fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Strefa fotografa ślubnego | Sony - parametry aparatów

Poniżej opiszę listę parametrów czyli cech dzisiejszych aparatów cyfrowych, wyjaśniając na czym polega ich przydatność w pracy fotografa ślubnego.

Rodzaj matrycy - aparat dla fotografa ślubnego

Jeśli chodzi o rodzaj matrycy, to do wyboru mamy FF (full frame, pełna klatka) lub APS-C. Większość fotografów ślubnych wybiera aparaty pełnoklatkowe (FF) ze względu na większą matrycę, umożliwiającą uzyskanie bardziej plastycznego obrazka. W aparatach pełnoklatkowych są także niższe szumy na wysokich ISO. Aparaty Sony z matrycą full frame kierowane są na rynek profesjonalny i z tą myślą wyposażone są w parametry potrzebne do bardziej wymagającej pracy. Dzięki temu zapewniają lepszą ergonomię czy możliwość zapisu na 2-óch kartach pamięci (o tym trochę więcej w punkcie poniżej). Natomiast aparaty z matrycą APS-C mogą stanowić świetny backup w sytuacjach awaryjnych lub pełnić funkcję drugiego aparatu jako uzupełnienie podstawowego body full frame.

Rozdzielczość matrycy (ilość megapikseli) - aparat dla fotografa ślubnego

Zapewne wszyscy pamiętamy czasy, w których producenci aparatów prześcigali się liczbą megapikseli i budowali cały swój marketing wokół tej liczby (teraz te same czasy nastały dla telefonów komórkowych). Na szczęście odnoszę wrażenie, że te czasy już minęły, dlatego że większość z dostępnych aparatów dysponują wystarczającą liczbą megapikseli dla większości zastosowań. Dla fotografii ślubnej wartość między 20 a 30mpx jest jak najbardziej wystarczająca. Umożliwi nam swobodę w cropowaniu zdjęcia i zapewni więcej niż zadowalającą jakość druku naszych prac nawet w większych formatach (20x30, 40x60). Rynek oferuje aparaty także z większym zakresem megapiskeli - Sony osiągnął wartości między 40 a 60 megapikseli. Im większa rozdzielczość zdjęcia (wyższa wartość megapikseli), tym więcej detali będzie wyraźnych na zdjęciach. Na etapie obróbki wysoka wartość megapikseli umożliwi cropowanie (kadrowanie) zdjęcia do obrazka bardzo małego detalu. Warto równolegle poznać konkretne wymagania około sprzętowe, zanim zdecydujemy się porwać na wysoki wskaźnik megapikseli. Należy liczyć się ze znacznie większym rozmiarem plików, do których będziemy potrzebowali pojemniejszych kart pamięci, większych dysków twardych i idąc dalej dedykowanych programów do obróbki zdjęć. Większe zdjęcia będą zapisywały się dłużej na kartach pamięci (mniej zdjęć zmieści się w buforze), i większa ilość megapiskeli może oznaczać widoczniejsze szumy przy wyższych wartościach ISO.


Wybór między aparatem o mniejszej lub większej rozdzielczości matrycy jest zależny od preferencji i stylu pracy fotografa. Jeśli preferujemy szybką pracę, bardziej reportażową, dużo pracujemy na wysokich wartościach przesłony, a co za tym idzie śrubujemy wartości ISO - lepszym wyborem będzie szybszy aparat o matrycy 24mpx. Jeśli natomiast fotografujemy bardziej edytorialowo (korzystamy z wieloskładowej obróbki zdjęć) lub też wykonujemy sesje studyjne, w których każdy dodatkowy megapiksel jest na wagę złota, wtedy 24mpx może być zbyt niską wartością i warto rozważyć inwestycję w aparat o wyższej rozdzielczości.

Zakres ISO - aparat dla fotografa ślubnego

fotografii ślubnej jedno jest pewne - zawsze będziemy mieli do czynienia z koniecznością fotografowania w ciemnych pomieszczeniach - czy to w pokojach, w których odbywają się przygotowania, czy to w ciemnych kościołach czy nawet w venue / salach weselnych. Warto jest więc dysponować aparatem, który zapewni nam dobry jakościowo obraz na wysokich czułościach. Co to znaczy „na wysokich czułościach”? To olbrzymi komfort pracować na wartościach do ISO6400 - jest to swojego rodzaju optymalny standard. Choć często i ta bariera jest przekraczana, gdy warunki tego wymagają. Dlatego jeśli poziom ISO12800 wciąż pozwala nam swobodnie fotografować bez narażania efektu zdjęcia na widoczne szumy, to jest to duży plus. Większość dzisiejszych aparatów wyposażonych w pełnoklatkową matrycę raczej nie ma problemu z jakością na wartościach czułości do ISO6400, a niektóre z aparatów radzą sobie wciąż świetnie do ISO12800 czy nawet ISO16000.

System AF / Eye-AF - aparat dla fotografa ślubnego

Spośród wszystkich parametrów technicznych cyfrowych aparatów fotograficznych, to chyba system AF przeszedł największą przemianę i rozwój. Wprowadzenie ostrzenia na matrycy wprowadziło całkowicie nowe możliwości, takie jak śledzenie obiektów, śledzenie oka czy ostrzenie na całym kadrze. Jak bardzo jest to przydatne dla fotografa ślubnego? Jest to rewolucja. Rewolucja, która pozwala fotografowi zapomnieć o tym, że ostrzenie może stanowić jakąkolwiek przeszkodę w fotografowaniu, a w pełni umożliwia skupienie się na kadrowaniu i uwiecznianiu momentów, które widzimy, a przede wszystkim tych, których świadomie okiem już nie rejestrujemy.

Możliwość zapisu na dwóch kartach pamięci - aparat dla fotografa ślubnego

Fotograf ślubny powinien zdawać sobie sprawę, iż uwiecznia ważne wydarzenia, które odbywają się tylko raz i powtórzenia nie są możliwe. Dlatego tak ważną rolę pełni profesjonalny backup zdjęć. I nie wystarczy backup materiału zdjęciowego polegający na zgraniu go na komputer. Konieczny jest poprzedzający backup: po pierwsze w postaci zapasowego sprzętu podczas zlecenia, a po drugie w postaci dwóch kopii materiału już na etapie tworzenia zdjęć. I tu z pomocą przychodzą nam producenci, którzy każdy aparat z półki profesjonalnej (ale nie tylko) wyposażają w dwa sloty kart pamięci z możliwością jednoczesnego zapisu zdjęć na oba nośniki. Dla fotografa ślubnego taka możliwość jest nieczęsto ważniejsza od pozostałych parametrów sprzętu i staje się kluczowa przy wyborze sprzętu do pracy.

Cicha migawka - aparat dla fotografa ślubnego

Możliwość skorzystania z cichej migawki (elektronicznej migawki) i bycie całkowicie bezgłośnym podczas takich momentów jak przysięga podczas ceremonii ślubu to jedna z tych cech, o której wielu fotografów ślubnych marzyło od lat. Jednak w niektórych aparatach elektroniczna migawka może okazać się problematyczna. Tylko topowe aparaty (Sony A9 IISony A9 oraz Sony A1) zapewniają bezproblemową pracę z cichą migawką w każdych warunkach. Pozostałe modele zmagają się z tak zwanym efektem bandingu w sztucznym oświetleniu - czyli ciemnymi pasami, które uwidaczniają się na zdjęciach. Jest to zależne od szybkości, z jaką aparat zczytuje dane z matrycy.

Powyższe cechy / parametry zaliczyłbym do kluczowych w kwestii wyboru aparatu do pracy na ślubach. Podejmując decyzję o zakupie sprzętu powinniśmy je co najmniej rozważyć i być ich świadomi. Punkty, które zamieszczę poniżej są również ważne, lecz są to zdecydowanie mniej kluczowe cechy jakimi może charakteryzować się aparat - przynoszą one bardziej komfort w pracy, niż wpływają bezpośrednio na wykonane zdjęcia lub możliwość wykonania zdjęć.

Liczba klatek na sekundę - aparat dla fotografa ślubnego

Z jednej strony ten parametr ma wpływ na to, czy uda nam się wykonać zdjęcie czy nie. Jak najbardziej mamy do czynienia z sytuacjami, w których coś, co fotografujemy, porusza się bardzo szybko. Ale nie do końca ma to tak wielkie znaczenie w fotografii ślubnej, a przynajmniej nie w zakresie różnicy pomiędzy aparatami z niższym „klatkarzem” - w przypadku Sony to 10kl/s, a aparatami szybszymi - czyli z 20-stoma lub nawet 30-stoma klatkami na sekundę. 10 klatek na sekundę jest ilością w pełni wystarczającą w większości sytuacji, z którymi fotograf ślubny może się mierzyć. Chyba, że jesteśmy fanami super ruchomych GIFów i chcemy, aby były płynne tak, jak film - wtedy 20 czy nawet 30 klatek na sekundę zrobi różnicę.

Bufor - aparat dla fotografa ślubnego

Ilość zdjęć, które aparat mieści w buforze przy fotografowaniu serią będzie miało znaczenie, jeśli faktycznie fotografujemy długimi seriami. Nie ma nic gorszego niż konieczność czekania na to, aż aparat zapisze zdjęcia na karcie, abyśmy dalej mogli fotografować. Zwłaszcza jeśli fotografujemy np. wyjście z kościoła i aparat zatrzymuje nam się akurat w kluczowym momencie wystrzelenia konfetti. Jest to więc dość istotny parametr dla tych, którzy lubią fotografować serią i w dużej mierze połączony z poprzednim - liczbą klatek na sekundę. Warto mieć go na uwadze, ale wiadomo - nie jest on kluczowy.

Praca na baterii - aparat dla fotografa ślubnego

Kolejny parametr, który można powiedzieć, iż jest mniej istotny, ponieważ jeśli aparat pracuje krócej na baterii, to można się przed tym zabezpieczyć biorąc ze sobą więcej baterii. Jednak nie zawsze jest to wygodne w pracy fotografa ślubnego. Z racji ilości godzin przez jakie fotografujemy na zleceniach ślubnych, często nawet ponad 12 godzin, noszenie całego plecaka baterii może być męczące. Może nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na wykonane zdjęcia, ale może być problematyczne jeśli totalnie się zagapimy i nie weźmiemy ze sobą zapasowych baterii lub nie zmienimy prawie pustej baterii przed przysięgą, a aparat się wyłączy.

 

Ergonomia - sprzęt dla fotografa ślubnego

Ergonomia to ostatnia z cech aparatu, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem, a która nie ma bezpośredniego wpływu na jakość wykonanych zdjęć. Warto po raz kolejny w tym miejscu wspomnieć, iż fotograf ślubny pracuje z aparatem w ręku (a często nawet z dwoma aparatami) przez kilkanaście godzin w dniu ślubu, a więc komfort pracy jest niezwykle istotny. I ten komfort będzie dla każdego oznaczał coś innego - dla jednego wygodniej pracuje się na małym body, natomiast ktoś inny może preferować duży i ciężki sprzęt. Warto więc wziąć do ręki aparat przed zakupem i sprawdzić czy nam odpowiada. Do tego przy ergonomii warto dodać kwestie możliwości przypisania własnych funkcji do przycisków i ich rozłożenia na aparacie.

 

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium