fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Jaki aparat do nagrywania filmów wybrać? Oto najlepsze aparaty Sony

Od uniwersalnego aparatu kompaktowego, przez bezlusterkowce APS-C po profesjonalne narzędzia filmowców. Oferta aparatów do nagrywania wideo marki Sony jest obszerna i dostosowana do potrzeb i możliwości współczesnych twórców. Sprawdź, który model najlepiej sprawdzi się dla ciebie. 

strefa-wideo-jaki-aparat-d-nagrywania-filmow

Aparat do nagrywania wideo dla początkujących

Nasz przegląd zaczynamy od aparatu kompaktowego, który został stworzony z myślą o nagrywaniu filmów w prosty sposób, oferując dobrą jakość obrazu.

 

Sony ZV-1 - wszystko w jednym 

Sony ZV-1 to mały, lekki i atrakcyjny cenowo aparat kompaktowy do nagrywania filmów. Świetnie sprawdzi się jako aparat na początek swojej przygody z wideo, do vlogowania, w czasie podróży, czy wszędzie tam, gdzie liczą się małe rozmiary i niska waga. To ciekawa alternatywa dla drugiego smartfona oraz tanich aparatów z wymienną optyką. Za ok. 3500 zł otrzymujemy bowiem gotowy zestaw do tworzenia treści wideo.

 

Aparaty do nagrywania wideo z matrycami APS-C

Jeśli potrzebujemy większych możliwości tworzenia wideo, warto zastanowić się nad zakupem jednego z bezlusterkowców Sony z matrycami APS-C i wymienną optyką. Większy sensor oferuje wyższą jakość obrazu i lepszą plastykę, niż mniejsze matryce. Z drugiej strony, aparaty APS-C pozwalają na korzystanie z mniejszych i lżejszych obiektywów. To dobre rozwiązanie dla osób, które szukają niedużego zestawu do nagrywania wideo, który oferuje wysoką jakość obrazu.

strefa-wideo-jaki-aparat-d-nagrywania-filmow

 

Sony ZV-E10 - stworzony do vlogowania

Pierwszym z bezlusterkowców z matrycą APS-C, jest Sony ZV-E10, czyli aparat z wymienną optyką, który został stworzony z myślą o vlogowaniu i nagrywaniu filmów. Waży zaledwie 343 g, ma dobrą cenę i oferuje niemal wszystko, czego może sobie życzyć początkujący twórca treści.

Sony ZV-E10 bazuje na sprawdzonej matrycy CMOS o rozdzielczości ok. 24,2 megapiksela, która współpracuje z procesorem BIONZ X. Ten zestaw umożliwia nagrywanie filmów 4K 30 kl./s (skalowany z 6K, 100 Mb/s, 8-bit) oraz Full HD z prędkością do 120 kl./s. Nie zabrakło trybów HDR i S-Log. Aparat ma skuteczny system AF z 425 punkami detekcji fazy z funkcjami śledzenia obiektów, twarzy, oczu, czy zwierząt. Vlogerzy docenią 3-calowy, obracany o 180 stopni i odchylany ekran LCD z funkcją wyświetlania czerwonej ramki ekranu na czerwono w czasie nagrywania. Podobnie, jak w ZV-1, znajdziemy tu wysokiej jakości wbudowany mikrofon z osłoną przeciwwiatrową. Gdyby jednak ktoś chciał podpiąć zewnętrzny mikrofon, to wystarczy podłączyć go przez złącze minijack, które zostało ułożone tak, aby kabel nie zasłaniał ekranu. 

 

Sony A6400 - idealny na początek do filmów i zdjęć

Sony ZV-E10 to dobry sprzęt do nagrywania wideo, ale jeśli potrzebujesz aparatu także do zdjęć, lepiej spójrz na Sony A6400 lub A6600. Oba dzielą identyczną matrycę APS-C CMOS BSI o rozdzielczości 24 Mpix, oraz podobny korpus, ale też sporo je dzieli. 

Sony A6400 ma 3-calowy, dotykowy ekran LCD, który jest odchylany o 180 stopni do góry lub o ok. 74 stopnie w dół. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą vlogować. Patrząc na ekran nad obiektywem, nie widać tak mocno, że nasz wzrok nie jest skierowany prosto w obiektyw.

W trybie filmowym mamy do dyspozycji wideo 4K 30 kl./s (100 Mb/s, 8-bit), a także Full HD 120 kl./s (100 Mb/s, 8-bit) do ujęć w zwolnionym tempie. Jakość obrazu 4K jest bardzo dobra i pełna szczegółów. W meny znajdziemy tryby filmowe, jak HLG czy S-Log3, ale także przydatne filmowcom focus peaking, zebra, czy poziom dźwięku. Słabsze strony? W dynamicznych scenach trzeba się liczyć z widocznym efektem rolling shutter. Aparat nie ma też gniazda minijack do podłączenia słuchawek.

 

Sony A6600 - zaawansowany aparat ze stabilizacją

Na pierwszy rzut oka, Sony A6600 niewiele różni się od tańszego modelu A6400. Różnic jest jednak całkiem sporo, a A6600 to po prostu dużo lepszy, bardziej zaawansowany aparat do nagrywania wideo.

Sony A6600 ma wizualnie podobną, ale nieco większą i cięższą obudowę z wyraźnie zarysowanym gripem, dzięki czemu aparat lepiej leży w dłoniach. Oprócz tego korpus jest uszczelniony przed pyłem i wilgocią, więc możemy bez obaw nagrywać wideo w podróży. Większy korpus pomieścił dwa razy większy akumulator NP-FZ100 o pojemności 2280 mAh, który starcza na dwa razy dłuższą pracę. A6600 oferuje również dwa złącza minijack: mikrofonowe oraz słuchawkowe, pozwalające na kontrolę nagrywanego dźwięku.

W środku wprawdzie znajduje się identyczna co w A6400 matryca APS-C CMOS BSI o rozdzielczości 24 Mpix, ale z całkiem wydajnym, 5-osiowym systemem stabilizacji. Taki system jest niezastąpiony podczas filmowania, szczególnie przy ujęciach w ruchu. Dobra stabilizacja potrafi zastąpić monopoda czy przy niektórych ujęciach, nawet gimbala. W trybie wideo mamy te same parametry: wideo 4K 30 kl./s (100 Mb/s, 8-bit), a także Full HD 120 kl./s (100 Mb/s, 8-bit) do ujęć w zwolnionym tempie. 

 

Pełnoklatkowe aparaty do nagrywania wideo

Wchodzimy w świat aparatów do nagrywania filmów, które mogą być narzędziami w rękach profesjonalnych twórców. Pełnoklatkowa matryca przede wszystkim wyróżnia się plastyką, pięknym rozmyciem tła czy lepszą pracą na wyższych czułościach. 

strefa-wideo-jaki-aparat-d-nagrywania-filmow

 

Sony A7C - najlepszy do vlogowania i podróży

Sony A7C to najmniejszy, pełnoklatkowy bezlusterkowiec na rynku, który świetnie sprawdzi się jako aparat do nagrywania vlogów, czy filmów z podróży. Jest kierowany wszystkich tych, którzy chcą mieć jakość i możliwości pełnoprawnej pełnej klatki w korpusie jak z aparatu serii A6XXX.

Aparat bazuje na najpopularniejszym aparacie ostatnich lat, czyli Sony A7 III, ale jest od niego dużo mniejszy i ma szereg ulepszeń znanych z flagowych modeli, jak Sony A7R IV, A7S III czy A9. Sam korpus ma całkiem spory grip, ale najlepiej leży w dłoniach z małymi, lekkimi obiektywami. Nie zabrakło tu także odchylanego, obracanego o 180 stopni ekranu LCD.

 

Sony A7 IV — uniwersalny aparat do filmowania i zdjęć

Sony A7 IV to następca jednego z najlepszych i najbardziej popularnych aparatów ostatnich lat, czyli Sony A7 III. Nowy bezlusterkowiec jest jeszcze lepszy i oferuje dużo większe możliwości twórcze. To najbardziej uniwersalny bezlusterkowiec Sony — klasyczna hybryda, która dobrze sprawdzi się zarówno do fotografii, jak i nagrywania wideo.

Aparat otrzymał dopracowany korpus ze stopów magnezu, zaczerpnięty z droższych modeli. Znajdziemy tam nie tylko otwierany na bok, dotykowy ekran o przekątnej 3 cali i nowy wizjer elektroniczny, ale też dwa gniazda na karty SD/CFexpress typu A, oraz pełnowymiarowe gniazdo HDMI. Głównym elementem Sony A7 IV jest nowa matryca CMOS BSI o rozdzielczości 33 megapikseli, z wydajnym system stabilizacji w 5 osiach oraz żyroskopem. 

W trybie filmowym mamy w czym wybierać. Sony A7 IV umożliwia nagrywanie 4K do 60 kl./s (10-bit 4:2:2, 600 Mb/s wewnętrznie), a przy klatkarzu do 30 kl./s, w oversamplingu 7K. Są też profile kolorystyczne S-Cinetone, S-Log3 i HDR. 

 

Sony A7S III — filmowy król wśród aparatów

Sony A7S III jest jednym z najlepszych aparatów do nagrywania wideo w historii. To sprzęt, który niemal nie stawia ograniczeń twórczy i będzie dobrym wyborem dla zaawansowanych twórców, poszukujących bezkompromisowej jakości wideo 4K, w niedużym korpusie.

Głównym wyróżnikiem Sony A7S III jest nowy, pełnoklatkowy sensor CMOS Exmor wykonany w technologii BSI, który ma rozdzielczość 12,1 megapiksela i wydajny system 5-osiowej stabilizacji. To król ciemności — dzięki niskiej rozdzielczości, sensor wzorowo radzi sobie, pracując na wysokich czułościach, a wydajny procesor, umożliwia nagrywanie wideo z czułością nawet ISO 409 600. Matryca gwarantuje bardzo szybki odczyt, świetną jakość obrazu w całym zakresie czułości, 15-stopniowy zakres dynamiczny i mniej widoczne efekty rolling shutter. 

Podobnie, jak w modelach A7C i A7 IV, mamy tu żyroskop, który pozwala dodatkowo ustabilizować obraz na etapie postprodukcji, dając efekty zbliżone do użycia gimbala.  Zresztą, nawet bez tego zabiegu, system IS radzi jest jednym z najlepszych na rynku.

Sony A7S III umożliwia nagrywanie wideo 4K w aż 120 kl./s (4:2:2, 10 bit, 280 Mb/s) lub Full HD w 240 kl./s. Wewnętrznie wideo jest zapisywane z próbkowaniem 10-bit 4:2:2 w każdym trybie zapisu w All-Intra lub Long GOP. Co więcej, decydując się na wypuszczenie sygnału na zewnętrzny rejestrator, otrzymamy 16-bitowe wideo RAW 4K 60 kl./s! Skuteczny, pasywny system chłodzenia, pozwala nagrywać wideo 4K 60 kl./s bez przerwy nawet przez 1 godzinę. W sprzęcie tej klasy oczywiste są takie funkcje, jak profile S-Cinetone, S-Log3 i HLG. Sony A7S III to prawdziwa filmowa bestia. 

 

Sony FX3 - profesjonalista w małej obudowie

Sony FX3 to tak naprawdę pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo. Pod względem trybów filmowych, urządzenie oferuje dokładnie to samo, co model Sony A7S III. Zmiany są widoczne w samej konstrukcji. Korpus jest mniejszy, pozbawiony wizjera, ma nieco inny układ przycisków, oraz gwinty. Całość została zaprojektowana konkretnie pod potrzeby filmowania, więc pod tym względem, Sony FX3 zdecydowanie wygrywa z A7S III.

Chyba najważniejszą zmianą jest jednak zastosowanie cichego i niedużego wentylatora, oraz udoskonalonego systemu odprowadzania ciepła. To sprawiło, że przegrzewanie w Sony FX3 praktycznie nie występuje. Aparat ma zupełnie inną obudowę, która została dostosowana do profesjonalnej pracy z wideo. Na korpusie znajdują się przydatne gwinty 1/4” do mocowania akcesoriów, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowej klatki operatorskiej. Przydatnym dodatkiem są lampki kontrolne z przodu i z tyłu. W zestawie otrzymujemy  także odłączany uchwyt z adapterem XLR i dwoma pełnowymiarowymi gniazdami XLR. Sony FX3 jest droższy od Sony A7S III, ale za wyższą ceną idą także większe możliwości.

 

[product id="17505,12804,22752,14479,20757,9361,6239,11988"]

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium