fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Fotografia krajobrazowa – porady dla początkujących

Fotografia krajobrazowa – porady dla początkujących

Fotografia krajobrazowa jest atrakcyjna niezależnie od pory roku, w końcu natura się zmienia i zawsze znajdzie się coś interesującego do uwiecznienia. Jednakże fotografia krajobrazowa staje się szczególnie popularna w ciepłych miesiącach, głównie wiosną i latem. Jak się przygotować, jeśli wcześniej nie miało się z nią do czynienia? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Jaki sprzęt do fotografii krajobrazowej?
  2. Dodatkowe akcesoria do fotografii krajobrazowej
  3. O tym pamiętaj by robić piękne zdjęcia krajobrazów
  4. Jakie krajobrazy na pewno warto fotografować?
  5. Jak zabezpieczyć sprzęt podczas poszukiwań ciekawych krajobrazów i kadrów?

Jaki sprzęt do fotografii krajobrazowej?

Podczas przygotowywania się do zdjęć krajobrazowych większą uwagę niż na aparat należy zwrócić na obiektyw. Dobrymi aparatami są lustrzanka i bezlusterkowiec, jako że to właśnie w nich można wymieniać optykę.

Właściwy do fotografii krajobrazowej jest obiektyw szerokokątny, choć oczywiście znajdą się zwolennicy ogniskowej 50 mm, a także teleobiektywów zmiennoogniskowych. Obiektyw szerokokątny zapewnia głębię obrazu i obejmuje sceny – zgodnie z nazwą – szeroko. Na dodatek maksymalnie rozwarta przysłona wpuszcza do obiektywu dużo światła, więc zdjęcia są jasne i wyraźne.

Porada: Na początek przygody z fotografią krajobrazową wybierz obiektyw zmiennoogniskowy, by wypróbować, przy jakiej wartości ogniskowej robi Ci się zdjęcia najlepiej. Proponujemy modele Tamron 28-75 mm f 2.8 Di III RXD,Canon RF 24-70 mm F2.8L IS USM, Nikon Nikkor 17-55 mm f/2.8 G DX.

Dodatkowe akcesoria do fotografii krajobrazowej

Na aparacie i obiektywie krajobrazowy sprzęt foto się nie kończy. również akcesoria:

  • filtr polaryzacyjny – zmniejsza refleksy świetlne, poprawia nasycenie kolorów (nieba, wody, trawy),
  • statyw fotograficzny – w pewnych sytuacjach niezbędny, zwłaszcza przy zdjęciach wykonywanych z długim czasem naświetlania bądź w nieidealnych warunkach oświetleniowych. Ponadto statyw odciąża Cię podczas wielogodzinnej sesji. Zdjęcia będą wyraźne, nieporuszone,
  • wyzwalacz migawki – wężyk spustowy albo pilot, dzięki któremu nie będziesz musiał dotykać aparatu i wykluczysz ryzyko poruszenia zdjęć.

O tym pamiętaj, by robić piękne zdjęcia krajobrazów

Poniżej w punktach zaprezentowaliśmy porady, które dotyczą już bezpośrednio sesji krajobrazowej. Wykorzystaj je, by osiągnąć efekty zapierające dech w piersiach.

  1. Mimo iż każdy fotograf ma inne ulubione godziny fotografowania, na zdjęcia krajobrazów udawaj się przede wszystkim rano i wieczorem, by dwukrotnie korzystać z godzin niebieskiej i złotej.
  2. Najlepiej uczyć się fotografii krajobrazowej przy dobrym świetle. Początkowo unikaj zdjęć nocnych, te dojdą do repertuaru z czasem.
  3. Zdjęcia krajobrazów koniecznie zapisuj w formacie RAW. Owszem, zmieścisz mniej ujęć na pojedynczej karcie, jednak będziesz mógł poprawić je w programie graficznym lub wywołać w doskonałej jakości i dużym formacie.
  4. Podczas sesji kontroluj ekspozycję. Przełącz tryb automatyczny na manualny i sprawdzaj światłomierz oraz histogram.
  5. Rób zdjęcia z niskim ISO i szeroką przysłoną. Wypróbuj długi czas naświetlania, by na fotografiach krajobrazowych oddać ruch chmur po niebie, traw na wietrze, fal morza.
  6. Włącz podgląd siatki, by zachować trójpodział kadru i umieszczaj najważniejsze elementy krajobrazu w punktach przecięć linii.
  7. Jeśli stosujesz statyw do fotografii krajobrazowej, wyłącz AF i stabilizację w obiektywie. Wyłącz lustro albo włącz wcześniejsze podnoszenie. (Alternatywnie rób zdjęcia bezlusterkowcem). Ostrość ustawiaj ręcznie, np. na 1/3 głębokości.

Jakie krajobrazy na pewno warto fotografować?

Na jakich krajobrazach warto się skupiać? Tak naprawdę chyba nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. W końcu każde miejsce może zachwycić, a też każda osoba może mieć inne upodobania. Odpowiednio wykonane ujęcie potrafi nawet ukazać pejzaż ładniejszym, niż jest w rzeczywistości! Jednak warto pamiętać o tym, że przygotowanie fotografa powinno być też dopasowane do fotografowanego miejsca. Inaczej będzie się pracować nad morzem, a inaczej w górach. Na przykład podczas fotografii nad morzem w słoneczny dzień, konieczna może się okazać blenda, która złagodzi padające światło.

Jak zabezpieczyć sprzęt podczas poszukiwań ciekawych krajobrazów i kadrów?

Na pewno warto wspomnieć też kilka słów na temat bezpieczeństwa sprzętu podczas wędrówek w poszukiwaniu odpowiednich kadrów i krajobrazów. To dlatego każda osoba, która decyduje się na taki rodzaj fotografii, jak najbardziej powinna zainwestować w odpowiednią torbę do przenoszenia sprzętu, która przy okazji złagodzi ewentualne wstrząsy czy uderzenia. Na długie sesje warto zabrać ze sobą również dodatkowy akumulator na wypadek wyczerpania baterii, oraz zapasową kartę pamięci i odpowiednie etui na nią, które również będzie chronić, chociażby przed złamaniem. Będąc tak odpowiednio przygotowanym, zdecydowanie można wyruszyć na poszukiwanie pięknych krajobrazów, które zachwycać będą również na profesjonalnych zdjęciach!

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium