TWORZENIE VLOGÓW
Podziel się swoją pasją, pokaż swoją osobowość: jak rozpocząć tworzenie vloga
Udało Ci się odkryć własną niszę oraz znaleźć piękną lokalizację i interesującą historię, którą możesz opowiedzieć za pośrednictwem vloga. Teoretycznie możesz mieć wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia doskonałego vloga, ale czy wiesz, jaki zestaw wybrać i jak nagrać film o wystarczająco wysokim standardzie, by zadowolić wymagających widzów?
W tym poradniku znajdziesz siedem wskazówek, skierowanych zarówno do początkujących, jak i do aktywnych vlogerów, którzy chcą poprawić jakość swoich filmów. Dowiedz się, jak rejestrować wysokiej jakości materiały filmowe, które zachęcą widzów do regularnego oglądania Twojego vloga – poznaj sposoby na uzyskanie stabilnego i ostrego obrazu (bez drgań), znaczenie kwestii kreatywnego kadrowania oraz elementy niezbędne do zarejestrowania wyraźnego i czystego dźwięku. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aparatu Canon PowerShot G7 X Mark II, udoskonalonego modelu Canon PowerShot G7 X Mark III, aparatu Canon EOS M50 czy Canon EOS 250D, zapoznaj się z kilkoma zagadnieniami, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia pierwszych materiałów na vloga.
[product id="5142,5143,10326,9363"]
1. Wybierając sprzęt, weź pod uwagę rozmiar aparatu i matrycy
Aparat z większą matrycą zapewnia lepszą jakość obrazu, ale kupując sprzęt do nagrywania materiałów na vloga, należy zrównoważyć rozmiar matrycy z wielkością aparatu. Na przykład aparat PowerShot serii G z wbudowanym obiektywem, taki jak Canon PowerShot G7 X Mark III charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i dużą mobilnością. Jednak aparaty bezlusterkowe i lustrzanki cyfrowe z wymiennymi obiektywami dają większe możliwości wyboru optyki.
Posiadanie obu modeli – mniejszego i większego aparatu – umożliwia dostosowanie wyboru modelu do nagrywanego materiału i zapewnia dodatkowe opcje pracy (zmienny kąt).
[product id="8841,10274,10899"]
2. Korzystaj z obiektywu szerokokątnego
Wielu vlogerów korzysta z obiektywów szerokokątnych, ponieważ można ich używać w miejscach o ograniczonej przestrzeni, takich jak sypialnia czy kuchnia, aby ująć w kadrze jak najwięcej. Obiektyw 24 mm sprawdzi się w takich warunkach, jednak bardzo szerokokątny obiektyw zapewni jeszcze lepsze rezultaty. Jeśli rejestrujesz filmy lustrzanką cyfrową z matrycą APS-C, np. Canon EOS 250D, dodając do zestawu bardzo szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy, taki jak Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, możesz zmieścić więcej w kadrze. Model Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM zapewnia podobne możliwości w duecie z bezlusterkowym aparatem Canon EOS M50.
[product id="10126,4018"]
Bez względu na to, który obiektyw wybierzesz, odchyl ekran aparatu – ułatwi to ustawienie się w kadrze i nagrywanie samego siebie z niskiej pozycji. Wiele aparatów, np. Canon PowerShot G7 X Mark III, można także połączyć za pomocą technologii Bluetooth z aplikacją Canon Camera Connect na urządzeniu przenośnym w celu zdalnej obsługi filmowania i fotografowania.
3. Wybierz rozdzielczość i prędkość nagrywania
Zainteresowanie materiałami wideo rośnie, a wraz z nim oczekiwania dotyczące jakości. Twoje nagrania mogą być niezwykle kreatywne, ale jeśli są pozbawione detali, warto poprawić jakość materiału. Szukaj aparatów umożliwiających nagrywanie filmów w jakości Full HD lub 4K. Full HD to dobry wybór na początek, a rozdzielczość 4K zapewnia jeszcze więcej szczegółów i umożliwia kadrowanie oraz stabilizację obrazu bez utraty jakości. Nagrywanie w rozdzielczości 4K nie oznacza, że musisz publikować materiały w tej jakości. Pamiętaj, że edycja i przesyłanie materiału filmowego 4K zajmie więcej czasu.
Obecnie możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K nie jest już wyłącznie opcją zapewnianą przez profesjonalne aparaty. Zaczyna się pojawiać w niewielkich, ale dobrze wyposażonych aparatach, takich jak Canon EOS M50. Jednak najważniejszą kwestią jest dopasowanie prędkości nagrywania do filmowanego obiektu. Opcja 60 klatek na sekundę (kl./s) będzie najlepszym wyborem w przypadku dynamicznych materiałów filmowych. Umożliwi też tworzenie efektów zwolnionego tempa. Prędkość na poziomie 30 lub 25 kl./s sprawdzi się podczas nagrywania wszelkiego rodzaju pozostałych, mniej dynamicznych materiałów. Aparat Canon PowerShot G7 X Mark III umożliwia nagrywanie z prędkością do 120 kl./s w jakości Full HD, co przekłada się na jeszcze bardziej szczegółowy obraz w przypadku efektu zwolnionego tempa.
4: Zadbaj o stabilny i wyraźny obraz
Niewielkie rozmiary i waga aparatów, takich jak Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon PowerShot G7 X Mark II, Canon EOS M50 i Canon EOS 250D, sprawiają, że idealne nadają się one do rejestrowania ruchu. Przyciągający uwagę vlog powinien być rodzajem podróży, w którą zabierzesz swoich widzów – może nią być zarówno spacer brukowanymi ulicami miasta, jak i rozpakowywanie ostatniego zakupu, obejmujące pierwsze, naturalne reakcje – a ruch może okazać się kluczem do uchwycenia tego wszystkiego. Unikaj publikowania niestabilnych, rozpraszających uwagę materiałów. Zadbaj o płynność ujęć, tak aby widzowie mogli skupić się na interesującej lokalizacji lub ciekawej historii.
Aby obraz był stabilny, podtrzymuj aparat dłonią od spodu i z boku. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, przydatnym dodatkiem może być uchwyt przymocowany do korpusu aparatu, zapewniający lepszy chwyt. Odpowiednie technologie również ułatwiają filmowanie: aby uzyskać ostry i stabilny obraz, użyj aparatu ze stabilizatorem obrazu (np. modelu Canon PowerShot G7 X Mark II), który sprawia, że nagrywany materiał jest wyraźniejszy i przyjemniej się go ogląda. 5-osiowy dynamiczny stabilizator obrazu zapobiega drganiom aparatu nawet w przypadku filmowania podczas biegu, panoramowania lub rejestrowania obrazu z pełnym powiększeniem.
Wszyscy widzowie patrzą na twarz vlogera, więc jej stałe wyostrzanie ma kluczowe znaczenie. Technologia wykrywania twarzy firmy Canon może automatycznie śledzić twarz i utrzymywać jej wyostrzenie.
5: Rozsądnie korzystaj z opcji panoramowania
Przesunięcie aparatu w poziomie podczas nagrywania, czyli „panoramowanie”, sprawi, że widzowie będą mogli spojrzeć na wszystko z Twojej perspektywy – znaleźć się w tym samym miejscu, gdy patrzysz na rozległą zatokę lub panoramę wypełnioną przyciągającymi wzrok budynkami. Nadmierne korzystanie z opcji panoramowania może wprowadzać zamieszanie, ale w odpowiedniej dawce może wzbudzać zainteresowanie i wspomagać narrację.
Korzystaj z panoramowania sporadycznie i bez pośpiechu. Pamiętaj też o zachowaniu aparatu w poziomie. Jeśli nie masz statywu, umieść aparat na stabilnej powierzchni – np. na krawędzi ławki lub stołu – i poruszaj nim powoli, bez drgań, przesuwając go w bok. Niektóre aparaty, takie jak Canon PowerShot G7 X Mark II, są wyposażone także w poziomicę, która ułatwia utrzymanie urządzenia w poziomie.
6: Podłącz zewnętrzny mikrofon, aby dźwięk miał lepszą jakość
Większość aparatów z funkcją filmowania rejestruje dźwięk o akceptowalnej jakości, ale jeśli doskonały dźwięk ma duże znaczenie w przypadku Twojego vloga, rozważ podłączenie mikrofonu zewnętrznego. Mikrofon zewnętrzny jest szczególnie przydatny podczas pracy na zewnątrz, ponieważ wbudowany w aparacie mikrofon z reguły rejestruje także rozpraszające dźwięki z otoczenia, takie jak szum wiatru, podczas gdy mikrofon zewnętrzny można ustawić w taki sposób, by wyeliminować niepożądane dźwięki. Jeśli chcesz korzystać z mikrofonu zewnętrznego, wybierz aparat z wejściem umożliwiającym jego użycie, np. Canon PowerShot G7 X Mark III.
7. Używaj łączności Wi-Fi, by udostępniać nagrane materiały
Wiele aparatów dostępnych obecnie na rynku, w tym Canon EOS M50, zapewnia zintegrowane funkcje Wi-Fi i Bluetooth umożliwiające bezprzewodowe udostępnianie i tworzenie kopii zapasowych w dowolnym miejscu na świecie. Niektóre aparaty, takie jak Canon PowerShot G7 X Mark II, są nawet wyposażone w przycisk Wi-Fi, dzięki któremu zapisywanie i udostępnianie zarejestrowanych materiałów jest jeszcze prostsze.
Aparat Canon PowerShot G7 X Mark III jest wyposażony w funkcje Bluetooth i Wi-Fi, dzięki którym w dowolnym momencie możesz nawiązać połączenie z urządzeniem inteligentnym. Możesz także łączyć się przy użyciu funkcji Wi-Fi z urządzeniem inteligentnym lub siecią z dostępem do Internetu, a także przesyłać obraz na żywo w ramach kanału w serwisie YouTube.