Wybieramy pierwszy aparat - lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Wybieramy pierwszy aparat - lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Lustrzanka cyfrowa - popularne i niezastąpione

Lustrzanki cyfrowe niepodzielnie panują na rynku aparatów fotograficznych. Czym tak właściwie jest lustrzanka? To aparat fotograficzny, w którym podgląd obrazu w wizjerze jest realizowany poprzez układ luster i pryzmat pentagonalny. W uproszczeniu, to co widzimy w wizjerze aparatu to obraz z obiektywu widziany z odbicia lustra w aparacie. Pierwsze aparaty- lustrzanki pojawiły się na rynku w latach 30-tych XX w. Prekursorem była słynna Kine Exakta.

W tradycyjnej lustrzance materiałem światłoczułym był film. W lustrzance cyfrowej tę rolę pełni matryca cyfrowa. Lustrzanki wyposażone są w wymienne obiektywy, których rodzaj można dostosować do swoich potrzeb.

Lustrzanki są dość łatwe w obsłudze i oferują wiele funkcji, dzięki którym fotograf ma możliwość kreowania zdjęcia według własnych potrzeb. Rynek lustrzanek cyfrowych jest obecnie mocno rozbudowany. Bez problemu można znaleźć aparat dla osoby początkującej, w przystępnej cenie. Wraz z rozwojem umiejętności aparat można wymienić na bardziej zaawansowany. Profesjonalny sprzęt może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Bezlusterkowiec - świetne zdjęcia bez lustra

Bezlusterkowiec, jak sama nazwa wskazuje, pozbawiony jest lustra. W przypadku bezlusterkowców fotografowany obraz można podejrzeć w wizjerze elektronicznym lub na ekranie LCD. To nowocześniejsza wersja lustrzanki cyfrowej. Podgląd obrazu na ekranie LCD daje większe możliwości niż zwykły wizjer optyczny. Możemy nałożyć parametry naświetlania na obraz fotografowany, widać realne kolory i poziom naświetlenia, jest możliwość powiększania fragmentów obrazu itd. Wizjer elektroniczny pokazuje obraz bezpośrednio z matrycy czyli realnie taki jaki będzie zapisany na karcie pamięci. Zaletą bezlusterkowców jest zdecydowanie ich rozmiar i waga. Dzięki mniejszym wymiarom są bardziej poręczne, dotyczy to zarówno korpusów, jak i wymiennych obiektów.

Lustrzanka i bezlusterkowiec - dokonaj wyboru

Lustrzanki cyfrowe zdecydowanie dominują wśród fotografów, którzy potrzebują szybkiego i wytrzymałego mechanicznie aparatu. Akumulator lustrzanki pozwala na wykonanie 2-3 razy więcej zdjęć na jednym naładowaniu niż w bezlusterkowcach. Lustrzanki wykorzystują najczęściej osoby, które zajmują się fotografią przyrodniczą czy reporterską. Poważnym argumentem w wyborze lustrzanki jest szeroka gama dostępnych obiektywów i akcesoriów. To system, który jest na rynku od wielu lat i stąd jego szerokie możliwości.

Bezlusterkowce to aparaty, których historia rozpoczęła się dopiero w 2009 roku. Z jednej strony może wydawać się dość krótkim okresem ale w czasach cyfrowych technologii szybkość rozwoju przyspiesza, to już jak "lata świetlne". Dlatego już dzisiaj nie ustępują możliwościami lustrzankom. Systemy poszczególnych marek np. Sony rozwijają się w ogromnym tempie. Co roku pojawiają się nowe amatorskie i przede wszystkim profesjonalne aparaty i kilka, a nawet kilkanaście obiektywów. Inni także nie próżnują. System Micro 4/3, który jako pierwszy pojawił się w bezlusterkowcach jest dzisiaj najbardziej rozbudowanym systemem fotograficznym na świecie. Micro 4/3 to głownie Olympus i Panasonic ale przez to, że od początku był to "system otwarty" ciągle pojawiają się nowi producenci np. DJI, Blackmagic, którzy chcą go rozwijać.   Dostępnych jest już ponad 100 obiektywów z mocowanie M43 i niezliczona ilość akcesoriów. Natomiast system Fujifilm słynie z fantastycznej jakości kolorów zdjęć. Producent postanowił zaimplementować do menu swoich aparatów kolorystykę zdjęć znaną ze słynnych profesjonalnych analogowych materiałów światłoczułych. Ponownie możemy cieszyć się z barw znanych z Velvii, Astii, Provii itd.

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium