dzieje się w samym centrum.

Kompozycja centralna w fotografii – porady

Jak mogliście już przeczytać, kompozycja centralna w fotografii nie jest wcale łatwa. Wbrew pozorom wyróżnienie jednego obiektu wymaga bardzo dużej pracy. Wiele osób ma wrażenie związane ze swoją intuicją, że jest to najłatwiejszy sposób na robienie zdjęć, nawet z perspektywy amatora. Poniżej przedstawimy Wam kilka porad, dzięki którym znajdziecie fantastyczne ujęcie dzięki kompozycji centralnej.

Przede wszystkim musicie znaleźć właściwe połączenie między obiektem, a jego otoczeniem. Musi być ono statyczne, aby nic nie zakłócało odbioru tego, co dzieje się w samym centrum fotografii. Właśnie dlatego kompozycja centralna nie sprawdzi się przy dynamicznych ujęciach, na których bardzo dużo dzieje się z różnych stron. W ten sposób będziemy mogli jeszcze bardziej podkreślić moc tego zdjęcia.

Przy okazji poszukiwania centrum, warto również znaleźć symetrię. Podobne lub nawet te same elementy jeszcze bardziej wzmocnią obiekt na samym środku ujęcia. Zarówno fotografowie, jak i widzowie bardzo cenią sobie zjawisko symetrii i odbierają je jako zdecydowanie bardziej estetyczne.

Na sam koniec tego miniporadnika pamiętajcie, że taki rodzaj kompozycji uwielbia prostotę. Nie trzeba wynajdywać kadrów z absolutnego kosmosu. To ujęcie ma emanować energią nie z tła, ale z obiektu na samym środku. Możecie ten efekt uzyskać zarówno poprzez aparaty lustrzanki, jak i smartfon.

Gdzie znajdzie zastosowanie kompozycja centralna?

Skoro już wiemy, w jaki sposób wykorzystać kompozycję centralną to warto zastanowić się nad tym, gdzie znajdzie ona zastosowanie. Możemy ją spotkać w wielu różnych sytuacjach.

Na początek warto wspomnieć o wszelkiego rodzaju portretach. Wszystko się w nich zgadza – w końcu mamy jeden obiekt w środkowej części kadru, który ma przyciągać uwagę. Jego tło nie jest kluczowe, co nie znaczy, że nie musimy o nie zadbać. Pamiętajcie jednak o zasadzie ograniczonej dynamiki. Biegające dzieci zazwyczaj nie sprawdzą się przy wykorzystaniu kompozycji centralnej.

Oczywiście doskonale pasuje ona również do fotografii produktowej. Mowa tutaj nie tylko o widocznych na stronach sklepów internetowych produktach, które chcemy zakupić. Przy realizowaniu takiej fotografii, możemy wzmocnić dany obiekt poprzez wykorzystanie mniej wyróżniającego się tła. Pozwala to na jeszcze większe skupienie uwagi widza na przedmiocie.

Najlepsze sposoby na uchwycenie kompozycji centralnej

Znalezienie odpowiedniego kadru wcale nie musi być tak trudne, o ile wiemy, czego szukamy. Przy zastosowaniu wyżej wymienionych zasad oraz świadomości, że kompozycja centralna jest zdecydowanie trudniejsza do osiągnięcia od wykorzystania do tego celu reguły trójpodziału, powinniśmy uchwycić wspaniałe ujęcie.

Oczywiście zdecydowanie lepsze ujęcia pod kątem jakości wyjdą przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, takich jak właściwie dobrany obiektyw, czy też statyw w przypadku zdjęć portretowych. Oferujemy bardzo bogaty asortyment pomocny w uchwyceniu kompozycji centralnej.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium