biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

 • Kontakt
 • O nas
 • Status zamówienia
Fotografia krajobrazowa – porady dla początkujących

Fotografia krajobrazowa – porady dla początkujących

Fotografia krajobrazowa jest atrakcyjna niezależnie od pory roku, w końcu natura się zmienia i zawsze znajdzie się coś interesującego do uwiecznienia. Jednakże fotografia krajobrazowa staje się szczególnie popularna w ciepłych miesiącach, głównie wiosną i latem. Jak się przygotować, jeśli wcześniej nie miało się z nią do czynienia? Podpowiadamy!

Jaki sprzęt do fotografii krajobrazowej?

Podczas przygotowywania się do zdjęć krajobrazowych większą uwagę niż na aparat należy zwrócić na obiektyw. Dobrymi aparatami są lustrzanka i bezlusterkowiec, jako że to właśnie w nich można wymieniać optykę.

Właściwy do fotografii krajobrazowej jest obiektyw szerokokątny, choć oczywiście znajdą się zwolennicy ogniskowej 50 mm, a także teleobiektywów zmiennoogniskowych. Obiektyw szerokokątny zapewnia głębię obrazu i obejmuje sceny – zgodnie z nazwą – szeroko. Na dodatek maksymalnie rozwarta przysłona wpuszcza do obiektywu dużo światła, więc zdjęcia są jasne i wyraźne.

Porada: Na początek przygody z fotografią krajobrazową wybierz obiektyw zmiennoogniskowy, by wypróbować, przy jakiej wartości ogniskowej robi Ci się zdjęcia najlepiej. Proponujemy modele Tamron 28-75 mm f 2.8 Di III RXD, Canon RF 24-70 mm F2.8L IS USM, Nikon Nikkor 17-55 mm f/2.8 G DX.

Dodatkowe akcesoria do fotografii krajobrazowej

Na aparacie i obiektywie krajobrazowy sprzęt foto się nie kończy. Polecamy również akcesoria:

 • filtr polaryzacyjny – zmniejsza refleksy świetlne, poprawia nasycenie kolorów (nieba, wody, trawy),
 • statyw fotograficzny – w pewnych sytuacjach niezbędny, zwłaszcza przy zdjęciach wykonywanych z długim czasem naświetlania bądź w nieidealnych warunkach oświetleniowych. Ponadto statyw odciąża Cię podczas wielogodzinnej sesji. Zdjęcia będą wyraźne, nieporuszone,
 • wyzwalacz migawki – wężyk spustowy albo pilot, dzięki któremu nie będziesz musiał dotykać aparatu i wykluczysz ryzyko poruszenia zdjęć.

O tym pamiętaj, by robić piękne zdjęcia krajobrazów

Poniżej w punktach zaprezentowaliśmy porady, które dotyczą już bezpośrednio sesji krajobrazowej. Wykorzystaj je, by osiągnąć efekty zapierające dech w piersiach.

 1. Mimo iż każdy fotograf ma inne ulubione godziny fotografowania, na zdjęcia krajobrazów udawaj się przede wszystkim rano i wieczorem, by dwukrotnie korzystać z godzin niebieskiej i złotej.
 2. Najlepiej uczyć się fotografii krajobrazowej przy dobrym świetle. Początkowo unikaj zdjęć nocnych, te dojdą do repertuaru z czasem.
 3. Zdjęcia krajobrazów koniecznie zapisuj w formacie RAW. Owszem, zmieścisz mniej ujęć na pojedynczej karcie, jednak będziesz mógł poprawić je w programie graficznym lub wywołać w doskonałej jakości i dużym formacie.
 4. Podczas sesji kontroluj ekspozycję. Przełącz tryb automatyczny na manualny i sprawdzaj światłomierz oraz histogram.
 5. Rób zdjęcia z niskim ISO i szeroką przysłoną. Wypróbuj długi czas naświetlania, by na fotografiach krajobrazowych oddać ruch chmur po niebie, traw na wietrze, fal morza.
 6. Włącz podgląd siatki, by zachować trójpodział kadru i umieszczaj najważniejsze elementy krajobrazu w punktach przecięć linii.
 7. Jeśli stosujesz statyw do fotografii krajobrazowej, wyłącz AF i stabilizację w obiektywie. Wyłącz lustro albo włącz wcześniejsze podnoszenie. (Alternatywnie rób zdjęcia bezlusterkowcem). Ostrość ustawiaj ręcznie, np. na 1/3 głębokości.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium