Zaraz po zakupie wymarzonego body nadchodzi czas na wybór nowego obiektywu. Na rynku fotograficznym znajdziemy wiele propozycji szkieł, które pomogą nam w realizacji najbardziej niezapomnianych ujęć. Jaki obiektyw wybrać, aby nie żałować podjętej decyzji? Zobaczmy, jakie szkło najlepiej spełni nasze wymagania.
Prezentacja obiektywów o ogniskowych od 12mm do 600mm
Rozważając zakup nowego obiektywu musimy zrozumieć działanie dwóch najważniejszych parametrów: ogniskowej określanej w mm i przysłony symbolicznie oznaczanej literą f.
Fachowo ogniskowa to kąt widzenia obiektywu, czyli odległość soczewki do matrycy w aparacie. Przysłona natomiast decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia.
Stąd można mówić o podziale szkieł na:
- obiektywy stałoogniskowe o stałej wartości ogniskowej, np. 50mm i zmiennoogniskowe o różnych wartościach ogniskowych, np. 24-70mm. Dlatego też można wyróżnić szkła z krótką ogniskową – tzw. obiektywy szerokokątne oraz obiektywy z długą ogniskową, czyli o wąskim kącie widzenia.
Zdjęcie przy ogniskowej 12mm
Zdjęcie przy ogniskowej 24mm
Zdjęcie przy ogniskowej 50mm
Zdjęcie przy ogniskowej 70mm
Zdjęcie przy ogniskowej 135mm
Zdjęcie przy ogniskowej 210mm
- jasne o szeroko otwartej przysłonie, np. f/1.2 i ciemne o dużych wartościach przysłony, np. 5.6. Korzystając z niskich wartości przysłony możemy otrzymać zdjęcia o małej głębi ostrości, na których można zaobserwować charakterystyczne rozmycia tła, tzw. bokeh. Wykorzystując wyższe wartości przysłony, np. f/4, f/5.6, f/11 możemy zauważyć, iż wszystkie elementy na naszym zdjęciu zyskują na ostrości.
Zdjęcie z przysłoną f/1.8
Zdjęcie z przysłoną f/4
Zdjęcie z przysłoną f/22
Jak dobrać odpowiedni obiektyw do typu zdjęć?
Fotografia nie zna ograniczeń! Malarstwo, muzyka, jak i fotografia to dziedziny, które stwarzają wspaniałe pole do eksperymentów. Oznacza to, iż szerokokątnym obiektywem wykonamy przepiękny pejzaż, jak i dynamiczne street photo. Jednak aby świadomie tworzyć nieszablonowe ujęcia musimy znać możliwości konkretnych obiektywów.
PORTRET
Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów fotografii. Może mieć charakter dokumentalny – zdjęcia rodzinne, jak również kreacyjny, np. zdjęcia fashion lub beauty. Najczęściej przy tego rodzaju fotografii zależy nam na odzwierciedleniu odpowiednich proporcji modela. Przy klasycznym portrecie świetnie sprawdzą się obiektywy o ogniskowych 50mm, 85mm, 105mm, czy nawet 135mm. W przypadku bardziej dynamicznych ujęć warto sięgnąć po szkło z ogniskową 35mm lub mniej. Pamiętajcie, wszystko zależy od naszej wyobraźni!
50mm f/4.5
85mm f/5.6
Jeśli zależy Wam na odseparowaniu postaci od tła i stworzeniu pięknego efektu bokeh zabierzcie ze sobą jasne obiektywy o przysłonach rzędu f/1.2, f/1.4, czy f/1.8.
50mm f/1.8
85mm f/1.4
FOTOGRAFIA ULICZNA
Najbardziej sprawdzą się tutaj obiektywy o ogniskowych 35mm i 28mm, często wybieranym obiektywem jest również 24-70mm. Dzięki takim parametrom będziemy mieli duże możliwości, od fotografii ogólnej sceny, po fotografowanie portretów w mieście. Tu również warto decydować się na jasne szkła – czasem w cięższych warunkach przysłona 1.4 może uratować nam zdjęcie od nadmiernych szumów spowodowanych podbijaniem wartości ISO.
35mm f/1.4
35mm f/1.4
FOTOGRAFIA ŚLUBNA
Moim faworytem w tego typu fotografii są szkła zmiennoogniskowe 70-200mm lub 24-70mm. Ogniskowa 24mm pozwala na wykonanie zdjęć grupowych, 85mm na stworzenie niezapomnianych portretów, natomiast działając na pełnym zbliżeniu jesteśmy w stanie uchwycić najważniejsze momenty uroczystości, np. zakładanie obrączek. Niskie wartości przysłony, np. f/2. pozwalają również na wykonanie bajkowych zbliżeń detali.
24mm f/5.6
35mm f/1.4
135mm f/8
KRAJOBRAZY
Ulubionymi obiektywami pejzażystów są obiektywy szerokokątne o ogniskowych 28, 24, czy nawet 16mm. W połączeniu z odpowiedniego rodzaju filtrem pozwalają na tworzenie kontrastowych, dynamicznych kadrów. Aby uzyskać ostre i pełne szczegółów zdjęcia wybierajmy wyższe wartości przysłony.
12mm f/9
12mm f/6.3
135mm f/8
SPORT, ZWIERZĘTA
Sport, jak również fotografia zwierząt to idealne pole do manewru dla teleobiektywów. Aby wykonać zdjęcia daleko oddalonych obiektów sięgajmy po takie szkła jak: 70-200mm, 400mm, a nawet 150-600mm. Te o wyższych wartościach ogniskowych są ciemniejsze, co przy tego rodzaju zdjęciach nie stanowi większej przeszkody.
400mm f/14
DETALE
Tutaj rządzą szkła Macro. Idealnym wyborem będzie obiektyw o ogniskowej 70mm ze światłem f/2.8. Pozwoli on na wykonanie ostrych, pełnych szczegółów zdjęć. Makroobiektywy świetnie sprawdzą się przy fotografii flat lay, packshotowej, co nie wyklucza również fotografowania detali zwierząt!
70mm f/10 obiektyw macro
70mm f/5 obiektyw macro
70mm f/2.8 obiektyw macro
Rozumiejąc działanie ogniskowej oraz przysłony w obiektywie jesteśmy w stanie tworzyć niezapomniane portrety, czy krajobrazy. Znając podstawowy podział obiektywów, z czasem po nabraniu wprawy i doświadczenia możemy wykraczać poza ustalone ramy i tworzyć zdjęcia, które zostaną w naszej pamięci na dłużej. Pamiętajmy również, iż aby uprawiać różne rodzaje fotografii nie musimy posiadać wszystkich rodzajów obiektywów. Sztuką jest dopasowanie kilku rodzajów wysokojakościowych szkieł, które sprawdzą się u nas najlepiej.