fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jaki obiektyw dla amatora?

Jaki obiektyw dla amatora?

Masz podstawowe pojęcie o fotografii, ale nowa pasja pochłonęła Cię bez reszty i chcesz nauczyć się czegoś nowego? Dobrym pomysłem jest wymiana obiektywu w aparacie bezlusterkowym czy lustrzance, którą się posługujesz. Tylko jaki obiektyw wybrać? Odpowiedzią na to pytanie zajęliśmy właśnie dziś. Zapraszamy do przeczytania poradnika!

Rodzaje obiektywów: kitowy, szerokokątny, stałoogniskowy, z zoomem...?

Kupując lustrzankę lub aparat bezlusterkowy w zestawie, otrzymujesz tak zwany obiektyw kitowy (z ang. kit oznacza zestaw). Nierzadko jest to model o szerokim zastosowaniu, co sprawia, że nie wymaga wymiany przez długi czas. Jeśli ma od 18 do 105 mm, pokrywa większość popularnych ogniskowych. Dzięki zoomowi umożliwia przybliżanie i oddalanie obiektów. Za jego pomocą ustalisz, jaki rodzaj fotografii Cię interesuje i w którym kierunku chcesz pójść.

Obiektyw kitowy możesz wymienić np. na obiektyw szerokokątny. Jego charakterystyce poświęciliśmy odrębny artykuł: Czym jest i jak działa obiektyw szerokokątny?, do którego przeczytania zachęcamy. Zgodnie z nazwą umożliwi Ci on zarejestrowanie szerokiego obszaru, np. w fotografii krajobrazowej, wnętrzarskiej.

Obiektyw stałoogniskowy przysługuje się podczas wykonywania zdjęć wysokiej jakości: jasnych, bogatych w detale. Stała ogniskowa oznacza, że nie wykonasz zbliżenia ani nie oddalisz fotografowanego obiektu. Doskonały przykład takiego modelu to obiektyw Samyang 14 mm (jednocześnie szerokokątny i stałoogniskowy). Jego przeciwieństwem jest obiektyw zmiennoogniskowy, czyli obiektyw z zoomem. Tu wartość ogniskowej podana jest w zakresie od-do.

Ciekawostka: oko ma ogniskową ok. 50 mm, więc obiektyw Samyang 50 mm i jego odpowiedniki traktuje się jako neutralne, standardowe.

Światło w obiektywie: przysłona f... ile?

Z reguły obiektyw stałoogniskowy zapewnia lepsze oświetlenie zdjęcia niż zmiennoogniskowy, jednak ostatecznie kwestię tę rozstrzyga wartość przypisana przysłonie. Może wynosić 1.4, 2, 2.2, 2.8... różnie. Im mniejsza liczba, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że przysłona otworzy się szerzej. Przykładowo obiektyw Samyang AF 50 mm f/1.4 wpuści więcej światła niż obiektyw Samyang 10 mm f/2.8.

Wartość przysłony określa także możliwość osiągania głębi ostrości. Przy niskiej wartości przysłony, np. f/1.4, otrzymujesz bardzo ostry pierwszy plan, tło zaś jest rozmyte.

O tym pamiętaj, wybierając obiektyw dla początkujących!

Jako początkujący fotograf zadbaj o to, by Twój obiektyw miał funkcję stabilizacji obrazu (nawet jeśli jest ona dostępna także w aparacie). Wykonasz idealnie ostre zdjęcia nawet wtedy, gdy będą Ci drżały ręce.

Warto, byś wybrał obiektyw z autofocusem. Funkcja przysłuży Ci się zwłaszcza na początku przygody z fotografią, gdy nie będziesz pamiętał o ręcznym ustawianiu ostrości.

Koniecznie zwróć uwagę na mocowanie obiektywu, czyli kwestię jego kompatybilności z aparatem: marką i serią. Niedopasowane akcesoria będą wymagały korzystania z przejściówek. One z kolei mogą zmniejszyć funkcjonalność obiektywu i aparatu (nie będą się nawzajem "widziały"). Obiektywy Samyang dostępne w Fotoformie mają kompatybilność określoną w nazwie, np.:

  • obiektyw Samyang 10 mm f/2.8 nadaje się do aparatów Sony E,
  • obiektyw Samyang 14 mm F2.8 nadaje się do aparatów Canon AE,
  • obiektyw Samyang 50mm f/1,4 nadaje się do aparatów Fuji X.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium