biogo.pl

W dniu 10.04 - Salon Warszawa Andersa 21 i BOK czynne do 16:00

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jaki rozmiar monitora sprawdzi się w domu i pracy?

Jaki rozmiar monitora sprawdzi się w domu i pracy?

Pracujesz z domu i potrzebujesz monitora zarówno do wykonywania zadań służbowych, jak i rozrywki po pracy? W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy aspekty, które warto wziąć pod uwagę, kiedy wybiera się ekran do domu i pracy. Przekonaj się, ile powinien mieć cali, jaką jakość obrazu wybrać i które dodatki rzeczywiście Ci się przydadzą.

Rozmiar i rozdzielczość monitora

Podstawowymi parametrami określającymi przydatność monitora są rozmiar podawany w calach i oddający przekątną ekranu oraz rozdzielczość ukazywana w wartościach liczbowych (pikseli) i jakości ekranu.

  • Rozmiar podawany w calach warto przeliczyć na miarę europejską, czyli centymetry. 1 cm wynosi ok. 0,39370 cala. W związku z tym popularny monitor mający 27 cali, taki jak model Asus PB277Q 27, liczy ok. 69 cm. Sprawdź, czy nie jest za mały bądź za duży do pokoju, w którym pracujesz.
  • Rozdzielczość informuje o liczbie pikseli przypadającej na boki: dłuższy i krótszy. Monitor Full HD ma 1920 x 1080 pikseli. Nowoczesny monitor 4K UHD ma 4096 x 3112 bądź 3840 x 2160 pikseli. Należy jednak pamiętać, że tak wysoka rozdzielczość sprawdzi się wyłącznie w przypadku dużego monitora – powyżej 27 cali, np. ASUS PB287Q 28 4K. Na małym nie docenimy szczegółowości obrazu 4K.

Monitor dobrany do rodzaju pracy

Monitor należy dobrać nie tylko do rozmiaru pomieszczenia, ale również charakteru pracy. Jeżeli podczas wykonywania zadań służbowych wykorzystujesz proste edytory tekstowe, arkusze kalkulacyjne i przeglądarkę internetową, wystarczy Ci monitor Full HD liczący 21 bądź 24 cale, np. Asus ProArt PA24AC 24.

Zdecydowanie większego i lepszego jakościowo monitora potrzebują osoby zajmujące się edycją materiałów graficznych lub audiowizualnych, a także programujące. 27 cali to minimum. Dobrym rozwiązaniem są też niestandardowe monitory panoramiczne, takie jak monitor ASUS Designo MX299Q 29, bądź ustawienie dwóch ekranów obok siebie, by zyskać większą przestrzeń roboczą.

Jeżeli zdarza Ci się pracować na ekranie poziomym, koniecznie wybierz monitor z funkcją Pivot.

Monitor do pracy i rozrywki – dodatkowe atrybuty

Coraz popularniejszymi monitorami do pracy i grania w gry komputerowe są modele curved, czyli zakrzywione. Ich kształt odpowiada wypukłości gałki ocznej, co sprawia, że każdy punkt na ekranie jest oddalony od oka o taką samą długość. Nie zmęczysz wzroku podczas pracy ośmiogodzinnej i dłuższej. Z kolei podczas gry w czasie wolnym docenisz wrażenie otoczenia obrazem i znajdowania się wewnątrz gry. Przykład modelu zakrzywionego to monitor Asus Curved VZ27VQ 27.

Jeśli monitor ma bogate opcje regulacji położenia – wysokości, pochylenia i obrotu – dostosujesz go do biurka w pełni. Niektóre modele dysponują portami USB, HDMI czy slotem na karty pamięci. Dzięki podłączaniu dysków i urządzeń zewnętrznych bezpośrednio do nich zaoszczędzisz miejsce przy komputerze lub laptopie.

Technologie oszczędzania energii i ochrony wzorku takie jak Flicker-Free, filtr światła niebieskiego bądź tryb Eco dodatkowo zadbają o komfort Twoich oczu i stan konta w banku. Jeżeli nie grasz w nowoczesne gry, nie potrzebne Ci błyskawiczne odświeżanie ekranu – wystarczy 60 Hz.

Obejrzyj monitory Asus i wybierz model dla siebie – do rozrywki i pracy.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium