fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Rekorder filmowy - przydatny gadżet, czy niezbędny element studia?

Rekorder filmowy - przydatny gadżet, czy niezbędny element studia?

Technologia zdecydowanie ułatwia tworzenie niesamowitych ujęć oraz całych scen w filmografii. Nie ma znaczenia, czy mówimy tutaj o milionowych produkcjach rodem z Hollywood, czy też materiałach promocyjnych na media społecznościowe. Efekty specjalne czy też wyjątkowe kadry nagrane przy pomocy dronów wyłapiemy od razu, nawet jeżeli nie mamy wielkiego zamiłowania do kinematografii. W studiu znajdziemy jednak dużo sprzętu, dzięki któremu nawet najmniejsze detale nabiorą wartości, co pozwala osiągnąć idealną jakość produkcji. Należą do nich między innymi rekordery filmowe.

Spis treści:

  1. Czym jest rekorder filmowy?
  2. Podstawowa budowa rekordera
  3. Czy warto wyposażyć studio w rekorder filmowy?

Czym jest rekorder filmowy?

Praca na planie filmowym bardzo często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i problemami. Z pewnością nie jest to standardowa forma zatrudnienia, w której o dziewiątej włączamy komputer, żeby po ośmiu godzinach odstawić go na biurko i nie martwić się sprawami firmowymi. Kilkanaście godzin w studiu lub w plenerze w bardzo różnych godzinach może stanowić niezwykle ciężki kawałek chleba dla operatorów kamery.

Takie urządzenia jak rekorder filmowy znacząco ułatwiają ich pracę. Przede wszystkim możemy patrzeć na obraz w czasie rzeczywistym. Nie musimy zgadywać, czy ten kadr będzie odpowiedni do danego ujęcia. Zapewnia to zdecydowanie szybsze znalezienie kadru przed rozpoczęciem kręcenia, jak również pozwala na stałą kontrolę nad jakością samego nagrania. Rekorder filmowy pozwala na połączenie oszczędności czasu oraz pieniędzy.

Warto również zauważyć, że jest on absolutnie niezbędny przy okazji bardziej zaawansowanych formatów. Rekorder filmowy odblokowuje niektóre funkcje aparatu, który nie byłby w stanie samodzielnie przetworzyć niektórych informacji oraz danych. Bardziej profesjonalne tryby filmowania w aparacie będą możliwe dopiero po podłączeniu zewnętrznego rejestratora. Zapewnia to wyższą jakość, na przykład poprzez możliwość wykorzystania wyższej liczby FPS - klatek na sekundę, co przekłada się później na zdecydowanie bardziej płynny obraz.

Oprócz odblokowania funkcji samego nagrywania w aparatach, dzięki rekorderowi możemy na bieżąco kontrolować rozmaite parametry obrazu. Należą do nich przede wszystkim ostrość oraz właściwe ustawienie światła.

Rekorder filmowy nie tylko pozwala na kontrolę nad obrazem rzeczywistym w trakcie nagrywania. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przygotować właściwe ujęcia pod każdym kątem - zarówno z perspektywy ludzkiego oka, jak również technicznych parametrów.

Podstawowa budowa rekordera

Oczywiście nie każdy model charakteryzuje się dokładnie takimi samymi właściwościami - w dużej mierze zależy to od jego ceny. Rekordery filmowe muszą jednak posiadać kilka funkcji, dzięki którym cieszą się taką renomą przy okazji produkcji materiałów wideo.

Już na pierwszy rzut oka musimy we właściwy sposób umocować nasze urządzenie do aparatu. Samo połączenie kablem nie wystarczy, ponieważ chcemy mieć czysty obraz widoczny na monitorze rejestratora. Do tego niezbędny będzie przynajmniej jeden gwint statywowy, który pozwoli nam połączyć go z aparatem. My polecamy jednak modele zawierające dwa gwinty, które zapewnią odpowiednią stabilizację.

Metalowe wykończenie stanowi bardzo solidną warstwę ochronną przed tym, co znajdziemy wewnątrz rekordera. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na ekranie. To w końcu on stanowi najważniejszą część całego rekordera. Większość z producentów kładzie bardzo duży nacisk na wysoką rozdzielczość oraz odtwarzanie obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie musimy się martwić o "wierność" obrazu na rekorderze w porównaniu z tym, co dzieje się naprawdę.

Warto zwrócić uwagę na liczbę wejść HDMI. Na pierwszy rzut oka będziemy wykorzystywać jedno z nich - połączone z aparatem. Powinniśmy jednak rozważyć rejestratory wyposażone w przynajmniej dwa takie wejścia. Dlaczego? Ponieważ w niektórych przypadkach możemy podłączyć go również do komputera, co zapewni nam jeszcze szybszą pracę na planie. Dodatkowo znajdziemy również wejście do mikrofonu - jego podłączenie do rejestratora jest zdecydowanie prostsze, niż w przypadku połączenia go z aparatem.

Czy warto wyposażyć studio w rekorder filmowy?

Zdecydowanie tak. Rekorder filmowy daje nam gwarancję znalezienia odpowiednich ujęć, a także kontrolę nad nimi podczas nagrywania w czasie rzeczywistym. Znacząca większość aparatów nie da nam takiej możliwości, przede wszystkim ze względu na uwarunkowania techniczne.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór rekorderów filmowych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość ich ekranu oraz potencjalne podłączenie do urządzeń zewnętrznych, takich jak aparat czy monitor. Do jeszcze szybszego i płynnego tworzenia materiałów wideo, warto zakupić rekordery z funkcją natychmiastowego przesyłania danych na komputer Mac lub PC. Można to oczywiście zrobić poprzez podłączenie go kablem do laptopa, jednak dla tych ceniących wygodę mamy także modele wyposażone w opcję bezprzewodowego połączenia.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium