biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Lampy światła ciągłego - zalety i wady

Lampy światła ciągłego - zalety i wady

Na oświetlenie studyjne składa się wiele elementów i rodzajów świateł – nie tylko błyskowych, ale także stałych: ciągłych. Nawet jeśli jesteś profesjonalnym fotografem z wieloletnim doświadczeniem i chcesz uzupełnić wyposażenie studia lub dopiero je stworzyć – sama liczba dostępnych obecnie form i opcji oświetlenia może stanowić dla Ciebie nie lada wyzwanie. Jakie są zalety i wady lamp światła stałego? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Czym jest lampa światła stałego?
  2. Lampy światła stałego – zalety
  3. Lampy światła stałego – wady

Czym jest lampa światła stałego?

Oświetlenie ciągłe, nazywane także oświetleniem studyjnym stałym stanowią wszystkie lampy światła stałego. To każde oświetlenie, które pozostaje włączone przez cały czas trwania sesji – w przeciwieństwie chociażby do stroboskopów lub też lamp błyskowych, które emitują jasny strumień światła trwający krótko po uruchomieniu. Kiedy lampy błyskowe uwalniają światło najczęściej wraz z naciskiem spustu migawki, lampa stała uwalnia je wciąż, dzięki czemu stanowi nieodłączny element fotograficznego kadru, rzutując na zdjęcie widziane na ekranie podglądowym aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Proste? Ano proste!

Lampy światła stałego – zalety

Możliwość stałego oświetlania kadru, by efekty światła widzieć już przed wykonaniem zdjęcia, nie jest jedyną zaletą posiadania w swoim studio lamp światła stałego. Temperatura barwowa światła stałego emituje też bardziej zrównoważone światło dzienne, dzięki czemu zdjęcia wychodzą naturalniejsze; są także zdecydowanie prostsze w wykonaniu. Jako że lampy „stałe” włączone pozostają przez cały czas sesji, możesz ustawić model i bawić się statywem lampy „na żywo”. Światło lampy błyskowej nie jest widoczne przed wykonaniem zdjęcia, więc amatorom fotografii trudniej wyobrazić sobie, jak padać będzie cień i jak wyglądać będzie efekt końcowy. Lampy błyskowe w przypadku portretów również są fatalnym pomysłem, zważywszy że błysk rozproszyć może niedoświadczony model, a także wywołać odruch, na przykład zamknięcia oczu. Do światła stałego znacznie łatwiej się przyzwyczaić.

Lampy światła stałego – wady

Stale włączone oświetlenie wiązać się może także z wieloma niedogodnościami. Przy dłuższych sesjach, najczęściej produktów żywnościowych lub kompozycji roślinnych, nagrzana lampa starszego modelu powodować może chociażby więdnięcie – poprzez swoje przegrzewanie się. Na szczęście nowoczesne lampy, które znajdziesz w Fofotormie to lampy o nowoczesnej formie (nowe diody LED, świetlówki, HMI), które zużywają mniej prądu oraz wydzielają znacznie mniej ciepła niż starsze lampy. Pamiętaj jednak, że choć są tańsze niż stroboskopy, wytwarzają światło słabsze, bardziej naturalne, tzw. „dzienne”, dlatego przy wykonaniu fotografii czarno-białej, kontrastowej, alternatywnej – mogą się nie sprawdzić. Wszystko, jak zwykle, zależeć będzie od Twoich potrzeb i charakteru sesji.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium