fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Rodzaje filtrów do obiektywów - zestawienie

Rodzaje filtrów do obiektywów - zestawienie

Obecnie dostępność przeróżnych filtrów do obiektywów jest naprawdę duża. Dzięki temu każdy może dobrać dla siebie dokładnie to, czego potrzebuje. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniają się poszczególne filtry i kiedy zdecydować się na któryś z nich. W tym celu warto po prostu przyjrzeć się ich specyfice i zastosowaniu, a zakup na pewno stanie się znacznie ułatwiony.

Spis treści:

  1. Filtry polaryzacyjne. Jaki efekt dają?
  2. Filtry szare - doskonałe na początek
  3. Filtry kolorowe - kiedy warto?
  4. Filtr zmiękczający do fotografii portretowej

Filtry polaryzacyjne. Jaki efekt dają?

Bardzo częstym wyborem jest właśnie filtr polaryzacyjny. Głównie za sprawą tego, że doskonale sprawdza się w swojej roli i jest w niej niezastąpiony. Przede wszystkim zastosowana polaryzacja pozwala usuwać nadmierne odbłyski światła, dzięki czemu zdjęcia nie są prześwietlone, ani nie posiadają białych smug. Jednocześnie pozwala on zwiększyć kontrast i znacznie uwydatnić kolory, dzięki czemu zdjęcie jest o wiele bardziej żywe.

Filtry szare - doskonałe na początek

Na samym początku kariery fotograficznej warto inwestować w filtr szary. Jest to jeden z najbardziej podstawowych, który sprawdzi się w sytuacjach, gdy na zewnątrz jest zbyt dużo słońca. Na przykład, gdy fotografowany obiekt znajduje się pod słońce, na tle białej ściany, czy na śniegu. W takim przypadku łatwo o prześwietlone, albo pozbawione głębi kolorystycznej zdjęcie. Aby temu zaradzić, zakłada się na obiektyw szary filtr, który ogranicza ilość przedostającego się światła. Przydaj się również przy stosowaniu długiego czasu naświetlania i, wtedy gdy chce się uchwycić daną postać w ruchu.

Filtry kolorowe - kiedy warto?

Kolejnymi polecanymi filtrami, są filtry kolorowe. Stosowane są one między innymi w fotografii analogowej, oraz czarno-białej, choć nie jest to jedyną regułą i normalnie używane są także przy fotografii kolorowej. Jakie jest ich zadanie? Przede wszystkim znacząco poprawiają kolorystykę zdjęcia i korygują balans bieli. W ten sposób można bawić się poszczególnymi kolorami. Niektóre blokuje, innym nadaje głębi i ostrości.

Filtr zmiękczający do fotografii portretowej

Przy fotografii portretowej coraz częściej wykorzystuje się tak zwany filtr zmiękczający. Jakie on ma zadanie? Chociażby delikatne rozmycie skóry, w celu usunięcia jej niedoskonałości. Dodatkowo cała fotografia sprawia wrażenie lekko zamglonej, zupełnie jak ze snu. Wielu osobom taki efekt szalenie się podoba i do niego dążą.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium