fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Filmowe akcesoria Sony do aparatów, które warto mieć

Przedstawiam akcesoria Sony do nagrywania wideo oraz tłumaczę, jak mogą podnieść Wasze nagrania na wyższy poziom.

Każdy szanujący się system aparatów do nagrywania wideo, powinien oferować zestaw akcesoriów, które poszerzają horyzonty twórcze. A w niektórych przypadkach, nawet zbliżają możliwości aparatów do profesjonalnych kamer. Takich akcesoriów nie zabrakło w ofercie firmy Sony, która przygotowała nie tylko mikrofony, ale też adapter XLR czy przydatny uchwyt do vlogowania. 

 

Sony ECM-W2BT: mobilny mikrofon bezprzewodowy wysokiej klasy

Sony ECM-W2BT to nowoczesny, bezprzewodowy zestaw nadajnik – odbiornik ze wbudowanymi mikrofonami. Spełni potrzeby vlogerów i twórców treści, dla których ważne jest niezawodne utrwalenie wyraźnego dźwięku w wielu zastosowaniach: występach ulicznych, recenzjach produktów, blogach kulinarnych z podróży itp. Wyróżnikiem tego zestawu jest cyfrowy interfejs audio, który oprócz wysokiej jakości dźwięku, umożliwia podłączenie odbiornika do aparatu bez żadnych kabli. Wystarczy wpiąć go do aparatu przez złącze Multi Interface (gorąca stopka), w jednym z korpusów wyposażonych w taki interfejs (Sony A1, A9 II, A7C, A7S III, A7R IV, A7 IV). Po podłączeniu cyfrowy sygnał audio trafia bezpośrednio do korpusu aparatu, a jakość dźwięku jest bardzo wysoka – wyższa niż w przypadku systemów analogowych z kablem minijack. 

Co, jeśli chcemy korzystać z tego zestawu, z innymi modelem? Każdy model Sony ze stopką Multi Interface pozwoli na pracę w trybie analogowym, ale bez konieczności stosowania kabla minijack, co jest sporym udogodnieniem. W pozostałych aparatach, czy innych sprzętach, trzeba sięgnąć po kabel, a wtedy dźwięk będzie przesyłany w analogowej formie.

Mikrofon ma trzy tryby pracy. W trybie MIC odbiornik będzie zbierał tylko dźwięk z nadajnika. Z kolei tryb RCVR odbiera tylko dźwięk z wewnętrznego mikrofonu ulokowanego z tyłu odbiornika, więc użytkownik może nagrywać dźwięk samego siebie, np. dodając swój komentarz na żywo do nagrania. W trybie MIX, odbiornik zbiera zarówno dźwięk z nadajnika, jak i z mikrofonu odbiornika. Pozwala nam to na nagrywanie dwóch osób, np. w trakcie rozmowy. Nadajnik ma wbudowany mikrofony z przodu, a w zestawie znajduje się także nakładka z niedużym ochraniaczem przeciwwiatrowym. Tuż obok ulokowano gniazdko minijack, do którego można podpiąć dowolny mikrofon zewnętrzny, w szczególności mikrofon krawatowy jak nowy ECM-LV1.

Sony ECM-W2BT korzysta z kodeka Qualcomm aptX Low Latency, który ma opóźnienie na poziomie jedynie 32 milisekund na drodze nadajnik – odbiornik. To różnica, która dla ludzi jest nie do zauważenia. Nie możemy bowiem dostrzec opóźnienia pomiędzy 0 a 100ms. Urządzenia są nieduże, lekkie (razem mniej niż 60 g), całość sprawia bardzo solidne wrażenie. 

Słabsze strony? Urządzenia ładujemy przez starsze gniazdo microUSB, a nie popularne USB-C, w które jest wyposażony każdy nowy aparat Sony czy MacBooki. Ani nadajnik, ani odbiornik, nie mają też żadnego ekranu, czy chociażby diody, która pozwala sprawdzić poziom naładowania. 

 

Sony ECM-B1M: mikrofon kierunkowy z cyfrowym interfejsem audio

Sony ECM-B1M to mikrofon kierunkowy, zatem rejestruje głównie dźwięki na wprost od urządzenia, podczas gdy dźwięki po bokach, nie są przetwarzane. To bardzo dobre narzędzie do vlogowania z ręki w podróży, czy w studiu, nagrania prostych rozmów czy innych materiałów wideo, w których chcemy rejestrować dźwięki tylko z wybranej, małej części kadru. 

Zastosowana tu technologia Digital Signal Processing (DSP) pozwala na korzystanie z  trzech trybów kierunkowości: superkierunkowy, jednokierunkowy oraz wszechkierunkowy. Wszystko to mieści się w kompaktowym mikrofonie o długości jedynie 99,3 mm i niskiej wadze 77,3 g. Mimo to mikrofon ma z tyłu szereg przełączników, umożliwiających kontrolę poziomu nagrywania, regulację trybów kierunkowości czy tłumika. Jego konstrukcja pozwala tłumić wstrząsy i wibracje, minimalizując szumy o niskiej częstotliwości oraz związane z obsługą mikrofonu, które mogą obniżyć jakość dźwięku.

Podobnie, jak w przypadku poprzedniego zestawu, mikrofon kierunkowy Sony ECM-B1M zapewnia wysokiej jakości dźwięk o niewielkich zakłóceniach. Po połączeniu poprzez stopkę Multi Interface z kompatybilnym aparatem wyposażonym we wbudowany cyfrowy interfejs audio, sygnał audio jet przesyłany bezpośrednio do aparatu w formie cyfrowej, bez żadnego uszczerbku na jego jakości i bez konieczności podłączenia kabla minijack. Prosty przełącznik zapewnia również kompatybilność z szeroką gamą aparatów korzystających z analogowego łącza.

 

Sony GP-VPT2BT: kompaktowy uchwyt bezprzewodowy z pilotem

Trzecim przydatnym akcesorium Sony do nagrywania wideo, jest uchwyt bezprzewodowy pilotem GP-VPT2BT. I chociaż jego nazwa nie zapowiada nic interesującego, to moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych urządzeń tego typu na rynku. Uchwyt pełni kilka przydatnych ról. 

  • Uchwyt do vlogowania. Sony GP-VPT2BT to dobra alternatywa dla niedużych statywów typu Joby Gorillapod. Przy założeniu, że mamy odpowiedni, szerokokątny obiektyw do vlogowania i nie musimy odsuwać daleko od siebie, świetnie sprawdzi się do vlogowania. Głowica z klasycznym gwintem ma możliwość szybkiej zmiany pozycji (90 stopni do przodu, 80 stopni do tyłu, 360 stopni dookoła). Statyw pozwala pewnie i bezpiecznie chwycić aparat, a w razie potrzeby...
  • Kompaktowy statyw. Wystarczy rozłożyć trzy nóżki i ustawić zestaw do nagrywania na stole, półce, czy gdziekolwiek chcemy. Statyw nie jest wysoki, ale pozwala ustawić aparat do nagrywania np. detali, czy przebitek na stole.
  • Pilot sterowania bez kabli. Sony GP-VPT2BT ma także możliwość bezprzewodowej łączności Bluetooth z kompatybilnym aparatem, a następnie sterowania nim, bez konieczności dotykania aparatu czy zmiany sposobu, w jaki trzymasz uchwyt. Do dyspozycji mamy ulokowaną centralnie dźwignię (zoom) oraz cztery przyciski. Wśród nich jest nawet przycisk C1, którym włączysz funkcję przypisaną do przycisku C1 na aparacie. 

Uchwyt jest przy tym mały, lekki (215 g), ale jego maksymalne obciążenie to 1,5 kg. Spokojnie zatem sprawdzi się do stosowania z większością aparatów Sony do filmowania czy vlogowania. 

Projektanci zadbali także o to, aby uchwyt był odporny na pył i wilgoć. Brak przewodów jest tu dodatkową zaletą, ponieważ wszystkie osłony złączy aparatu mogą pozostawać zamknięte. Eliminujemy też ryzyko przypadkowego zahaczenia kablem, kiedy np. chowamy zestaw do torby.

 

Sony XLR-K3M: adapter XLR z mikrofonem

Sony XLR-K3M to dwukanałowy cyfrowy adapter audio XLR. Jego zadaniem jest umożliwienie podłączenie mikrofonu do aparatu, który nie ma złącza XLR, czyli profesjonalnego standard audio w branży wideo. Urządzenie jest kompatybilne z aparatami Sony wyposażonymi w stopkę Multi Interface. Jeśli do tego dany aparat ma cyfrowy interfejs audio, wtedy sygnał audio jest przesyłany bezpośrednio do aparatu w formie cyfrowej, bez żadnego uszczerbku na jego jakości. Prosty przełącznik zapewnia również kompatybilność z szeroką gamą aparatów korzystających z analogowego łącza.

Tego typu adapter znacząco poszerza możliwości kontroli nad dźwiękiem już na etapie nagrywania. Sony XLR-K3M ma szereg przełączników, które umożliwiają regulację poziomu nagrywania (automat/ręczny), tłumika oraz filtra górnoprzepustowego (100/300 Hz). Urządzenie ma dwa gniazda combo jack XLR/TRS oraz jedno mikrofonowe gniazdo stereofoniczne minijack 3,5 mm. Gniazda combo jack XLR/TRS mogą być ustawione na wejście liniowe, wejście mikrofonowe lub wejście mikrofonowe z 48 V zasilaniem Phantom.

W zestawie znajdziemy także mikrofon kierunkowym typu shotgun ECM-XM1 i osłonę przeciwwietrzną. To świetny zestaw do wywiadów, transmisji live i vlogów, który otwiera możliwości korzystania z profesjonalnych urządzeń audio.

 

[product id="17839,9130,11790,11723]

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium