fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
ARCHIWUM - FotoForma LIVE- co wtorek na naszym kanale FB!

16.08.2022

Filozofia patrzenia - gość Zbigniew Wichłacz

 
Prof. Zbigniew Wichłacz to przede wszystkim wybitny operator filmowy ale "filmowa" wrażliwość, obserwacja obrazu i światła jest także widoczna na jego pracach fotograficznych. Z. Wichłacz nie tworzy obrazów doskonałych, wyidealizowanych. Zatrzymuje w kadrze to co go fascynuje. Jego prace są namysłem nad życiem i światem poprzez fotografię. Porozmawiamy o fotografii ale nie tej wykonywanej mechanicznie lub z potrzeby "zatrzymania" ładnych obrazów. O tej, która jest w nas, w głębi duszy. Która wyrywa się z wnętrza aby zaspokoić nasze niepokoje, fascynacje, radości i smutki. O fotografii, która jest pasją...
 
 

 

 

Prof. Zbigniew Wichłacz - operator obrazu filmowego, fotograf. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1977); potem jego wykładowca (od 2006 profesor sztuki filmowej PWSFTViT). W latach 2005-2008 i 2016-2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Zaczynał jako operator kamery w filmach Piotra Szulkina. Autor zdjęć do ponad 40 filmów dokumentalnych oraz kilkunastu filmów fabularnych. Współautor scenariusza i autor zdjęć do noweli Jerzego Domaradzkiego Tablice (2005) - w cyklu filmów Solidarność, Solidarność... poświęconych rocznicy Sierpnia '80. Autor zdjęć lub światła do blisko 50 spektakli Teatru TV. W 2013 roku na festiwalu twórczości tv i radiowej  Dwa teatry w Sopocie nagrodzony za twórczą realizację spektakli Bracia Karamazow w reż. Janusza Opryńskiego i Tango w reż. Jerzego Jarockiego. Członek Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików od 2008r.

 

 

 

 

26.07.2022

Geometria w obrazie - gość Tomasz Grzyb

 
Moim gościem będzie fotograf o wielkiej wrażliwości artystycznej. Jego monumentalne obrazy są wnikliwą analizą natury i cywilizacji. Krajobraz i architektura miejska, dwa odmienne światy w fotografii ale geometria w tych obrazach dla wnikliwego obserwatora jest tak samo fascynująca. Na swoich fotografiach Tomek Grzyb udowadnia, że w przestrzeni nie ma pustki, o której pisał Demokryta. Sam o swoich pracach mówi: "Świadomie i podświadomie poszukuję w otaczającej przestrzeni harmonii linii, struktur i światłocieni." 
Porozmawiamy o fotografii krajobrazu. Kompozycji, sile oddziaływania geometrii w obrazie, mocnych punktach, które wzmacniają odbiór. Tomek pracuje różnymi rodzajami aparatów. Cyfrowy średni format, pełna klatka (FF), aparat z matrycą przerobioną do pracy w podczerwieni (IR), dron. Do tego cała gama obiektywów i akcesoriów foto. Dlaczego potrzebuje tej różnorodności sprzętowej w pracy? Dowiecie się w najbliższy wtorek na Live Fotoformy.
 
 

 

 

Tomasz Grzyb (ur. 1971 w Radomiu) – artysta fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień w Monochrome Photography Awards, IPA International Photography Awards (USA), MIFA Moscow International Foto Awards (Rosja), PX3 Prix de la Photographie Paris (Francja), Monochrome Photography Awards (Anglia), Black & White Spider Awards (USA), International Color Awards (USA) oraz Turcji, Indiach, Egipcie, Omanie, Serbii, Macedonii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Danii i w Polsce.

 

 

 

19.07.2022

Tajemnica dobrych zdjęć - dlaczego używam filtrów NISI - gość Marcin Dobas

 
Na LIVE Fotoforma Marcin pojawi się po raz drugi, tym razem nie tylko jako fotograf ale także ekspert techniczny. Ten live będzie bardzo sprzętowy. Porozmawiamy o filtrach fotograficznych i ich zastosowaniu w pracy fotografa. Marcin wybrał markę NISI. Opowie dlaczego uważa, że filtry tej marki są najlepszym wyborem dla niego. Na przykładzie zdjęć Marcina zobaczycie możliwości całej gamy filtrów od UV, poprzez polaryzacyjny do szarych oraz ich jakość optyczną i mechaniczną.
 
 

 

Marcin Dobas – fotograf National Geographic, specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Marcin spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach. Ambasador filtrów NISI.

 

 

 

12.07.2022

Projekt długoterminowy - gość Arkadiusz Ławrywianiec

 
Arka znam przede wszystkim z jego fotograficznego projektu długoterminowego "Chasydzi". Jest wytrwałym fotografem, pracuje tak długo aż będzie zadowolony ze swojego reportażu. Wydaje nam się, że fotografia prasowa, reportażowa wymaga szybkiej reakcji i jeszcze szybszej publikacji. Jednak często okazuje się, że najlepszy materiał powstaje bardzo długo. Jest jak wino, które dojrzewa latami. Arek Ławrywianiec opowie o poszukiwaniu tematu na autorski reportaż, o przygotowaniach technicznych i merytorycznych. Dowiecie się ile razy trzeba wrócić "na temat" aby mieć "mocny" materiał i jak zachowywać się aby fotograf był cieniem w trakcie wydarzenia, które fotografuje. Porozmawiamy także o sprzęcie foto dla reportera. Jakie obiektywy są najlepsze i czy aparat powinien być cichy i niepozorny? Oglądajcie Fotoforma Live 12 lipca o godz 19.00.
 
 

 

Arkadiusz Ławrywianiec – polski artysta fotograf, fotoreporter. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 do 2022 roku uczył w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF.  Członek międzynarodowego kolektywu fotografów Horizons Collectif. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych: Tajemnice pracowni i Kiduszin Nisuin. 

 

 

 

 

05.07.2022

Fotografia kulinarna - gość Edward Trzeciakiewicz

 
Edward jest wybitnym specjalistą w fotografii kulinarnej. Może wydawać się, że to prosta sprawa zrobić zdjęcie kotletu, sałatki czy hamburgera. Otóż to bardzo mylne wyobrażenie. Mistrz oświetli i sfotografuje danie w taki sposób, że Wasze kubki smakowe automatycznie zaczną pracować i poczujecie głód oglądając efekt jego pracy. Dobra fotografia to także wyczucie, pasja we wszystkim co jest obszarze pracy. Fotografia kulinarna jest teraz bardzo popularna. Edward powiedział mi, że ważne są w tej pracy relacje międzyludzkie. I tu nie chodzi o zdobywanie klienta ale o sens pracy. Obejrzyjcie ten live Fotoformy, bo to będzie bardzo smaczne spotkanie.
 
 

 

Edward Trzeciakiewicz, GoodLookinFood - Fotograf specjalizujący się w fotografii kulinarnej współpracujący najlepszymi szefami kuchni w Polsce i za granicą.Członek Polskiej Inicjatywy Kulinarnej. Obsługuje najlepsze konkursy kulinarne min: Bocuse d'Or, Archimagirus. Fotograf dań w książkach kulinarnych MasterChef, MasterChef Junior, czasopismach branżowych: "Sielska Kuchnia", "Szef Kuchni" "Poradnik Restauratora" "Restaurant Managment" Razem z Szefem Łukaszem Konikiem współtworzył książkę "Kuchnia Regionów" ze 160 przepisami polskiej regionalnej kuchni.Jego prace wielokrotnie zostały docenione w kolekcjach zdjęć Foodelia - gdzie w kwietniu 2022 wskoczył do pierwszej 15stki najlepszych fotografów kulinarnych z całego świata.


Strona:http://goodlookinfood.pl/
Facebook:https://www.facebook.com/good.lookin.food
Instagram:https://www.instagram.com/good.lookin.food/

 

 

28.06.2022

Zawód fotograf - gość Chris Niedenthal

 
Chris jest jednym z najbardziej znanych fotografów czasu PRL. Jego zawodowa intuicja prowadziła go zawsze tam gdzie tworzyła się historia. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na zmianę ustroju w Polsce. Pracował dla zagranicznych gazet, mógł pozwolić sobie na fotografowanie na kolorowych slajdach Kodaka co dla wielu było marzeniem. Większość fotoreporterów pracowała wtedy tylko na materiałach czarno-białych. Jego sposób patrzenia przez obiektyw uważam za wyjątkowy. Może wpłynęły na to studia fotograficzne w Londynie, a może wychowanie w innej kulturze. 
Mam wiele pytań do Chrisa Niedenthala.  Czy przez to, że wychował się w Wlk. Brytanii inaczej postrzegał polską rzeczywistość? Czy to ułatwiło znajdywanie "smaczków" z życia PRL? Jak wyglądał warsztat jego pracy w czasach "analogowych"? I jak dziś fotografuje? Porozmawiamy też o sprzęcie fotograficznym w pracy fotoreportera? Co trzeba mieć i bez czego da się też zrobić dobre zdjęcia? Wybitny gość, będzie wiele pytań. Obiecuję, że szybko Chrisa nie wypuszczę z Live Fotoformy.
 
 

 

Chris Niedenthal - Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski, gdzie mieszka do dziś. W latach 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem "Newsweek", "Time Magazine", "Der Spiegel". Jako fotoreporter robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, później dokumentował upadek komunizmu w 1989. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011), "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989", "Chris Niedenthal 1989. Rok nadziei" (BOSZ 2017) .W 2011 ukazała się jego autobiografia "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy).

 

 

 

 

14.06.2022

Fotografia astro-krajobrazowa - Team " Gapię się w niebo nocą"

 
Tym razem na LIVE Fotoforma będę gościł dwóch fotografów, którzy zajmują się fotografią astro-krajobrazową. Współpracują ze sobą od dawna. Mają wspólne doświadczenia z fotografią gwieździstego nieba, które łączą z krajobrazem.
Sami o sobie mówią:

"Nasze wspólne wyjazdy, to nie tylko wyjście z samochodu w danym miejscu i fotografia. To przygody, dużo chodzimy w nocy, szukając kadrów trafiamy na rykowiska jeleni, nasłuchujemy wilków, przekrzykujemy się z danielami, sprawdzamy czy aparaty wytrzymają -20 st. C, czasem któryś z nas wpadnie w jakąś jamę po bobrze. Świetnie się przy tym bawimy i oczywiście przynosimy z każdego wyjazdu fajne zdjęcia. Bardzo lubimy tworzyć też timelapsy nocne."
 

Razem współtworzą dwa projekty "Gapię się w niebo nocą" oraz "Kumple od gwiazd". Pierwszy to grupa na Facebook, do której zapraszają każdego kto interesuję się nocnym niebem. Zarówno takich, którzy godzinami tworzą jedno zdjęcie jak i tych, którzy lubią wyjść i pogapić się na księżyc w nocy.
https://www.facebook.com/groups/gapiesiewniebonoca

Drugi projekt "Kumple od gwiazd" to strona na Facebook, na której dzielą się swoimi zdjęciami i przygodami oraz ciekawostkami dotyczącymi Kosmosu. To projekt, któremu poświęcają teraz najwięcej uwagi.
https://www.facebook.com/kumpleodgwiazd
 

Porozmawiamy o fotografowaniu w nocy, a przede wszystkim gwiezdnego nieba:

  • Jak to profesjonalnie zrobić? Co trzeba wiedzieć?
  • Jak robi się timelapsy i po co się je robi?
  • Gdzie pojechać aby zobaczyć niebo czarne jak smoła?
  • No i przede wszystkim jaki trzeba mieć sprzęt fotograficzny do nocnych zdjęć?
 
 

 

Łukasz Jankowski - od 30 lat miłośnik astronomii, kocha gapić się w niebo nocą, a najchętniej każdą noc spędziłby na hamaku obserwując gwiazdy, co ostatnio w miarę możliwości realizuje. Od kilku lat fotografuje, głównie nocne krajobrazy. Współtworzy projekty Gapię się w niebo nocą i Kumple od Gwiazd.

 

Piotr Stefaniak - Gdyby częściej była dobra pogoda, chciałbym być astrofotografem. Ale nie ma. Więc jestem bardziej timelapserem. Lubię, kiedy mój obraz gra się i rusza. Gro i bucy, jak wiejska dyskoteka. I z tą wsią ma tyle wspólnego, że zdecydowanie wolę stać na środku pola, w środku nocy, i słuchać tupania dzików, pluskania bobrzych ogonów i innych tajemniczych odgłosów, niż stać w środku miasta, z ręką w kieszeni zaciśniętą na butelce gazu w spreju i zastanawiać się, komu się spodoba mój sprzęt. Także tak, wiocha, ciemnota i dobry kontakt z bobrami na rozlewiskach. To by mnie całkiem dobrze opisywało, jeśli chodzi o poszukiwania kadrów do moich zdjęć i timelapsów.

 

  

 

 

31.05.2022

Poszukiwania standardów obrazu - gość Jacek Lubera

 
Tematem najbliższego Live Fotoforma będzie współczesna fuzja techniki fotograficznej i filmowej. Mój gość Jacek Lubera jest ekspertem sprzętowym w filmie i w fotografii. Jego wiedza i doświadczenie wystarczyło by dla kilku dobrych fachowców w świecie foto i video. Omówimy segmenty rynku sprzętu foto cyfrowego, bo przecież każde narzędzie ma dedykowane zastosowanie. Dowiecie się jak zaplanować sesję fotograficzną i co zabrać na filmową "robotę". Jest też, jak to Jacek nazywa, archiwistyczna rola domeny analogowej. Czyli "analog" wiecznie żywy i zawsze potrzebny. Jak go wykorzystuje Jacek Lubera posłuchacie już we wtorek. Jacek jest też odpowiedzialny za Ląd Festiwal, którego następna edycja odbędzie się w wakacje. Jakie atrakcje będą na festiwalu i dlaczego warto tam być opowie nam dyrektor tej imprezy.
 
 

 

 

Jacek D. Lubera (ur. 1987), reżyser i kierownik widowisk plenerowych. Wykonywał reportaże filmowe i fotograficzne m. in. miasta Warszawy, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Instytucji Kultury Zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz wielu innych instytucji muzealnych w kraju. Jako kurator wystaw i producent wydarzeń współpracuje z nagradzanymi na świecie polskimi fotografikami m. in. przy zapoczątkowanym przez siebie LĄD Festiwal. Hobbystycznie tworzy artworki dla zespołów artystycznych oraz własny katalog polskich lokacji filmowych.

 

 

 

 

24.05.2022

Alina Kondrat - podróże, tworzenie filmów i Projekt Film

Gościem najbliższej relacji na żywo z serii „Jak zostałem twórcą wideo”, będzie Alina Kondrat — utalentowana podróżniczka, która za pomocą filmów i zdjęć, opowiada wyjątkowe historie i pokazuje świat ze świeżej perspektywy.

 

 

Będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda praca filmowca-podróżnika, jak pomaga w tym nowoczesny sprzęt, a także, dlaczego Alina spędziła ostatni rok, realizując z innymi twórcami specjalny kurs Projekt Film (www.projektfilm.pl).

Alina Kondrat jest fotografką i twórczynią wideo z Torunia, która specjalizuje się w fotografii krajobrazowej i realizacji filmów podróżniczych oraz dokumentalnych. Od czasu ukończenia studiów filmowych pracuje jako freelancer. W tym czasie współpracowała z wieloma markami i organizacjami na całym świecie, jak Samsung, National Geographic, Mercedes Benz, czy Mont Blanc.

Nasza rozmówczyni jest też jedną ze współprowadzących Projekt Film — kompleksowy kurs filmowy online. Paulina Wierzgacz, Adam Chill Woźniakiewicz, Marcin Mossakowski, Karol Lewandowski oraz właśnie Alina, przygotowali 100 lekcji wideo trwających od 10 do 50 minut. Okienko sprzedażowe kursu rusza już 20 maja. Uczestnicy kursu otrzymują szereg zniżek, rabatów, specjalnych ofert, w tym na zakup sprzętu Sony w sklepie Fotoforma.pl.

Prowadzący rozmowę Krzysztof Basel to dziennikarz, fotograf i twórca wideo z ponad 15-letnim stażem w mediach. Obecnie redaktor naczelny serwisu www.poprostufotografuj.pl,, oraz prowadzącym serię wywiadów z najlepszymi polskimi twórcami Fotoforma Masterclass. Wcześniej przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl. W swoim życiu testował większość najważniejszych sprzętów foto-wideo. Najchętniej podróżuje z aparatami małymi, lekkimi i pięknymi.

Bądźcie z nami we wtorek 24 maja o 19:00 na profilu Fotoforma na Facebooku!

 

 

 

17.05.2022

Neopiktorialista - gość Andrzej Wiktor

 
Andrzej Wiktor jest znanym fotoreporterem, na codzień można go spotkać w Sejmie albo w trakcie ważnych wydarzeń politycznych. Poprzez fotografię propaguje też historię Polski. Wielokrotnie spotkaliście się z jego zdjęciami oglądając w salonie prasowym okładki gazety "W sieci - Historia".  Przyciągają uwagę, są reżyserowanymi scenkami z czasów II wojny światowej. Wydają się jakby prawdziwe, uchwycone reportersko, a nie wykonane w Photoshopie. Andrzej, kilka lat temu, zasłynął wspaniałymi portretami polskich rycerzy. Projekt wykonał w trakcie rekonstrukcji bitew fotografując zmęczonych "walką" pasjonatów historii, którzy doskonale odtworzyli stroje i uzbrojenie z epoki. Perfekcyjne światło błyskowe i doskonała jakość aparatu cyfrowego to narzędzia pracy współczesnego "malarza światłem". Andrzej "namalował" portrety w mistrzowski sposób, a efekty jego pracy można było oglądać na wystawach w Europie i Ameryce. Po latach Andrzej poczuł przesycenie fotografią, głównie jej dosłownością, która nie daje szansy odbiorcy na własną interpretacje. W technikach szlachetnych odnalazł sposób na tworzenie dzieł, które będą korespondowały z widzem. W swojej pracowni w Warszawie tworzy unikalne prace w trudnych technikach heliograwiury i gumoleju. Spodziewajcie się ciekawej rozmowy o kondycji współczesnej fotografii. Zaletach nowoczesnej fotografii cyfrowej, odkryciu przez nowe pokolenie fotografów techniki analogowej i co z tego wynika oraz o poszukiwaniu przez twórców swojego sposobu wypowiedzi artystycznej.  Ale przede wszystkim o fotografii jako uniwersalnym języku obrazkowym w dzisiejszej kulturze masowej. 
 
 

 

 

Andrzej Wiktor, urodzony w 1973 roku w Stalowej Woli. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią zawodowo zajmuje się od 20 lat. Pierwsze kroki zawodowe rozpoczął jako fotograf prasowy. W 2015 r. rozpoczął przygodę z grafiką warsztatową realizując prace w heliograwiurze i gumoleju. Połączenie fotografii hybrydowej z atrakcyjnością wizualną technik, w których się specjalizuje zyskał duże uznanie na rynku fine art. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2008 freelancer, realizuje projekty autorskie, jak i komercyjne, jako reportażysta pracował w wielu krajach m. in. w Czeczenii, Izraelu, Iraku, Rosji. Był fotoreporterem Polska The Times, Polskiej Agencji Prasowej oraz dziennika Rzeczpospolita Andrzej Wiktor ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wieloktornie nagradzany m.in. na BZ WBK Press Foto i Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej.

 

 

 

03.05.2022

Siła koloru - gość Jacek Bonecki

 
Fotografie Jacka zawsze były dla mnie jak fascynująca przygoda, która była jak z moich marzeń. Niesamowita ekspresja, dynamika kadrów i kolor, który urzekał swoją intensywnością. Idealny reportaż, w którym jest esencja życia zbudowany ze zdjęć łączących się w opowieść filmową. Jacek Bonecki to nie tylko fotograf ale także operator filmowy i dziennikarz. Połączenie tych zawodów zmienia zupełnie punkt widzenia i opowiadania, a może też problematyzowania tematu w reportażu. Napięcie buduje też poprzez kolor, który dodaje nie tylko klimatu jak to zwykle bywa ale przede wszystkim energii. Takiej, która wchodzi nam pod skórę kiedy oglądamy jego zdjęcia. Jacek dużo podróżuje, jest niesamowicie aktywnym fotografem. Jak zorganizować wyprawę, co zabrać do plecaka, jaki sprzęt foto jest niezbędny a co może okazać się zbytecznym balastem? Jak przygotować plan wyjazdu aby nie marnować czasu? I przede wszystkim porozmawiamy o myśleniu jak dziennikarz, patrzeniu fotograficznym i budowaniu zestawu fotografii jak filmowiec.
 
 

 

 

Jacek Bonecki – fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz. Warsztat  filmowca szlifował na Wydziale Telewizji i Filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako fotograf uaktywnił się twórczo na początku lat 80.
Jest artystą uniwersalnym i multitematycznym.  Mistrzowsko odnajduje się w takich dziedzinach jak fotografia podróżnicza, dokumentalna, motoryzacyjna, a także fotografia reklamowa. Z dużym zaangażowaniem włącza się w działalność edukacyjną. Jako pomysłodawca i organizator prowadzi plenery i warsztaty fotograficzne, przyczyniając się do popularyzacji fotografii.

 

Jest autorem 3 książek o fotografii dostępnych także w formie e-booka, wydanych nakładem Wydawnictwa National Geographic: „Fotograf w podróży”, ” Przystanek Dakar. Rajd Okiem fotografa”(wersja polsko-angielska) oraz pierwszą książkę w całości ilustrowaną fotografią smartfonową – „Jak fotografować smartfonem”. Jako pierwszy i jedyny fotograf w Polsce wydał wraz z Wydawnictwem Edipresse Książki autorską kolekcję fotograficznych gier i puzzli edukacyjnych (Memory Pojazdy i Zwierzęta, Mój Dakar, puzzle Pojazdy). Jest znany z fotografii rajdowej gdyż kilkanaście razy gości z aparatem i kamerą na największym rajdzie świata – rajdzie Dakar, a także dokumentował wszystkie rajdy terenowe rangi Pucharu Świata. Jego rajdowe fotografie znalazły się w wielu publikacjach książkowych, w tym w książkach Krzysztofa Hołowczyca, czy publikacji „Rajd Dakar. Ludzie.Przygoda.Kulisy”, wydanej w 2015 roku.
 
Jako zapalony podróżnik, odwiedził  z aparatem i kamerą ponad 60 krajów świata na 6 kontynentach. Aktywnie udziela się jako dziennikarz, publikując teksty o fotografii i zdjęcia dla wydawnictw i portali internetowych we Francji, Wloszech, Portugalii, USA, Niemczech.   Publikował w magazynach: Newsweek, Gala, Machina, Voyage, Sukces, Wysokie obroty, Men’s Health, Maleman, Moto Press, Viva, Gala, Top gear, Auto Moto i Sport, Przegląd Sportowy, Fakt, International Jeep Magazyn i wielu innych, a także w największych mediach fotograficznych takich jak miesięczniki; Digital Camera Polska,Digital Photographer, Digital Foto Video, Fotokurier, Foto; portale takie jak optyczne.pl, swiatobrazu.pl, fotoblogia.pl, fotopolis.pl. Pracował dla największych korporacji, wśród których znalazły się takie potęgi, jak Axel Springer, Moto Presse, Chrysler, Lancia, Alfa Romeo, Honda, Toyota, Fiat, Daimler AG, General Motors, Renault, Suzuki ale też wiele innych.  Współpracował i wciąż współpracuje z największymi na świecie markami w dziedzinie fotografii takimi jak LG, Sony, FujiFilm, Olympus, Sony Mobile, Canon, Nikon, Epson, Wacom, X-rite, Ilford, Fomei, Lowepro, Hyperbook, Vanquard czy Eizo.

 

 
 

26.04.2022

Szlachetna fotografia - gość Katarzyna Kalua Kryńska

 
Na najbliższym Live posłuchacie opowieści Kasi Kryńskiej o fascynacji fotografią analogową, technikami szlachetnymi takimi jak kolodion czy cyjanotypia. O rozwoju artystycznym, budowaniu projektów fotograficznych i myśleniu twórczym opartym na fotografii analogowej. Chociaż w czasach doskonałej technicznie fotografii cyfrowej praca fotografa na srebrowych materiałach światłoczułych wydaje się archaizmem. Jednak patrząc z punktu widzenia fotografa artysty kreującego obraz niedosłowny, który ma działać na wyobraźnię widza techniki z XIX w stają się idealnym narzędziem pracy. Odbiorcy sztuki doceniają w fotografii artystycznej ręcznie wykonaną pracę. To czyni ją wyjątkową, niepowtarzalną, bardziej szlachetną i wartościowszą. Czy fotografia analogowa ma "przyszłość"? Czy warto jej się uczyć? Gdzie zgłębiać tajniki technik szlachetnych? I czy one są trudne? Gdzie można zaprezentować swoje prace i na jakie konkursy wysyłać prace? Spodziewajcie się długiej i ciekawej rozmowy. Zapraszam w najbliższy wtorek 26 kwietnia o godz 19.00
 
 

 

 

Katarzyna Kalua Kryńska - Architekt, designer, fotografik. Doktor sztuk pięknych. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowca i edukator. Jej fotografie były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą oraz znajdują się w prywatnych kolekcjach. Specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i artystycznej, wykorzystując fotografię tradycyjną i alternatywną. Entuzjastka fotografii analogowej, pracuje z materiałami światłoczułymi. Eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi, takimi jak mokry kolodion, Van Dyke, papier solny i cyjanotypia. Autorka albumu BLUE MOON GARDEN. Laureatka konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą.

 

 
 
 
 

12.04.2022

Awangarda w fotografii mody - gość Arcadius Mauritz

 
Każdego dnia jesteśmy bombardowani reklamami, które mają zachęcić nas do zakupu przedmiotów, które mają nasze życie zmienić na lepsze. Opatrzyła nam się one i często nie zwracamy na nie uwagi ze względu na powtarzalność pomysłów. Sukces może odnieść kampania reklamowa wykonana przez fotografa z duszą artysty. A takim fotografem jest Arcadius Mauritz. W swoich autorskich edytorialach modowych stawia na rozmach, awangardę, umiejętne łączenie różnych środków stylistycznych przy jednoczesnym zachowaniu unikalnej prostoty formy. Jako portrecista wyraża swoje uwielbienie dla klasyki oraz kładzie ogromny nacisk na pozytywną relację z osobą fotografowaną. Jak sam mówi : „Kontakt z drugim człowiekiem w mojej pracy jest bardzo ważny. Dlatego zawsze staram się o wzajemny szacunek, otwartość i pozytywny „drive”. Wyznaję zasadę, że na każdym kroku trzeba mieć oczy szeroko otwarte. I serce też.”
 
 

 

 

Arcadius Mauritz – ur. 1982r. w Płocku. Portrecista, fotograf mody. Przede wszystkim artysta, ale i utalentowany rzemieślnik. Twórca, wykładowca, filmowiec. W wolnych chwilach – kompozytor i producent muzyczny. Mówi biegle po angielsku i francusku. Laureat prestiżowej nagrody VIVA! Photo Awards w kategorii MODA za edytorial „All Saints”. Ambasador i przyjaciel marek OLYMPUS, EIZO, 3LT oraz PEAK DESIGN. Zrealizował komercyjne projekty zdjęciowe m.in. dla : Estée Lauder, Electrolux, STOCK Spirits, Essilor Polonia, L`OREAL, WILO, Dentons.

 

 
 

 

05.04.2022

Liryka fotografii - gość Damian Drewniak

 
W XXI w. świat jest już cyfrowy nie tylko w w obszarze pracy i rozrywki ale także w kreacji artystycznej.  Wyobraźcie sobie połączenie wrażliwości malarza, poety i fotografa a poczujecie klimat najbliższego Live Fotoformy. Bajkowe fotografie, mojego gościa, Damiana Drewniaka to przemyślane koncepcyjne prace w mistrzowski sposób przetworzone w Photoshopie. Jak sam o sobie mówi jest lirykiem fotograficznym zapatrzonym w malarstwo. Balansuje między światami, realnym i wymyślonym, zmieniając w programie graficznym to co było zbyt dosłowne w nieoczywiste.
 
Na Live Fotoformy porozmawiamy o:
- inspiracjach klasyków malarstwa dla fotografów
- budowaniem nastroju w fotografii 
- planowaniu sesji fotograficznej i jej realizacji
- rekwizytach i strojach
- i przede wszystkim o edycji w programach graficznych takich jak Photoshop i Lightroom
 
 
 

 

 

Damian Drewniak, fotograf ur. w 1977r. w Częstochowie. Fotografią na poważnie zajmujący się od około 8 lat. Jego fotografia to sposób na ucieczkę od rzeczywistości, realizację swoich wyobrażeń, na to aby na finalnym obrazie zobaczyć to co działo się pod zamkniętymi powiekami. Liryk fotograficzny, mający na celu wciąganie widza w swoje opowieści.
Fotografia w jego przypadku jest formą wyrażenia myśli i ułożonych w głowie historii…czasami błahych a czasami sięgających mocnych przeżyć własnych lub tych usłyszanych. Jako źródło największych inspiracji wskazuje malarstwo Jana Vermeera oraz Edwarda Hoppera, jednocześnie wskazując, że początek jego tworzenia to mocny wpływ fotografii Anki Zhuravlevej oraz Olega Oprisco. W ostatnim czasie wyróżniony podczas wystawy w Teheranie, w Iranie – 5photoawards oraz festiwalu FFIEL w Leon Guanajuato w Meksyku.

 

 

 

29.03.2022

Gość specjalny - gość Jacek Siwko

 
Gościem Krzysztofa Basela w czasie najbliższej relacji na żywo będzie Jacek Siwko. Będziemy rozmawiać o życiu Jacka, w którym przez lata towarzyszy mu fotografia w różnych formach: od pisania o niej, przez bycie profesjonalnym fotografem ślubnym, aż po czas, kiedy nasz gość uczy i rozmawia o robieniu zdjęć. Jak przez te wszystkie lata, udaje mu się pracować, rozwijając swoje fotograficzne pasje, a przy tym wszystkim, skupiać na coraz większej rodzinie?  Nie zabraknie też tematu sprzętu, na jakim pracuje Jacek.
 
 
 

 

 

Jacek jest tatą czwórki uroczych maluchów: Zuzi, Hani, Feliksa i Basi oraz mężem Kasi, która przez „przypadek” też jest fotografem. Poza robieniem zdjęć, pracuje w Niezłych Aparatach: zajmuje się nagrywaniem podcastu dla fotografów oraz prowadzeniem kanału na YouTube. Jak sam mówi, ceni to co robi, ale najbardziej odpowiadają mu podróże z rodziną. Jego praca pozwala mu spędzać dużo czasu z najbliższymi.

Zapraszamy już w najbliższy wtorek o godz. 19:00 na facebookowym profilu Fotoforma.pl. Do zobaczenia!

 

22.03.2022

Kolorowanie świata - gość Tomek Sikora

 
Tomek jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów. Jego styl jest wyjątkowy i rozpoznawalny, a swoją kreatywnością mógłby obdzielić pewnie z 10 fotografów. Tomek Sikora zapisał się na kartach historii nie tylko jako artysta ale także fotograf reklamowy. Jego najwybitniejsze prace powstały w czasach "analogowych" co oznaczało ciężką pracę i duże doświadczenie fotograficzne. Często wchodził w techniki mieszane, łączył sztukę i fotografię użytkową. Tomek opowie o swojej australijskiej przygodzie, reklamie w PRL-u, projektach artystycznych i łamaniu wszelkich zasad fotograficznych, które czasami ograniczają kreatywność.
 

 

 

Tomek Sikora - Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich. Członek ZPAF. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

 

 
 

 

15.03.2022

Fotografia architektury - gość Maciej Czarnecki

 
Maciek to nietypowy fotograf. Nie pracuje zawodowo z aparatem, zdjęcia robi z potrzeby realizacji pasji. Ale to co fotografuje jest fascynujące. Odkrywa zapomniane smaczki architektoniczne w stylu modernizmu : "Najbardziej interesuje mnie futuryzm (i cała estetyka retro-future), brutalizm (za nietuzinkowe podejście do rzeźby bryły) i socmodernizm (to jak zwiedzanie niedawno upadłej cywilizacji w połączeniu z pasującą mi estetyką). Oprócz sesji zdjęciowej zawsze staram się także dojść do autora budynku, daty powstania i innych informacji z nim związanych - różne ciekawostki obyczajowe i architektoniczne.
 
Zapytam Maćka jak szuka obiekty do fotografowania, a później informacji o jego historii. I jak to robi, że po obejrzeniu jego zdjęć chce się wsiąść do samochodu i jechać szukać architektonicznych smaczków w swoim mieście? Jakiego sprzętu używa do fotografowania? Czy są to przygotowane sesje (pogoda, godzina)? Pytań jak zwykle będzie wiele, temat przecież jest fascynujący...
 

 

 
Maciej Czarnecki - Zawodowo zajmuje się projektowaniem stoisk targowych, sklepów i wnętrz. Jego pasją jest fotografia i architektura modernizmu. Aktywność prowadzi głównie w social mediach prezentując swoje zdjęcia z ciekawych architektonicznie miejsc. Prowadzi też architektoniczne spacery i różne wystąpienia w temacie modernizmu. Jest autorem projektu "Modernizm w Świdnicy", który jest bazą danych architektonicznego dziedzictwa modernizmu w Świdnicy (www.modernizm.swidnica.pl). Pisze także przewodniki o modernizmie sudeckim. Pierwszy wydał w formie e-booka o regionie wałbrzyskim, aktualnie kończy drugą część o Karkonoszach.

www.mmczarnecki.pl - homepage i blog
https://www.facebook.com/architekturaktoranieprzeprasza
www.instagram.com/maciejdusiciel
 
 
 
 

 

08.03.2022

W sercu wydarzeń - gość Mateusz Marek

 
"W sercu wydarzeń ludzki strach umiera. Tylko nieznane przeraża człowieka. Ale dla tego, kto stawia mu czoło, ono już nie jest nieznane." - Antoine de Saint-Exupéry
 
 
Historia tworzy się w każdej chwili. To co wydaje nam się błahe, nudne, opatrzone może wpłynąć na losy świata. Razem z "twórcami" tego co ważne są też bierni świadkowie tych wydarzeń. To dziennikarze, którzy przekazują nam obraz tego co ważne. Mateusz od wielu lat pracuje jako fotoreporter. Był na kilku kontynentach dokumentując wielkie wydarzenia świata polityki, sportu, przemiany społeczne i kulturowe. Jak wygląda dzień fotoreportera w sejmie, na zagranicznym wyjeździe premiera albo prezydenta Polski czy choćby dożynkach, które także trzeba sfotografować. Co czuje się w sytuacjach zagrożenia takich jak zamieszki na ulicy, przewroty polityczne (Mateusz fotografował Majdan w Kijowie), czy konflikty zbrojne? Porozmawiamy o pracy fotografa dla agencji foto, etatów w gazetach i tej z doskoku jako freelancer. Czy dziś potrzebny jest jeszcze profesjonalny fotograf w fotografii dokumentalnej? Każdy przecież ma smartfon, którym filmuje i fotografuje praktycznie wszystko co go zainteresuje, a tym bardziej to co wyjątkowe. Za chwilę to oglądamy w social mediach.

 

 
 
Mateusz Marek - Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Na codzień dokumentuje wydarzenia w Polsce i poza jej granicami. Pasjonat fotoreportażu prasowego. Lubi być w centrum wydarzeń. W fotografii fascynuje go bycie naocznym świadkiem wydarzeń polityczno - społecznych. Relacji międzyludzkich. W wolnych chwilach przenosi się do świata fotografii ślubnej. Aparat ma zawsze przy sobie.

 

 

01.03.2022

Fotoferomony - gość Jerzy Bednarski

Jurek próbował fotografować prawie w każdym stylu ale ostatecznie wyspecjalizował się w fotografii aktu. W jego portfolio znajdziemy zdjęcia z czasów analogowych, wykonanych także w technice pinhole i te "nowoczesne" cyfrowe z pełnej klatki Canona i micro 4/3 Olympusa. Na wszystkich czujemy feromony. Jurek Bednarski potrafi w fantastyczny sposób zbudować nastrój delikatnej erotyki na swoich artystycznych fotografiach aktu. Dużym atutem jego zdjęć jest wykorzystanie światła zastanego i praca w plenerze. Porozmawiamy o tym trudnym gatunku fotografii jakim jest akt. Jak zmieniał się sposób fotografowania aktu przez ostatnie dekady i kiedy było najciekawiej. Zapytam także o to:
  • Jak przygotować się do pracy z nagą modelką?
  • Jak budować swoje portfolio?
  • Czym fotografować i jakiego światła używać?
 
 
Jerzy Bednarski - artysta fotograf, specjalizuje się w fotografii aktu. Członek ZPAF. Zdobył główną nagrodę w konkursie Fotoerotica 2008 organizowanym przez miesięcznik "Playboy". Jego najlepsze prace zostały wydane w 2021 r w albumie "Pheromones".
 
 
 
 
 
 

 

22.02.2022

OM SYSTEM OM-1 - gość Łukasz Bożycki

Po premierze każdego nowego aparatu w Internecie znajdziecie ogromną ilość testów technicznych, opisów osiągów i jego funkcji. Na Fotoforma Live spróbujemy zmierzyć się z "nowością" w inny sposób. Razem z Łukaszem Bożyckim, wybitnym fotografem przyrodniczym,  porozmawiamy o bezlusterkowcu OM SYSTEM OM-1 ale od strony praktycznej.
  • Jakość obrazu nowej matrycy i procesora
  • Wytrzymałość mechaniczna
  • Autofocus
  • Szybkość
  • Stabilizacja obrazu
  • Wysokie ISO
  • i wiele innych ważnych zalet nowego OM-1.
Fotografia przyrodnicza to trudna i wymagająca dziedzina fotografii. Czy OM-1 spełni oczekiwania użytkowników systemu Micro 4/3 do pracy w terenie? Na to pytanie odpowie mój gość, Łukasz Bożycki. Oglądajcie najbliższy Live Fotoforma. 
 
 
Łukasz Bożycki - doktor nauk biologicznych, fotograf, dziennikarz, autor programów przyrodniczych, scenarzysta. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Współautor książki „Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować. Rodzina, edukacja, biznes”, wyd. PWN, Warszawa 2015 r., która otrzymała nagrodę Teofrasta za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną 2015 roku. Redaktor prowadzący cotygodniową, popularnonaukową audycję radiową w RDC Polskie Radio, pt. "Animalista". Autor, prowadzący i scenarzysta serialu dokumentalnego pt. ”Przyrodnik na Tropie". Laureat grantów naukowych i stypendiów artystycznych. Ambasador i influencer marek: Olympus, Eizo, Wacom, Peak Design, 3 Legged Thing, SanDisk, WD Western Digital.
 
 
 

 

15.02.2022

Na styku filmu i fotografii - gość Krzysztof Dąbrowski

Często zastanawiamy się co zrobić żeby nasze życie nie było nudne. Odpowiedź jest tak naprawdę bardzo prosta, wystarczy dać ponieść się pasji. Do rozmowy na Fotoforma Live zaprosiłem Krzysztofa Dąbrowskiego, który przed południem jest operatorem obrazu w TVN, a wieczorem artystą fotografikiem. W weekendy dodatkowo lubi też pracować jako fotograf na imprezach okolicznościowych. I wszystko to robi z uśmiechem, bo kocha swoją pracę. Porozmawiamy m.in. o pracy w telewizji. Jak dzisiaj wygląda warsztat operatorski i styl pracy. Dla wielu młodych adeptów filmu to praca marzeń więc zapytam mojego gościa jak ją zdobyć. Krzysztof to także świetny fotograf od wielu lat działający na rynku usługowym. Zmienia się moda, styl pracy, a jego firma cały czas działa. Jaki jest jego pomysł na sukces? Poza pracą jest też twórczość artystyczna. Krzysiek jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików. Na swoim koncie ma już kilka autorskich wystaw. Ostatnio specjalizuje się w fotograficznych technikach szlachetnych.
 
 
Krzysztof Dąbrowski - fotograf, filmowiec. Pracuje w telewizji TVN i prowadzi wraz z żoną fotograficzną firmę usługową. Artysta fotograf, członek ZPAF. Absolwent Studium Fotografii ZPAF. Autor wystaw fotograficznych  m.in. "Kobiety", "Manusza". Pasjonat grup rekonstrukcyjnych z okresu drugiej wojny światowej oraz okresu międzywojnia.
 
 
 
 
 
 
 

 

08.02.2022

Malarz fotografii - gość Krzysztof Gołuch

Ostatni projekt fotograficzny Krzysztofa Gołucha pt "Hotel" odbił się szerokim echem w świecie artystycznym, nie tylko fotograficznym. Malarskość światła, która charakteryzuje te prace jest unikalna. Bardzo często porównywana jest do tej z obrazów Edwarda Hoppera. Reportaż opowiada o pracy w hotelu osób niepełnosprawnych intelektualnie, codziennym ich zmaganiu się z własnymi ograniczeniami. Świetlistość dodaje im godności, ich praca staje się ważna, przez co mogą poczuć się jak osoby wartościowe dla społeczeństwa. To dla nich sens życia. Krzysztof Gołuch specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Pracuje głównie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dla wielu może wydawać się to zbyt mało widowiskowe. Przecież to tylko zapis czasu, interesujący tych, którzy uczestniczyli w danym wydarzeniu. Mogłoby tak być gdyby autor nie dodał czegoś od siebie. Jednak Krzysztof nie próbuj interpretować rzeczywistości bo byłaby to już fotografia subiektywna. Dodaje swój "pierwiastek artystyczny". W prosty sposób wykorzystuje zastane światło do budowania osobliwego przekazu obrazowego. Bawi się światłem, ogrzewa nim kadry, dodaje godności osobom fotografowanym. Porozmawiamy o tym jak fotograficznie opowiadać w autorski sposób historie z życia. Jak szukać swojego stylu w fotografii, co warto zatrzymać w kadrze i jak do tego zabrać się. Zastanowimy się też jaki sprzęt jest dobry do reportażu? Jaka jest idealna ogniskowa, czy aparat powinien być bezgłośny, błyskać czy brać światło jakie jest? Masa pytań, a odpowiedzi usłyszycie już w najbliższy wtorek.
 
 
Krzysztof Gołuch - artysta fotograf, członek rzeczywisty ZPAF. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej oraz fotografii reportażowej w dużej części poświęcona osobom niepełnosprawnym. Autor wielu wystaw indywidualnych i książek fotograficznych. Jego najbardziej rozpoznawalne projekty artystyczne to "Hotel", "Co siódmy". 
 

 
 

 

01.02.2022

Legendarna Leica - gość Patryk Wiśniewski

Premiera nowej dalmierzowej Leici M11 rozbudza wyobraźnie fotografów na całym świecie. Posiadanie tego wspaniałego aparatu jest marzeniem, które wielu pewnie zrealizuje dlatego postanowiłem pomóc wam w podjęciu decyzji. Razem z moim gościem Patrykiem Wiśniewskim, ekspertem marki Leica przybliżymy Wam możliwości nowej Leici M11. Co zmieniło się  w kultowym dalmierzu serii M porównując do poprzednika czyli M10? Czy jest to krok milowy dla fotografów ceniących sobie doskonałą jakość, niezawodność i prostą obsługę aparatu? Porozmawiamy także o serii aparatów SL i doskonałej optyce marki Leica. Nie zabraknie także historii aparatów spod znaku "czerwonej kropki" oraz ciekawostek z pracy światowej sławy fotografów pracujących aparatami Leica.
 
 
Patryk Wiśniewski - ekspert marki Leica. Ukończył Uniwersytet Warszawski na kierunku Fotografia Prasowa. Interesuje się japońską fotografią i publikacjami fotograficznymi.
 

 

25.01.2022

Fotografia w naszym życiu - gość Łukasz Halczak

Fotografia może być zawodem, pasją, całym życiem. Dla mnie tym jest i myślę, że Łukasz nie różni się ode mnie. Nie jesteśmy jedyni i wiem, że jest jeszcze wiele osób, które czują podobnie i pragną takiego życia. Łukasz Halczak zdobywał doświadczenie wykonując reportaże, ślubne w kościołąch i wojskowe na poligonach. Uwielbia fotografować emocje na koncertach, zwłaszcza jazzowych. Często szuka piękna w fotografii portretowej i radości życia w fotografii podróżniczej. Łukasz to nie tylko fotograf ale także świetny instruktor i wykładowca fotografii. Porozmawiamy nie tylko o jego świetnym portfolio zawodowym ale także o tym jak jak wchodzi się w świat fotografii. Czego uczy na swoich warsztatach? Jak zaczynać nowe hobby, co  fotografować, i jaki kupić na początek sprzęt foto? Czeka nas ciekawa rozmowa o fotografii, która stała się naszym życiem.
 
 
Łukasz Halczak - pracował jako informatyk w wojsku ale wybrał fotografię. Specjalizuje się w fotografii ślubnej i koncertowej. Jego zainteresowania kierują się także w stronę portretu i fotografii wojskowej. Instruktor i wykładowca fotografii, prowadzi autorskie warsztaty i kursy foto. Autor kilku wystaw indywidualnych.

 
 

 

18.01.2022

Siła światła - gość Zbigniew Podsiadło

Często słyszymy, że w fotografii było już wszystko. Ciężko zrobić coś unikalnego, co przebije się wśród miliardów obrazów codziennie utrwalanych przez fotografów i amatorów. Jest jednak sposób aby nasze zdjęcia były wyjątkowe. To sposób patrzenia na światło. Jego siłę, poprzez którą wyrazimy emocje, zbudujemy klimat reportażu, opowiemy historię. Czym jest światło w fotografii? Wszystkim i tylko tym czego potrzebujemy w fotografii. Zbyszek Podsiadło po mistrzowsku prowadzi widza po świecie zapomnianych kultur, a jego reportaż miejski jest tak mocny, że czujemy jak życie potrafi być dla nas ciężkie. Posłuchacie opowieści z wielu lat pracy zawodowego fotografa. Od PRLu do dnia dzisiejszego. Reportażach o życiu, fotografii artystycznej i portretowej. Wszystko z życia Zbigniewa Podsiadło.
 
 
Zbigniew Podsiadło - Urodził się w 1955 roku na Ponidziu. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF i członek Zarządu Głównego ZPAF. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych. Za swą twórczość został uhonorowany między innymi: Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 roku. Członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych. Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie i wielu innych. Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych. Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii. Autor kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych. Prace Zbigniewa Podsiadło znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Włoszech oraz w kraju. W czerwcu 2017 roku Zbigniew Podsiadło uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 
 
 
 
 
 
 

 

11.01.2022

Fotografia noworodkowa - gość Czarek Rajkowski

Wróciła moda na "pójście do fotografa" aby ten wykonał profesjonalnie zdjęcie portretowe. Jeszcze nie dawno wiele osób uważało, że nie warto płacić za to sami mogą zrobić własnym aparatem lub smartfonem. Okazało się jednak, że to nie sprzęt robi zdjęcia tylko fotograf. W dzisiejszych czasach dobry rzemieślnik jest na wagę złota więc profesjonalna fotografia rodzinna powróciła do łask. Czarek specjalizuje się w fotografii noworodkowej. To nowość. Dawniej nikt takich zdjęć nie robił. Porozmawiamy o potrzebie utrwalania ważnych chwil w życiu człowieka, już od samych narodzin. O tym jak maluch wygląda i jak pracować z takim modelem. Będzie sporo o warsztacie pracy. Sprzęcie fotograficznym, oświetleniu, obiektywach, edycji zdjęć. Może też Czarek zdradzi pomysły na swój biznes fotograficzny o specjalności portrety noworodków.
 
 
  Czarek Rajkowski - fotograf komercyjny specjalizujący się w fotografii noworodkowej, dziecięcej, ciążowej i rodzinnej. 

 
 

 

04.01.2022

Fotografia portretowa - Grzegorz Kogut

Grzesiek Kogut specjalizuje się w fotografii ślubnej i portretowej. Swoim zawodowym doświadczeniem dzieli się z innymi fotografami na kursach online. Na tym live będziemy rozmawiać o jednej z jego specjalizacji czyli o fotografii portretowej. Grzesiek opowie Wam jak przygotować taką sesję, jak pracować z modelem i budować emocje na zdjęciach. Będzie dużo o sprzęcie fotograficznym a zwłaszcza obiektywach do portretu. Dobór odpowiedniej ogniskowej może zapewnić sukces takiej sesji lub spowodować tragiczną porażkę.  Praca ze światłem - lampy czy światło naturalne? Ustawienia, blenda, kolor - jest tak dużo elementów odpowiadających za jakość i klimat zdjęcia. Będzie też o edycji zdjęć portretowych w Lightroom i Photoshop.
 
 
 
 
Grzegorz Kogut - Pierwsze kroki w fotografii zaczął stawiać 18 lat temu. Jest samoukiem i wiele razy porzucał marzenie o zostaniu profesjonalistą. Fotografia jednak cały czas była w jego sercu i w 2016 roku zaczął konsekwentnie realizować swoje marzenie. Aktualnie zajmuje się fotografia ślubną i portretową. Tworzy także kursy online dla fotografów. Lubi obserwować światło i przestrzeń i brać z nich inspirację. Inspirujące dla niego są także prace znanej fotografki Annie Leibovitz.

Strona: https://grzesiekkogut.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/grzesiekkogut

Instagram: https://www.instagram.com/grzesiekkogut_pl/
 
 
 

 

 

 

28.12.2021

Fotografia fashion - Bastek Czernek

Nadeszła pora aby porozmawiać o fotografii fashion, w której młodzi adepci fotografii widzą swój sposób na życiowy sukces. Moda na fotografowanie tego co modne i tych, którzy są znani albo aspirują aby być znanymi. Sesje w profesjonalnym studio, błyski flesza, ciekawi ludzie, wielki świat. Jak wejść do tego "fotograficznego raju"? Bastek Czernek od kilku lat pracuje w tej branży. Ma za sobą wiele sesji fotograficznych osobistości show-biznesu i modowych dla wielu producentów odzieży. Świetnie radzi sobie w komunikacji ze swoimi modelami i w pracy w studio. To jego doświadczenie i warsztat są gwarantem sukcesu przy realizacji zleceń. Jaką przeszedł "fotograficzną" drogę kariery opowie nam na najbliższym live. Przy okazji porozmawiamy o organizacji własnego studia fotograficznego. Jaki jest budżetowy set lamp i ten wymarzony, bo marzenia trzeba mieć? O aparatach też porozmawiamy.  Z kim zacząć, kogo fotografować i przede wszystkim jak to robić?  Wiele pytań przed nami. Oglądajcie wtorkowy live, na którym z Bastkiem przybliżymy Wam fotografię fashion.
 
 
 
 
Bastek Czernek - Pochodzi z Bestwiny, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Fotograf specjalizujący się w fotografii show-biznesu, fashion, ciążowej, kobiecej oraz komercyjnej. Technik Informatyk oraz Absolwent Krakowskich Szkół Artystycznych. Na początku kariery zbierał doświadczenie u boku znanych polskich mistrzów fotografii m.in. Marcina Tyszki czy Szymona Szcześniaka. Swoje zdjęcia publikował m.in. w Vogue Italia Online, MINT Magazyn, FAB UK, Glamour, Gala, Playboy Czechy, Playboy Polska, Gazeta Wyborcza, Gentleman Magazyn, Cosmopolitan.pl oraz wielu innych. Pracował m.in. dla BMW, Onet.pl, Plejada.pl.
 

 

 
 

 

21.12.2021

System Micro 4/3 w filmowaniu - Paweł Wizimirski

Paweł od lat zajmuje się zawodowo filmowaniem. Upodobał sobie do pracy system Micro 4/3, a zwłaszcza aparaty Panasonica z serii GH.  Porozmawiamy o możliwościach systemu, wadach i zaletach małej matrycy oraz o optyce i akcesoriach. Jak wygląda warsztat pracy filmowca, jak dziś budżetowo stworzyć swoje zaplecze techniczne? Paweł opowie o doświadczeniach zdobytych w w trakcie produkcji reklam, teledysków, wywiadów i innych produkcji filmowych.
 
 
 
 
Paweł Wizimirski - Grafik, projektant, operator i producent. Zawodowo związał się 20 lat temu z branżą reklamową. Od 11 lat szczęśliwy użytkownik serii GH Panasonica. Od GH1 po GH5. Zwolennik lekkich form filmowych, małych planów zdjęciowych, sprawnej pracy i mikro 4/3. Bardziej praktyk niż teoretyk. Od dużych reklam po lekkie teledyski.
 

 

 

14.12.2021

Piękno fotografii - gość Michał Ostrowski 

 
Michał Ostrowski o sobie: „Pierwsze kroki na fotograficznej ścieżce stawiałem, kiedy byłem jeszcze dzieckiem. Pierwsze próby robienia zdjęć podejmowałem za pomocą aparatu Zorka 5, a efekty tych zmagań odkrywałem wraz z ojcem w prowizorycznej, domowej ciemni. Pasję fotografowania krajobrazu łączę ze swoim zamiłowaniem  do górskich wędrówek. Każda wyprawa w nocy z plecakiem, termosem herbaty na szczyt góry, a następnie oczekiwanie na magiczny świt, poranne mgły i światło daje mi poczucie, że „w górach jest wszystko, co kocham”. Od kilku lat pasjonuję się również fotografią  otworkową oraz zgłębiam tajniki dawnych technik fotograficznych. Fotografując staram się wyrazić siebie, swoje uczucia, zainteresowania. Dążę do wydobywania ze świata nie tylko piękna, ale również tego, co interesujące i zagadkowe.” Na Live z Michałem spróbujemy znaleźć definicję piękna w fotografii. Co fotografujemy i jak przygotowujemy te zdjęcia do publikacji? Jak wyważyć emocje aby nie wejść w kicz?
 
 
Michał specjalizuje się w fotografii górskiej. Głównie tworzy cyfrowo ale jest też ekspertem w fotografii otworkowej. To dwa krańce w fotografii. Ja odnajduje się w tak różnym sposobie utrwalania obrazu posłuchacie już we wtorek o godz 19.00. 
 
 
 
 

 

07.12.2021

Doskonałość fotografii - Jerzy Łapiński

 
Jerzy Łapiński jest wybitnym specjalistą fotografii tradycyjnej. Zna specyfikacje każdego materiału fotograficznego jaki pojawił się na rynku. Jak nikt potrafi wykonać perfekcyjną odbitkę w ciemni jak i wydruk cyfrowy na ploterze. Jerzy ma swoje poglądy dotyczące fotografii w dzisiejszych czasach. Dla wielu są one kontrowersyjne. Porozmawiamy co zostało z fotografii, której Jerzy pozostaje wierny pozostała. Czy została jeszcze odrobina szlachetności czy to już tylko fotograficzny fastfood?

 
Jerzy Łapiński - Fotograf, poligraf, wykładowca, rzeczoznawca, biegły sądowy ds. fotografiki. Studiował poligrafię na Politechnice Warszawskiej. Praca magisterska dotyczyła własności sensytometrycznych materiałów czarno-białych.  Wielokrotnie prezentował swoje zdjęcia na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu oraz w licznych zbiorach prywatnych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Trzykrotnie otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.
 
 
 
 
 

 

 
 

 

30.11.2021

Fotograf muzyczny - Rafał Kudyba

Rafał jest fotografem i filmowcem. Świetnie radzi sobie w obydwu rolach w pracy zawodowej. To duży atut przy wykonywaniu zleceń od klientów. Nie ucieka mu praca, za to zdobywa następnych klientów. Rafał specjalizuje się w fotografowaniu muzyki. Nie jest tylko fotografem koncertowym, fotografuje także backstage i inne wydarzenia kulturalne. Porozmawiamy o tym, jak zmienić pasję w pracę. To marzenie wielu pasjonatów fotografii dlatego postanowiłem zapraszać na live fotografów, którym udało się to w ostatnich latach.

 



Rafał Kudyba - Fotograf, operator, montażysta. Najlepiej czuje się w projektach związanych z muzyką i szeroko pojętą kulturą. Fotografował setki koncertów, nagrywał wiele festiwali. Współpracuje m.In z Antyradio, Narodowe Centrum Kultury, Teatr Ochoty, Teatr Soho, cgm.pl, Fundacją Kultury Bez Barier.

 

 

 

23.11.2021

Multi-fotograf - gość Robert Wilczyński

Robert to fotograf o wielu twarzach. Ciężko go zaszufladkować. Zawodowo wykonuje prawdopodobnie wszystkie rodzaje fotografii komercyjnej, od portretu biznesowego czy na okładki czasopism, przez reportaż do fotografii wnętrz. Prywatnie w fotografii jest w obszarze artystycznym. Ostatnio jego multiekspozycje z połączenia współczesnej Warszawy ze zdjęciami z żydowskiego getta są prezentowane na plenerowej wystawie.  Jak zwykle porozmawiamy o rozwoju w fotografii. Robert opowie o poszukiwaniu swojego miejsca w naszej branży. Czy zrobił tzw. karierę pracując już prawie 30 lat z aparatem w ręku? Jak dziś wygląda jego warsztat, z kim pracuje i czy z fotografii da się wyżyć? Czy dla Roberta fotografia artystyczna jest tylko odskocznią od pracy zawodowej czy ważnym elementem rozwoju osobistego? 
Zapraszam na live z Robertem Wilczyńskim.

 



Robert Wilczyński – na co dzień wykonuje fotografie dla klientów agencji PR oraz wydawnictw prasowych. Realizuje sesje wnętrz dla klientów korporacyjnych, współpracuje z projektantami wnętrz. Ma w swoim dorobku trzy wystawy indywidualne oraz wystawę zbiorową w Leopold Museum w Wiedniu. Obecnie, jego najnowszą, plenerową wystawę pt. „Miasto żywych/Miasto umarłych”, zorganizowaną razem z Muzeum Getta Warszawskiego, można zobaczyć w Warszawie przy ulicy Siennej 60 i Śliskiej 51. Jest laureatem konkursu Street Art Doping, w którym do namalowania muralu użył szablonów z wykonanych przez niego zdjęć. Wyrósł na fotografii analogowej, a teraz nie rozstaje się z cyfrą. Od fotografii jest uzależniony. 

 

 
 

 

 

 

16.11.2021

Poznaj nowy aparat Nikon Z 9 - gość Adamem Nurkiewicz

Już we wtorek 16.11 gwiazdą Fotoforma Live Special będzie aparat Nikon Z 9, który niedawno miał swoją premierę. Z naszym gościem Adamem Nurkiewiczem omówimy jego zastosowanie w fotografii sportowej i eventowej. 
  • Poznamy jego parametry i funkcje. 
  • Ocenimy jego szybkość i innowacyjność. 
  • Wskażemy zarówno zalety, jak i wady.
  • Omówimy go zarówno pod kątem zdjęć, jak i filmowania.
Serdecznie zapraszamy!

[product id="17844"]

 



Adam Nurkiewicz - fotograf sportowy, od lat związany marką Nikon. Pracował jako dziennikarz sportowy w Canal+, a następnie jako szef fotoedycji w Przeglądzie Sportowym. Zdobywca tytułu fotografa artysty przyznawanego przez Fotoklub RP działający pod egidą Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. Jest współtwórcą Klubu Fotografii Prasowej, należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Międzynarodowego Klubu Dziennikarzy Sportowych.

 

09.11.2021

Pod maską fotografii - gość Katarzyna Navarra

Masz dużą wrażliwość? Nie wiesz jak dać jej upust? Może poprzez sztukę znajdziesz swoje miejsce w świecie. Kasia Navarra odnalazła je studiując fotografię. Przez 3 lata eksperymentowała tworząc w różnych technikach aby potem stać się świadomym twórcą. Jej prace, choć nie opowiadają o samym człowieku, wokół niego krążą. Tematem jest stan duszy i ciała, relacja z naturą czy historyczne reminiscencje. Porozmawiamy o poszukiwaniu siebie poprzez fotografię, o pasji tworzenia, edukacji fotograficznej i pierwszych sukcesach artystycznych Kasi. Historia, którą usłyszycie od niej to przykład, że nigdy nie jest za późno aby zacząć fotografować.
 
 
Kasia Navarra - Zielonogórzanka mieszkająca w Warszawie na tropie kieleckich korzeni. Absolwentka Filologii Polskiej. W tym roku obroniła z wyróżnieniem dwa projekty dyplomowe: „O ciałach (nie)obcych” i „Praktyki niewieście” w Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Jej pierwsza indywidualna wystawa pt. "Maski" jest teraz prezentowana w Galerii u Strasza w Kielcach. W projektach artystycznych istotny jest dla niej zarówno końcowy obraz, jak i sam proces twórczy. Droga od impulsu, emocji, spojrzenia czy rozmowy, przez wnikliwe badanie problemu, po poszukiwanie spójnego sposobu realizacji. Pracuje w różnych technikach fotograficznych: kolaże, fotografia cyfrowa, tradycyjna srebrowa, otworkowa, a także dziewiętnastowieczne techniki alternatywne. 
 
 
 

 

02.11.2021

Dotyk fotografii - gość Tytus Grodzicki

Najbardziej interesuje mnie piękno codzienności - słowa Tytusa są najlepszym opisem jego fotografii. W młodości mieszkał w Algerii. Projekt Deglet nour" to sentymentalna podróż, aparat jest sposobem na cofnięcie czasu, odnalezienie wspomnień. Obserwuje ludzi jakby z boku ale na zdjęciach wygląda to jakby patrzył im prosto w oczy. Zdjęcia Tytusa nie są zwykłym reportażem, dokumentem czy streetphoto. To dotykanie świata poprzez fotografię.
 
 
Tytus Grodzicki - urodził się w Poznaniu w 1972, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (1995), prowadzi swoją firmę w branży doradczo-budowlanej. Interesuje się fotografią dokumentalną, uliczną i podróżniczą.
 Członek ZPAF i Stowarzyszenia Fotspot.
 
 
 
 
 

 

26.10.2021

Jazz w obiektywie - gość Urszula Las

Jazz to wibracje, emocje, atmosfera zadymionego klubu jazzowego. To właśnie ten klimat wyobrażałem sobie w młodości kiedy marzyłem o wspaniałych zdjęciach, które zrobię. Wydawało mi się, że to takie samograje. Nie da się zrobić złych zdjęć. A jednak okazało się, że nie jest tak łatwo. Urszula opowie jak patrzeć przez obiektyw na muzyków, jak bawić się światłem i kadrem. Ile jest prawdy w tym kultowym klimacie dowiecie się na naszym live 26 października.
 
 
Urszula Las - Fotografuje głównie koncerty jazzowe, festiwale, wydarzenia muzyczne i kulturalne. Jej fotografie publikowane są w m.in. w Jazz Forum oraz innych czasopismach i portalach internetowych. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana w konkursach fotograficznych.
 
 

 

 

19.10.2021

Dokumentalista - gość Michał Szalast

Subiektywny dokumentalista to moje pierwsze skojarzenie po obejrzeniu prac Michała. Wydaje się, że pokazuje w bardzo prosty sposób życie, ludzi, zwierzęta, świat, którego jesteśmy częścią. Jednak jego zdjęcia wciągają w głąb historii, którą opowiada. To niebanalne spojrzenie jest wyjątkowym darem, talentem, który wprowadza Michała Szalasta na pogranicze fotografii artystycznej.

Michał Szalast - fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista, urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta, pedagog i kurator. Niektóre z opowieści, na które patrzył swoim aparatem to : Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Albinosi nad jeziorem Wiktorii, rytuały religijne Andaluzji, komercyjna strategia przetrwania Masajów. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. Pedagog Institutu Tvurci Fotografie Slezke Univerzity v Opave. 

 

 
 
 
 
 
 

 

12.10.2021

Fotograficzna niepamięć  - gość Iwona Germanek

Prace Iwony są często rodzajem instalacji fotograficznej. Wykorzystuje przedmioty, z którymi wiążą się jej wspomnienia. Ukazują ulotność pamięci, kruchość przedmiotów. Cykl „Zielnik” to zbiór starych, pełnych nostalgii fotografii połączonych z elementami roślinnymi takimi jak kwiaty, liście. Powstał podczas przeglądania zdjęć z rodzinnego albumu. W "Nitkach niepamiętania" sięga po albumy kupione na targach staroci. Łączy w ten sposób przeszłość z dzisiejszym życiem.  Cykl „Niebieski chlorofil” to łączenie techniki cyjanotypii i zdjęć z albumu rodzinnego. To opowieść o życiu babci artystki, która z zamiłowaniem szyła i haftowała. Porozmawiamy o fotografii, obiektach fotograficznych, technikach szlachetnych i o najważniejszym czyli wyobraźni, bez której nie potrafilibyśmy tworzyć sztuki.
 

 

Iwona Germanek - Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, absolwentka Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA oraz członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje z dziećmi oraz młodzieżą w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. W swoich działaniach twórczych łączy fotografię z innymi dziedzinami wypowiedzi artystycznej starając się nawiązać obrazowy kontakt międzypokoleniowy. 

 

 

05.10.2021

Miłośnik technik szlachetnych - gość Robert Pranagal

Robert jest niesamowicie kreatywnym artystą. Każdy nowy projekt wygląda jakby był  tworzony przez innego autora. To świadczy o ogromnym potencjale twórczym Roberta. Zachwyca on  też swoją wrażliwością artystyczną  Techniki szlachetne to ulubione medium twórcze Roberta Pranagala. "Memu miastu" wykonane w "oleju" jako hołd dla rodzinnego miasta Lublina, "gumy jednowarstwowej" w cyklu "Powrót" to najbardziej znane projekty. Piktorializm znany ze zdjęć Hartwiga i Bułhaka dziś nie jest już zbyt popularny w dobie fotografii cyfrowej. Robert dodatkowo sięgnął po techniki szlachetne, które są już archaiczne. Takie połączenie wydawało się, że dostanie łatkę fotografii niszowej. Jednak okazało się, że dziś nadal ceniona jest fotografia wykonana ręcznie, z szacunkiem dla kadru, techniki i wielu godzin pracy w ciemni. Porozmawiamy o technikach szlachetnych, piktorializmie w fotografii, pomysłach na projekty artystyczne. Robert opowie co bardziej ceni w swojej twórczości: wystawy czy książkę fotograficzną?
 

 

Robert Pranagal – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Artiste FIAP, Excellence FIAP, Excellence FIAP Bronze, Excellence FIAP Silver. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik  kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

 

  

 

28.09.2021

Fotografia wyjęta z kontekstu - gość  Sebastian Klochowic

Na najbliższym live fotografia niedoskonała, która na pierwszy rzut oka może wydawać się tylko błędem powstałym w trakcie robienia zdjęć. Zaskakuje swoją pozorną niedoskonałością ale tak naprawdę jest przemyślanym projektem fotograficznym. Istotnym elementem fotograficznych poszukiwań Sebastiana jest synteza obrazu fotograficznego. Stara się dochodzić do niej poprzez eksperyment polegający na mieszaniu technik fotograficznych, w ramach którego dopuszcza duży udział przypadkowych zdarzeń mających miejsce w procesie tworzenia. Poszukuje własnej metody zarówno w płaszczyźnie estetycznej jak i metody kreującej obraz. Zastanowimy się wspólnie nad mitem, że fotografia musi być perfekcyjna aby była uznawana za profesjonalną. Co jest najważniejszym czynnikiem wartościującym dzieło fotograficzne? Kto może pozwolić sobie na swobodną kreację aby nie otrzeć się o kicz? 
 

 

Sebastian Klochowicz - Fotograf Hybrydowy. Absolwent ITF (Instytutu Fotografii Kreatywnej) w Opavie, Czechy. Wieloletni nauczyciel i instruktor fotografii. Członek ZPAF oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

 

 

 
 

 

 

21.09.2021

Podróże w poszukiwaniu trudnych tematów  - gość Julia Zabrodzka

Porozmawiamy na temat fotografii podróżniczej i o wychodzeniu z tej szufladki, jaką owa fotografia jest. Julia opowie o swoich projektach długoterminowych - o andaluzyjskich szkołach korridy (o fotografowaniu zjawiska kontrowersyjnego) oraz wyborach majańskich królowych/miss. Jak wygląda jej podejście do fotografowanego tematu? Obserwuje czy jest zaangażowana? Czy fotografia jest dla niej sposobem opowiadania o świecie czy raczej dodatkiem do słowa pisanego? Co porywa Julię do działania? Dlaczego pokazuje sprawy, które dla jednych są sensem życia a ludzi z zewnątrz szokują? Jak Julia odnalazła swój świat dowiecie się we wtorek o godz 19.00 na LIVE Fotofromy.
 

 

Julia Zabrodzka - Fotografka i dziennikarka, z wykształcenia socjolożka. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, portretowej i dokumentalnej. Przez wiele lat była związana z magazynami "Voyage" i "Podróże". Jej zdjęcia i teksty ukazały się w wielu tytułach prasy polskiej i zagranicznej, jak: "Pismo", "Polityka", "Zwierciadło", "Esquire" czy "The Guardian". Finalistka Grand Press Photo, nagrody im. Krzysztofa Millera "Odwaga patrzenia", "Talent roku" galerii Pix.house i Leica Street Photo.

 

 

 

14.09.2021

Fotografia komercyjna - gość Jakub Kaźmierczyk

Porozmawiam z Jakubem o kondycji fotografii komercyjnej w Polsce i na świecie. Czym jest dziś fotografia profesjonalna, kto ją reprezentuje, co dziś jest atrybutem rasowego fotografa? Czy fotografia jest dziś jeszcze drukowana czy już tylko istnieje w internecie? Czym jest jakość? Jak ją definiować w fotografii komercyjnej? No i jak dziś budować swoje portfolio, z kim pracować i dla kogo? Nasuwa się wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na najbliższym Live Fotoformy. Temat ważny i bardzo trudny do zdefiniowania. Oglądajcie nas we wtorek.
 

 

Jakub Kaźmierczyk – fotograf, bloger i redaktor. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą. Ambasador firm Olympus, WD i Peak Design.

 

 

 

07.09.2021

FotoArtFestival Bielsko-Biała - gość Inez Baturo 

Inez jest znaną artystką fotografką, specjalizuje się w krajobrazach górskich. W fotografii nie ogranicza się jednak tylko do tworzenia. Jest także kuratorem kultowej Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej i dyrektorem FotoArtFestivalu. To jedno z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Polsce, organizowane w pięknym mieście, które jest na mapie w miejscu do którego raczej nie jest nam po drodze. Porozmawiamy o tym jak Inez udało się ściągnąć światową czołówkę fotografów na swój festiwal. Dowiecie się także jak FotoArtFestival wpływa na rozwój fotografów i co koniecznie trzeba zobaczyć na nim w tym roku.
 

 

Inez Baturo - Artystka fotografik, wydawca, tłumacz, redaktor. Dyrektor FotoArtFestivalu. Prezes Fundacji Centrum Fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1992 r kuratorka Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej. Autorka kilku albumów, wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

 

 

24.08.2021

Prawda w portrecie -  gość Patrycja Toczyńska

Patrycja zaskakuje swoimi pomysłami na projekty fotograficzne. Najpierw był "Lessismore. Naturalnie piękne kobiety", szeroko komentowany w mediach. Okazało się, że piękno tkwi w samej kobiecie a nie w makijażu i modnym ubraniu. Następny projekt "Less is more. Raw man", to ukłon w stronę prawdziwej, autentycznej męskości i próba zadania pytania, czym ona jest w dzisiejszych czasach?  Świat staje na głowie w projekcie „Chłopcy malowani”. Patrycja próbuje zwrócić uwagę na zmieniające się wzorce męskości – na przestrzeni wieków i aż do dnia dzisiejszego. Do zabawy fotograficznej zaprosiła modeli, influencerów i ciekawe osobowości. Każda z postaci została sfotografowana w sposób zupełnie neutralny, niesugerujący konkretnej płci.
 

 

Patrycja Toczyńska -  artystka specjalizująca się  w fotografii, tworzeniu filmów modowych, motion design. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracowała m.in. dla La Mania, Logitech, Nespresso, Lirene, Dr Irena Eris, Sony, Universal Music Polska, Pomaton EMI.

 

 

 

17.08.2021

Polish Women Photographers - gość Małgorzata Wakuluk

Małgosia jest bardzo utalentowana artystycznie. Jej zdjęcia są bardzo emocjonalne i osobiste. Idealnym określeniem byłoby określenie - kobiece.  Od lat działa też w środowisku polskich fotografek zamieszkałych w Polsce i na całym świecie. Założyła portal Polish Women Photographers, który powstał z niezgody na wciąż panujący nierówny podział parytetów we współczesnym świecie fotografii. Porozmawiamy o potrzebie wspierania się w czasach pandemii, wspólnych działaniach fotografek, planowanych wystawach i warsztatach. Dlaczego Małgosia chce łączyć kobiety w swojej pasji? Czy same nie będą miały równych szans i czy świat fotografii jest "męski"? Na najbliższym live wejdziemy w kobiecy świat fotografii. Czy on jest inny od tego, który znamy? Małgorzata Wakuluk opowie nam o nim na najbliższym live.
 

 

Małgorzata Wakuluk - Z wykształcenia choreograf, z zawodu manager artystyczny, z zamiłowania fotograf. Założycielka Polish Woman Photographers, przestrzeni dla kobiet i osób niebinarnych, dla których istotna jest samorealizacja oraz potrzeba zabierania głosu w ważnych sprawach społecznych za pośrednictwem medium jakim jest fotografia.

 

 

10.08.2021

Fotografia ślubna i sesje podwodne -gość Rafał Makieła

Rafał znany jest na całym świecie z fotografii podwodnej a dokładniej z sesji portretowych, modowych zrealizowanych pod wodą. Od wielu lat zajmuje się także fotografią ślubną, którą wykonuje na całym świecie. Jak wygląda rynek ślubny w Dubaju, co fotografuje się tam, a jak to wygląda w Polsce z jego perspektywy. Porozmawiamy o doświadczeniach. z sesji podwodnych i czy one wpłynęły na warsztat pracy Rafała. Na jakim sprzęcie fotograficznym pracuje dziś i co najlepiej sprawdza się w sesjach podwodnych? Pytań będzie mnóstwo, oglądajcie nas we wtorek.
 

 

Rafał Makieła -  pracował przy wielu produkcjach międzynarodowych w Europie, Azji i krajach Bliskiego Wschodu. Jest jednym z najlepszych na świecie fotografów podwodnych mody. Otrzymał unikalną nagrodę na konkursie fotograficznym HIPA w Dubaju w 2017r, w 2019 roku w Sharjah (UAE) fotograficznym Oscarem”, w 2018 roku Brązowy medal w „Worlds TOP 10 Fashion Photo Contest” na One Eyeland, a także wiele innych nagród i wyróżnień na całym świecie. Dwukrotnie wykonywał sesje podwodne w Polskiej edycji Top Model. Ma za sobą ponad 100 podwodnych sesji komercyjnych dla wielu znanych osób i firm na całym świecie. Jego zmysł artystyczny i praktyka w fotografii fashion pozwoliła mu na wyrobienie sobie indywidualnego stylu w fotografii ślubnej którą z powodzeniem wykonuje w Polsce i na całym Świecie od ponad 15 lat.

 

 

 

03.08.2021

Duchowość w fotografii - gość Andrzej Ziółkowski

Andrzej ma świetne wyczucie artystyczne obrazu. Z łatwością utrwala na zdjęciach opowieść o siedmiu religiach, które napotkał w trakcie swoich podróży po Azji Południowo-Wschodniej. Sam nie uważa się za fotografa. Portretował tylko świat, który go zafascynował. Z tych zdjęć powstał wyjątkowy album, do którego wstęp napisali Dalajlama, Olga Tokarczuk oraz sekretarz Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego. Porozmawiamy o długoterminowym projekcie Andrzeja “The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, którego zwieńczeniem jest wydanie albumu i wystawa w Starej Galerii ZPAF, której wernisaż odbędzie się w środę 4 sierpnia.  Porozmawiamy o podróżach, pasji fotografii i ciekawości świata. Jak udało mu się przekonać ludzi aby mu zaufali i pozwolili się fotografować? Religia jest trudnym tematem, często można się spotkać z fundamentalizmem i agresją wyznawców. Jak z tym poradził sobie Andrzej usłyszycie we wtorek na LIVE Fotoformy.

 

Andrzej Ziółkowski

Rocznik 54, z pochodzenia gdynianin. W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, oddaje się od roku 2005 swej pasji fotografowania. W marcu 2012 roku, podczas podróży fotograficznej w Południowych Indiach, dotarł do chrześcijańskiej aśramy Aanmodaya w Kanchipuram. W świątyni aśramy wśród świętych pism mądrościowych różnych religii odnalazł książkę Universal Wisdom (Wieczysta Mądrość religii świata), napisaną przez angielskiego benedyktyna Bede Griffithsa (1906–1993). Zainspirowany duchowym testamentem tego wielkiego mistyka i mędrca – „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienia mądrości leżącej u podstaw ich różnorodności” – przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność.

 

 

 

 

27.07.2021

Stopklatka obecności - Portrety - gość Danuta Węgiel

Danuta Węgiel to niesamowicie ciekawa postać w polskiej fotografii. Czynnie pracuje jako fotoreporter, fotograf portrecista oraz uczy fotografii studentów dziennikarstwa. Chociaż pochodzi z Elbląga to dziś jest już zżyta z Krakowem. Weszła do bohemy artystycznej, poznała wybitnych twórców kultury krakowskiej, których od lat portretuje. Porozmawiamy o fotografowaniu tak fascynujących postaci jak Stanisław Lem, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Co jest najważniejsze w pracy fotografa, jak nawiązać kontakt i jak tworzyć wyjątkowe kadry? 
 
 
Danuta Węgiel – polska artystka fotograf, portrecistka, fotoreporter. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAF. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 
 
 

 

 

13.07.2021

Współczesna fotografia zawodowa - gość Agata Mądrachowska

W fotografii zawodowej chyba częściej spotykamy mężczyzn. I tak sobie wyobrażamy dobrego rzemieślnika. Facet obwieszony aparatami niesie torbę z lampami. Ale to tylko wyobrażenie, bo tak samo świetne w fotografii są kobiety. One mają nawet większą wrażliwość na piękno. Dlatego zaprosiłem do rozmowy Agatę Mądrachowską, która specjalizuje się w fotografii ślubnej, rodzinnej, kobiecej. Agata nie sili się na górnolotne określenia swojej pracy. Po prostu uważa się za dobrego, pracowitego rzemieślnika. Szanuję ją za to, ponieważ wiem co to oznacza. Sam wiele lat temu długo uczyłem się fotograficznego fachu, zdałem nawet egzamin czeladniczy.
Porozmawiamy o tym jak zdobywać zlecenia, jak być dobrym w swojej specjalizacji oraz o wrażliwości fotografa, bo to najcenniejszy dar twórcy zdjęć.Agata do pracy wybrała sprzęt marki, która jest marzeniem wielu fotografów czyli Leicę. Porozmawiamy o systemie SL i dalmierzowych e-M-kach. Czy efekt Leici jest doceniany przez klientów? Czy dziś da się pracować bez autofocusa? Wiele pytań przed nami. Oglądajcie nas już w najbliższy wtorek.
 
 
Agata Mądrachowska (Freyalove Photography) - fotografią zajmuje się od 16 lat. Pracowała jako fotoreporterka dla agencji fotograficznych, specjalizujących się w show biznesie. Zajmuje się fotografią ślubną, rodzinną i kobieca. Ambasadorka Leica Camera Poland.
 

06.07.2021

Fotografia humanistyczna - gość Anna Musiałówna

"Bieganie" z aparatem za tematem czyli praca fotoreportera zdominowana jest prawie całkowicie przez mężczyzn. Anna Musiałówna jest wyjątkiem od tej reguły. Od prawie 50 lat dokumentuje życie codzienne. Nie boi się poruszać trudne tematy takie jak bieda, wykluczenie, aborcja. Potrafi rozmawiać z ludźmi, zawsze wzbudza zaufanie. Często bywała zapraszana do domów przez osoby, które dopiero spotkała na ulicy. Przez to jej reportaże są zawsze "mocniejsze" od tych zrobionych męskimi rękoma. Usłyszycie ciekawe historie z życia zawodowego p. Anny, z czasów PRL i po zmianie ustroju. Jak pracowało się w tamtym biedniejszym systemie a jak dziś wygląda fotoreportaż do gazety? Będzie też trochę o sprzęcie fotograficznym do pracy reportera.
 
 
Anna Musiałówna - fotoreporterka, artystka fotograf. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Pracę fotoreportera zaczynała na początku lat 70-tych w "itd". Publikowała też w "Razem", "Na przełaj". Od blisko 20 lat fotografuje dla tygodnika "Polityka".
 
 

 

 

29.06.2021

Gość specjalny Tomasz Gładys

Tomek na początku swojego rozwoju artystycznego był fotografem podróżnikiem. Z fascynacji do nowych technologii sięgnął po drona, którym zrobił świetny projekt fotograficznym "Warsaw From Above". Dziś Tomek znany jest głównie jako filmowiec przyrodniczy. Pracuje m.in. dla BBC i National Geographic. Znany jest z wyjątkowo trudnych ujęć, do których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. To jego żywioł, posiada drony, sprzęt do nurkowania i specjalne łaziki z wbudowanym sprzętem do filmowania. Im trudniejsze zadanie tym ciekawsza praca. I to będzie nasz główny temat wtorkowego LIVE. 
 
 
Tomasz Gładys - rocznik 77, urodzony w Łodzi. Z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf, podróżnik, lotnik. 15 lat zawodowo związany z firmą Nikon, teraz prowadzi firmę CineXtreme, która specjalizuje się w produkcji filmów. Ciekawy świata, miejsc i ludzi wraz z ich emocjami, próbuje za każdym razem dostrzec coś nowego, niepowtarzalnego i zatrzymać to w kadrze.
 
 

 

 

22.06.2021

Fotoreporter w wojsku - gość Michał Niwicz

Michał jest fotoreporterem, który przez wiele "biegał po mieście" fotografując najważniejsze wydarzenia. 4 lata temu rozpoczął przygodę z wojskiem, gdzie jak sam mówi specjalizuje się w wojskowej fotografii. To bardzo specyficzne środowisko, hermetyczne, niedostępne dla cywili. Z własnym slangiem, zachowaniami, pasjami i życiem pod rozkazami. Jak Michał odnajduje się wśród twardzieli w mundurach, czy oni zaakceptowali człowieka "z zewnątrz"? Jak z nimi współpracować i fotografować, aby oddać na zdjęciach sens ich pracy? Czy to reportaż czy fotografia specjalistyczna? Jest wiele pytań, które zadam Michałowi w trakcie wtorkowego LIVE. Porozmawiamy też o sprzęcie fotograficznym do pracy w trudnych warunkach poligonu i o tym, co się nie sprawdza w fotografowaniu wojska. Na koniec liczę na kilka fotograficzno-wojskowych anegdot.
 
 
Michał Niwicz - Fotografia, od 30 lat pasja a od 20, także praca. Fotoreporter, od 4 lat związany z wojskiem chociaż w młodości nie służył w armii.
Specjalizuje się w fotografii wojskowej.
 
 

 

 

15.06.2021

Dyrygent obrazów fotograficznych - gość Janusz Marynowski

Janusz Marynowski to przede wszystkim muzyk i dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie. Jednak jego wielką pasją jest fotografia, z aparatem nie rozstaje się prawie nigdy. Wieloletnie podróże służbowe z Sinfonia Varsovia zaowocowały ciekawymi fotograficznymi projektami dokumentalnymi. Porozmawiamy o pracy i życiu Janusza oraz jego potrzebie fotografowania, zatrzymywania czasu w ważnych chwilach. Praca dyrektora orkiestry dała Januszowi nie tylko prestiż w świecie muzycznym ale także prywatnie przywilej fotografowania wybitnych dyrygentów w miejscach i sytuacjach niedostępnych dla innych fotografów. Jak fotografować wybitne osobowości, w których momentach nie wypada podnosić do oka aparatu i czy da się pokazać emocje na koncercie symfonicznym? Dowiecie się wszystkiego o fotografowaniu muzyki poważnej. Drugą fotograficzną pasją Janusza Marynowskiego są aparaty marki Leica. Porozmawiamy o jego ulubionych modelach oraz czy lepsza jest "cyfra" czy "analog". 
 
 
Janusz Marynowski – urodzony w Warszawie muzyk, kontrabasista i artysta fotografik. Od 1987 roku związany na stałe z Orkie­strą Sinfonia Varsovia. Fotografuje od ponad 30 lat, głównie muzyków i pejzaże. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Belgii, Francji i w Polsce. Od 3 lat członek ZPAF.

 

08.06.2021

Fotografia abstrakcyjna i teatralna - gość Krzysztof Bieliński

Krzysztof jest najlepszym w Polsce fotografem teatralnym. Może nam się wydawać, że to prosta fotografia, oparta na dokumencie lub reportażu. Porozmawiamy o głębszym przekazie wynikającym z fotografii sztuk teatralnych, budowaniu napięcia u odbiorcy, przekazywaniu treści i emocji na pojedynczych zdjęciach. Fotografia teatralna to także portret, zdjęcie na plakat. Jakie umiejętności trzeba mieć aby sprostać tym wszystkim zadaniom i zostać etatowym fotografem teatralnym ? Na jakim sprzęcie dziś pracuje się dziś w teatrze, kiedy można fotografować aby nie przeszkadzać? Ciekawy temat, będzie wiele pytań do mojego gościa. Porozmawiamy także o drugiej specjalności Krzysztofa Bielińskiego czyli fotografii abstrakcyjnej. Jakiego rodzaju zdjęcia można zaliczyć to tej dziedziny i jak je tworzyć posłuchacie na najbliższym LIVE 08.06.2021.
 
 
Krzysztof Bieliński - artysta fotograf, jeden z czołowych fotografów teatralnych, autor fotografii do blisko siedmiuset spektakli krajowych i zagranicznych, twórca plakatów teatralnych oraz albumów fotografii teatralnej. Od 2008 roku jest stałym fotografem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, stale współpracuje z kilkunastoma innymi teatrami. Wykłada fotografię teatralną oraz plakat. W lutym 2021 roku otrzymał tytuł Artysty Roku 2020 pisma Post Scriptum.
 

 

01.06.2021

Podwodna fotografia kreacyjna - gość Szymon Kobusiński

Szymon jest artystą wyjątkowym. Jego projekty powstają w wodzie a dokładniej pod wodą. Nie są to zdjęcia w stylu National Geographic a fantastyczne sesje z oświetleniem studyjnym i modelkami. Skąd pomysł na tak trudne realizacje projektów artystycznych? Porozmawiamy o tym jak pokazywać piękno i zarazem poruszać trudne tematy w tak skomplikowanej twórczo formie.Co można zrobić w studiu fotograficznym, jakie są możliwości fotograficzne na basenie, jak oświetlać scenę, jak radzą sobie modelki pod wodą? Jest wiele pytań dotyczących pracy Szymona. Już na najbliższym live poznacie tajniki jego pracy.
 
 
Szymon Kobusiński - Fotograf, autor multimedialnych projektów artystycznych, wykładowca, założyciel pracowni fotograficzno-filmowej „Studio Bank”, producent. Laureat wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych. Absolwent Katedry Fotografii na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat fotografuje wybitne osobowości, twórców, znanych i cenionych przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki i biznesu. 

 

 

 

25.05.2021

Fotografia koncertowa - gość Szymon Kobusiński

Artur jest jednym z najlepszych fotografów koncertowych. Zobaczycie go na największych festiwalach rockowych i koncertach gwiazd. Jego zdjęcia to esencja rock'n'rolla. Porozmawiamy o sprzęcie potrzebnym do pracy pod sceną, trickach i ustawieniach, po których zdjęcia oddają dynamikę wydarzenia. Oczywiście spytam też o początki przygody z fotografią "rockową". Jak rozwinąć karierę w tej dziedzinie, z kim współpracować, gdzie publikować i czy dziś, w dobie smartfonów, jest ona potrzebna.
 
 
Artur Rawicz - fotograf i dziennikarz muzyczny od lat związany z najstarszym, niezależnym portalem Codzienna Gazeta Muzyczna - CGM.pl. Autor okładek płyt, reportaży z dużych i małych wydarzeń muzycznych, oficjalny fotograf kilku festiwali. Występuje w roli panelisty i prowadzi warsztaty z fotografii koncertowej i dziennikarstwa. Członek Akademii Fonograficznej. Wykładowca Akademii Menadżerów Muzycznych. Miłośnik przede wszystkim muzyki gitarowej. Ma na koncie setki publikacji w najróżniejszych mediach związanych z muzyką i kulturą, przeprowadził kilka tysięcy video-wywiadów z niemalże wszystkim liczącymi się i wschodzącymi gwiazdami polskiej muzyki, niezależnie od gatunku: od jazzu i bluesa, przez rock i pop, po klasykę i hip-hop (i ani jednego z disco-polo).

 

 

 

18.05.2021

Fotoreporter - gość Sławek Kamiński

Sławek od prawie 30 lat jest fotografem prasowym. Z aparatem śledził zmiany w III RP, wiele czasu spędził w kuluarach sejmu szukając niebanalnych kadrów ilustrujących polską politykę. Porozmawiamy o roli fotografa w wydarzeniach, w których bierze udział. Własnych poglądach, apolityczności i uczciwości w wykonywaniu zawodu fotoreportera.
Gdzie jest granica prawdy i fałszu w fotografii dokumentującej naszą rzeczywistość?
Wokół nas jest tyle wydarzeń. Czy fotoreporter ma czas na życie prywatne? 
Nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach fotograficznych pomagają w karierze w tym zawodzie czy są tylko ozdobą?
Zadam jeszcze wiele innych trudnych pytań o fotografii prasowej a na koniec trochę o sprzęcie foto do "reporterki" i pasji Sławka czyli będzie też o motocyklach.
 
 
Sławek Kamiński - Fotoreporter Gazety Wyborczej. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej. Zdobywca nagrody głównej Grand Press Photo 2019 oraz pierwszej nagrody w kategorii Wydarzenia. Pasjonat motocykli.

 

11.05.2021

Portrecistka - gość Lidia Popiel

Lidia Popiel to znana fotografka specjalizująca się w portrecie. Zaczynała swoją karierę jako modelka dlatego świetnie czuje to co dzieje się przed obiektywem. Wybitna osobowość, fotograf z charakterem.
Porozmawiamy o:
- emocjach, które dobry fotograf potrafi pokazać na zdjęciach
- świetle i jego ustawieniach aby fotografia miała głębię
- pracy z modelami w trakcie sesji.
Nie byłbym sobą gdybym nie zapytał o ulubiony sprzęt fotograficzny i ten na którym teraz często pracuje w trakcie sesji.
 
 
Lidia Popiel - Fotografka, dziennikarka, modelka. Ambasadorka Sony Europe Imaging. Fotografią zajmuje się od 1984 roku. Od 2004 roku wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jej zdjęcia ukazały się w wielu polskich magazynach, jest autorką zdjęć reklamowych oraz na okładki płyt. Autorka licznych wystaw portretów, prowadząca warsztaty fotograficzne i jurorka wielu konkursów foto. Ambasadorka Polskiego Bursztynu z nominacji Prezydenta Gdańska, na liście najbardziej wpływowych kobiet Home&Market.
 
 

 

04.05.2021

Canon R5 - Aparat dla profesjonalisty - gość Igor Podgórski

Canon EOS R5 to gorący temat. W wielu rankingach aparatów jest on wybierany jako najlepsze narzędzie pracy dla fotografa i filmowca pracującego na bezlusterkowcach.Czy to dobry wybór?
Razem z Igorem Podgórskim postaramy się omówić zalety tego modelu. Poszukamy także jego słabych punktów, które mogą powodować, że zawahacie się przed zakupem aparatu.
- Jakość obrazu w nowym formacie Light RAW, rozdzielczość 45 mln pikseli, Dual Pixel Raw, 20 klatek na sekundę
- 12-bitowe filmy 8K w formacie RAW oraz nowy CLOG 3 szeroko komentowany na forach internetowych
Czy te parametry będą na tyle wybitne aby polecić Wam Canona R5?
Może będzie też o zapowiadanym Canonie R3. Zapraszamy na LIVE z Igorem Podgórskim.
 
 
Igor Podgórski
Tworzy i prowadzi kursy online dla osób, które filmują aparatami i uczy robić lepsze filmy. Produkuje przeznaczone do internetu filmy reklamowe.
 

 

27.04.2021

Obiektyw Sony FE 14 MM F1.8 GM - gość Krzysztof Szablisty

Pojawił się nowy obiektyw w portfolio Sony dedykowany do pełnoklatkowych bezlusterkowców. To super-jasny i super-szerokokątny obiektyw o ogniskowej 14 mm i jasności f/1.8. Razem z Krzyśkiem Szablistym sprawdzimy czy jest także super-doskonały? Ocenimy jego parametry techniczne, jakość obrazu i jego rozdzielczość. Zastanowimy się do jakich dziedzin fotografii polecić ten obiektyw? Czy to będzie astrofotografia, fotografia wnętrz a może krajobrazowa? To wszystko już 27.04 na live Fotoformy.
 
 
 
Krzysztof Szablisty - trener foto z Sony Academy. Ekspert techniczny Sony.
 

 

20.04 2021

Fotograf reklamowy - gość Artur Nyk

Artur jak sam o sobie mówi jest poszukiwaczem światła. W fotografii jest ono dla niego najważniejsze. Bez jego obserwacji i wyobrażaniu sobie jego możliwości nigdy nie powstaną wyjątkowe zdjęcia.
 
  • Zapytam Artura jak rozpoczęła się jego kariera fotografa reklamowego i jak utrzymać się na rynku?
  • Jakie umiejętności są potrzebne do fotografowania samochodów?
  • Gdzie jest balans w pracy aparatem i w Photoshopie.
 
A na koniec jak zwykłe porozmawiamy o sprzęcie fotograficznym. Artur pracuje na Canonie R5 i dedykowanych do niego obiektywach
 
 
Artur Nyk
 
Obrazami myślę od zawsze. Miałem być elektronikiem, studiowałem automatykę, historię, wreszcie teologię, ale dzięki jednym wakacjom odkryłem w sobie fotografa i to od razu reklamowego. Ktoś kiedyś powiedział o mnie Światłoczuły i to prawda. Światło jest bowiem najważniejsze i nigdy nudzi mi się odkrywanie setek odcieni bieli, kontrastów, cieni i kształtów. To dzięki światłu, to co przeciętne, na fotografii może być piękne. Od 1992 lat zrealizowałem ponad tysiąc sesji, zdobywając ogromne doświadczenie, świetną ekipą współpracowników i stale powiększające się grono klientów. Lubię wyzwania – zdarzało mi się nurkować z aparatem pod wodą, lub w środku zimy w centrum Warszawy fotografować… plażę. Kobiety, design, samochody – w swoich fotografiach coraz częściej łączę te trzy interesujące mnie tematy, choć to samochody dają mi najwięcej radości. Jestem perfekcjonistą w każdym detalu i nic nie pozostawiam przypadkowi. A kiedy akurat nie fotografuję, uczę innych jak robić i obrabiać zdjęcia, prowadzę blog, na którym opowiadam o kulisach swojej pracy, oraz o codzienności widzianej oczyma fotografa. No i oczywiście piję kawę słuchając muzyki, zwykle Yello. Wtedy przychodzą mi najlepsze pomysły na zdjęcia.
 
 

 

 

13.04 2021

Od fotografii do produkcji filmowej - gość Jakub Obuch

Jakub zaczynał od fotografii ale bardziej pasjonował go film, który stał się jego sposobem na życie. Dziś wraz ze swoim zespołem tworzy dom produkcyjny Paradox Media. Ma na swoim koncie teledyski, reklamy, reportaże, filmy. Porozmawiam z Jakubem o pasji tworzenia, która jest najważniejszym czynnikiem w budowaniu swojej kariery zawodowej. 
  • Ile trzeba zainwestować czasu aby osiągnąć poziom profesjonalisty?
  • Od czego zacząć? Na jakim sprzęcie pracować? Jak szukać pierwszych zleceń?
  • Porozmawiamy też o budowaniu portfolio i reklamie, która pomoże w rozwinięciu skrzydeł?
  • Na koniec spytam o kilka ciekawostek z działania domu produkcyjnego. 
 

 

Jakub Obuch - filmowiec, reżyser, fotograf. Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy. Pasjonują go podróże, sporty ekstremalne i nowe technologie w branży filmowej. Zarządza domem produkcyjnym Paradox Media.

 

06.04 2021

Fotograf na rowerze - gość Adam Klimek

Adam to fotograf, który na co dzień specjalizuje się w studyjnych komercyjnych sesjach reklamowych, a jego wielką pasją jest fotografia ekstremalna i wyprawy rowerowe. Choć sam nazywa je mikro-wyprawami to jednak są spektakularne, bo to jak pokazuje na zdjęciach swoje przygody można nazwać mistrzostwem. Razem ze swoim zespołem przemierza niedostępne tereny w Polsce, a czasami wyrusza też na podbój świata. Jego drugą pasją jest fotografowanie akcji ratowniczych GOPR. Adam opowie jak robił zdjęcia panoramiczne będąc podwieszony na linach do helikoptera. A to przecież jedna z wielu ciekawych historii, które usłyszycie na naszym Live. Adam Klimek od zawsze fotografuje sprzętem Canona, a wszystko nosi w torbach i plecakach Lowepro.
  • Spytam Adama jak zabrać się do "zwiedzania" świata na rowerze?
  • Jak powinniśmy się przygotować? Co ze sobą zabrać na wyprawę?
  • Jaki sprzęt fotograficzny nie zawiedzie nas w trakcie podróży i jakie akcesoria zabrać ze sobą? 
 

 

Adam Klimek - Fotograf, reżyser, “Trobule-Solver”, podróżnik, specjalista od fotografii w ekstremalnie trudnych warunkach. Storyteller. Na co dzień prowadzi własne studio, gdzie wraz z zespołem realizuje komercyjne projekty dla wielu znanych marek. Poza projektami komercyjnymi, jego fotografie i historie publikowane są w największych magazynach rowerowych i podróżniczych world-wide.

 

30.03 2021

Fotografia nieczysta - gość Krzysztof Ślachciak

Moim gościem będzie Krzysztof Ślachciak znany z projektu fotograficznego pt "Perspektywa kosmiczna". Twórca fotografii hybrydowej, łączącej analog i technikę cyfrową. Sam autor nazywa swoje zdjęcia "fotografią nieczystą". Co kryje się pod tą nazwą opowie sam autor: "Kiedyś rozważając, czy to co robię jest jeszcze fotografią, wpadłem na pomysł, żeby nazwać ją „fotografią nieczystą”. Pasuje to zarówno do mojego nieortodoksyjnego podejścia do techniki, jak i do procesu twórczego, a w dużej mierze również do warstwy wizualnej. Dodatkowo daje mi poczucie wolności, które chyba w tym wszystkim jest najważniejsze."

Porozmawiamy o tym jak odnaleźć się zawodowo w świecie fotografii cyfrowej i czerpać radość z tworzenia projektów artystycznych opartych na klasycznych technikach fotograficznych z domieszką nowoczesności.

 

 

Krzysztof Ślachciak - rocznik ’83, zawodowy fotograf, ale też artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent UAM oraz Marketingu na Rynku Międzyinstytucjonalnym Uniwersytetu Ekonomicznego z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Fotografuje od czasów liceum, a od 2008 roku prowadzi Pracownię Fotografii Reklamowej Luminix. Działa głównie na rynku wielkopolskim, a jego zdjęcia zostały wykorzystane w przeszło 200 publikacjach. Jest autorem i uczestnikiem wystaw, laureatem konkursów, wykładowcą i nauczycielem fotografii. Pracuje na rzecz promocji fotografii artystycznej działając w zarządzie ZPAF Okręg Wielkopolski.

 

23.03 2021

Fotograf ery cyfrowej - gość Paweł Zalejski

Ten live będzie zderzeniem fotografii czasów analogowych, której jestem reprezentantem a nowoczesnym cyfrowym światem fotografii Pawła Zalejskiego. Mój gość opowie o o komforcie i trudnościach w pracy fotografa reklamowego, który ma do dyspozycji najwyższej klasy sprzęt do fotografii cyfrowej.

  • Co dziś trzeba umieć aby fotografia stała się zawodem?
  • Czy dobry sprzęt fotograficzny zastępuje wiedzę i doświadczenie? A może dziś praca na dobrym sprzęcie jest trudniejsza?
  • Czy w dzisiejszych realiach jest łatwiej pracować jako profesjonalny fotograf?
  • O to przede wszystkim będę pytał Pawła ale jest przecież jeszcze wiele ciekawostek z jego aktywnego życia aktywnego fotograficznego. Fotowyprawy na całym świecie, sporty akcji. To wszystko było w sferze marzeń dla wielu polskich fotografów z czasów analogowych. 
  • No, i na koniec porozmawiamy o tym jak dziś trzeba się reklamować w branży. Jakie korzyści Paweł czerpie z bycia influencerem i ambasadorem marek.
 

 

Paweł Zalejski jest filmowcem, fotografem i influencerem, który pasjonuje się aktywnością outdoorową, sportami akcji i naturą. Jego praca to przede wszystkim wymagające projekty w surowych warunkach. Doskonale czuję się z kamerą w wysokich górach, w skałach, na lodowcach, pustyni a nawet pod wodą. Biorąc głęboki oddech przed ekstremalnymi wyjazdami, działa przy lokalnych projektach jako producent oraz DOP.
 

 

16.03 2021

Fotograf National Geographic - gość Marek Arcimowicz

Tym razem moim gościem będzie specjalista od projektów ekstremalnych. Marek Arcimowicz to wyjątkowa osobowość polskiej fotografii. Niespokojny duch poszukujący przygód. Zjeździł świat z Martyną Wojciechowską, wspinał się na niezdobyte dotąd szczyty gór, bywa tam gdzie niebezpiecznie i przez to ciekawie.Spytam dlaczego wybrał fotografię jako sposób na życie chociaż studiował architekturę. O jego inspiracje i drogę rozwoju.Marek opowie na o swoich największych przygodach, wyjątkowych wyprawach i fotografiach, które wtedy powstały.I najważniejsze pytanie czyli jak został fotografem słynnego National Geographic.Będzie też o sprzęcie fotograficznym, na którym pracuje Marek.
 

 

Marek Arcimowicz - Fotograf magazynu NATIONAL GEOGRAPHIC Polska - od początku jego istnienia, czyli od roku 1999. W latach 2014-2018 uczestniczył jako fotograf w projekcie KNKŚ - Martyny Wojciechowskiej. Początkowo jego zainteresowania fotograficzne skupiały się wokół architektury i sztuki użytkowej. Przez ostatnie lata koncentruje się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Przez lata redaktor i "frontowy" fotograf Magazynu „Góry"". Jego prace i artykuły publikowano na łamach wydawnictw książkowych i prasy, m.in.: "National Geographic”, Traveller", „Geo”, „Podróże”, „Focus”. Jego prace były eksponowane na wystawach Oczami Fotografów National Geographic. Współpracował z czołowymi agencjami reklamowymi w Polsce i za granicą. Jego prace nagradzane były wielokrotnie w Polsce i w świecie. Pomysłodawca, założyciel i gospodarz festiwalu FotoCamp w Karkonoszach, nazywanego „fotograficznym Woodstock’iem”. Żyje w międzykontynentalnym rozkroku, a w przerwach w pracy, mieszka z rodziną w górach.
 

 

09.03 2021

Fotografia podróżnicza i fotowyprawy - gość Marcin Dobas

Marcin jest przede wszystkim fotografem podróżnikiem. Fascynuje go świat, spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Porozmawiamy o jego pasji, pomysłach na zdjęcia, przygotowaniach do wypraw. Jaki sprzęt powinien mieć ze sobą fotograf w podróży, co fotografować i gdzie. Spytam także Marcina jak został fotografem prestiżowego National Geographic. 
 

 

Marcin Dobas – polski fotograf pracujący dla magazynu National Geographic. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej i podwodnej. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Jego fotografie były publikowane w wielu krajach w magazynach, książkach i kalendarzach. Organizuje fotowyprawy do różnych zakątków świata.

 

02.03 2021

Jak wyprodukować książkę fotograficzną - gość Tomek Kubaczyk

Porozmawiamy o najtrwalszym śladzie naszej twórczości fotograficznej czyli książce fotograficznej. Często słyszę, że pliki cyfrowe mogą zniknąć a papier zostanie. Dlatego warto drukować odbitki i albumy fotograficzne. Tomek opowie nam jak powstawały pomysły słynnych wydawnictw fotograficznych takich jak "Echo" Maksymiliana Rigamonti, za którą w 2018 roku dostał najbardziej prestiżową nagrodę na świecie Photography Book of the Year 2018. Spytam jakie wybrać zdjęcia do prezentacji w albumie, jak przygotować projekt własnej książki i kto mógłby nam pomóc w tej pracy?  Po tym live zapragniecie wydać własny profesjonalny album fotograficzny.
 

 

Tomek Kubaczyk - Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Od 20 lat zajmuje się zawodowo fotografią, jej digitalizacją i postprodukcją oraz projektowaniem i składem DTP książek, albumów oraz wystaw. Przez 20 lat pracy pracował przy produkcji około 40 książek oraz 50 wystaw. Wśród instytucji, z którymi współpracował są m.in. Zachęta, Ossolineum, Muzeum Pana Tadeusza, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Teatralny, Ośrodek KARTA i wiele innych.

 

23.02 2021

Portret autorski i fotografia dzieł sztuki - gość Zbigniew Furman

Zbigniew Furman to wybitny fotografik, członek ZPAF. W ostatnich latach zasłynął serią portretów pt. "Męskie rozmowy", które prezentował na wielu wystawach. Porozmawiamy jak przygotować się do portretu psychologicznego, gdzie czerpać inspiracje, jak stworzyć własny rozpoznawalny styl. Czy portrecista to tylko świetny fotograf czy także psycholog i artysta? Z. Furman specjalizuje się także w trudnej fotografii reprodukcji dzieł sztuki. Zapytam Zbyszka o jego warsztat pracy, sprzęt potrzebny do wykonania takich zdjęć i skąd zdobywać zlecenia na tego typu fotografie.
 

 

 

16.02 2021

Premiera Sony ILCE 1 - gość Krzysztof Szablisty

Kilka dni temu na rynku fotograficznym pojawił się aparat, który okrzyknięty "najlepszym aparatem na świecie". Razem z moim gościem Krzyśkiem Szablistym z Sony spróbujemy zmierzyć się z tą opinią. Omówimy funkcje i parametry techniczne nowego bezlusterkowca Sony. Obejrzymy pierwsze zdjęcia testowe, filmy, sprawdzimy szybkość autofokusa i skuteczność stabilizacji obrazu. Na koniec porozmawiamy o przeznaczeniu tego aparatu, do kogo on jest skierowany.
 

Krzysztof Szablisty - trener foto z Sony Academy. Ekspert techniczny Sony.

 

09.02.2021r. 

Portret biznesowy - gość Marian Chrzan

Mogłoby się z początku wydawać, że portret biznesowy to tylko zdjęcia do CV czy na Linkedina. Oczywiście, że nie tylko! Fotografia biznesowa to także niesamowite zdjęcia wizerunkowe, które można zrobić zarówno w studio jak i w plenerze w ciekawym otoczeniu. Może być to nasza wyjątkowa wizytówka, dzięki której dla klientów nie jesteśmy anonimowi.
 
Porozmawiamy:
  • jak zrobić dobry portret biznesowy
  • czy coraz więcej osób decyduje się na takie portrety
  • jak klient powinien przygotować się do sesji zdjęciowej
  • jak i gdzie pracuje fotograf biznesowy
  • psychologii fotografii biznesowej
 

Marian Chrzan - Ekspert od stawiania ludzi w dobrym świetle. Specjalista od fotografii biznesowej, wizerunkowej i komercyjnej. Jego fotografie wyróżnia autentyczny wygląd osób na zdjęciach oraz nieszablonowe podejście do portretu biznesowego. Konkretne, męskie spojrzenie oraz skrupulatna organizacja sesji składają się na świetne rezultaty widoczne na zdjęciach.

marianchrzan.pl

 

02.02.2021r. 

Fotopolis plebiscyt 2020 - gość redaktor Maciej Luśtyk

Sprzęt fotograficzny jest dla nas fotografów sprawą ważną, a dla niektórych pasjonatów nawet najważniejszą. Jedni będą go wykorzystywać jako narzędzie pracy ale są też tacy, dla których posiadanie konkretnego modelu i zabawa nim jest ich hobby. Porozmawiam z redaktorem Fotopolis, Maćkiem Kuśtykiem o zwycięzcach w 14 kategoriach fotograficznego plebiscytu internetowego.
- Który aparat uważacie za najbardziej profesjonalny, a który za godny uwagi w klasie amatorskiej
- Jak optyka wzbudzała Wasze największe emocje
- A co w tzw fotograficznych telefonach jest najbardziej fotograficzne
...i wiele jeszcze innych ciekawych wyborów omówimy razem z Maćkiem na wtorkowym live Fotoformy. Usłyszycie nasze opinie, a my chętnie zapoznamy się z Waszymi, którymi podzielicie się w komentarzach w trakcie live. Bądźcie z nami w tej dyskusji.

 

 

 

 

26.01.2021r. 

MACIEJ SUWAŁOWSKI - Fotografia ślubna na światowym poziomie

Fotografia ślubna to ostatnio najpopularniejsza dziedzina fotografii. Rozwija się, staje się weselsza, bardziej kolorowa. Przez ostatnie lata diametralnie zmieniło się podejście do ślubu jako ważnego wydarzenia z życia. Dziś to nie tylko podniosła chwila ale także radosne, pełne szczęścia i emocji wydarzenie, które chcemy mieć utrwalone na zdjęciach. Maciej Suwałowski to fotograf nowej generacji szukający tej pozytywnej energii. Porozmawiamy o:

  • Co dziś trzeba sfotografować idąc na ślub?
  • Reportaż czy sesja ślubna - co jest esencją wydarzenia?
  • Karierze w branży foto czyli jak mieć najwięcej zleceń
  • Rozwoju fotografa ślubnego
  • Warsztacie i sprzęcie foto do pracy na weselach i sesjach ślubnych

Maciej Suwałowski - najpopularniejszy polski fotograf ślubny, ambasador aparatów marki Sony - Sony Europe Imaging Ambassador, twórca Boring Workshop - konferencji dla fotografów ślubnych w Polsce, której patronuje Fotoforma.

 

19.01.2021r. 

Fotowyprawy - gość Mariusz Łężniak

Nasza pasja fotograficzna powoduje, że potrzebujemy nowych wyzwań, ciągle szukamy ciekawych tematów do zdjęć. Jak zaspokoić to pragnienie? Z moim gościem, Mariuszem Łężniakiem, porozmawiam o organizowanych przez niego plenerach fotograficznych, fotowyprawach i wakacyjnym zlocie pasjonatów fotografii. Dowiecie się dlaczego warto wydać pieniądze na wspólne fotografowanie z profesjonalnymi fotografami i wyjazdy w nieznane miejsca. Są miejsca, do których sami nie dostaniecie się, a z dobrym organizatorem jednak zrobicie tam zdjęcia życia. Jak taka impreza wygląda "od kuchni" i jakie atrakcje czekają na uczestników dowiecie się z tego wyjątkowego live, który będzie transmitowany z leśnej bazy zimowej wyprawy fotograficznej na Podlasie. 

Mariusz Łężniak – fotograf, ambasador premium Portalu Polonijnego „Cudzechwalicie”. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej i etnograficznej. Autor wielu wystaw. Od dwóch lat bierze czynny udział, jako partner i instruktor w warsztatach i zlotach fotograficznych organizowanych przez portal „Cudzechwalicie” w całym kraju.

 

 

12.01.2021r. 

Jak przygotować wystawę fotograficzną - gość Katarzyna Łata

W trakcie rozwoju fotograficznego przychodzi moment kiedy mamy już ciekawe portfolio i chcemy zaprezentować je na wystawie. Spytam Katarzynę Łatę, wybitnego eksperta, kuratora setek wystaw, jak przygotować się do tego kroku. Porozmawiamy o:
- selekcji zdjęć na wystawę,
- roli kuratora wystawy,
- wydrukach, 
- doborze formatów i oprawie,
- gdzie zrobić wystawę,
- i jak ją promować
- kto może pomóc młodemu artyście w rozwoju, do kogo zgłosić się ze swoim portfolio.

Katarzyna Łata - Artysta plastyk, fotografik, kurator czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Koordynator projektu „CreArt Network of Cities for Artistic Creation” (2017-2021). Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych, redaktor książek fotograficznych i koordynator projektów dokumentujących Śląsk. Była jurorem wielu konkursów fotograficznych i kuratorką ponad 300 wystaw. W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

 

05.01.2021r. 

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych - gość Piotr Olek

Porozmawiamy o:
- kalibracji monitora
- jak przygotować cyfrowy plik fotograficzny do wydruku
- wyborze rodzaju papieru do wydruku
- i wyborze oprawy do prezentacji zdjęcia
Na koniec zadamy sobie pytanie czy wydruk cyfrowy może być tak samo cenny jak odbitka srebrowa wykonana w ciemni i porozmawiamy o certyfikacie Digigraphy. 

Piotr Olek - fotograf, operator filmowy. Jest znanym ekspertem od zarządzania kolorem, wydruków, ich oprawy i przygotowania prezentacji na wystawie. Prowadzi profesjonalne fotolaboratorium Fotoformy w Warszawie. 

 

 

29.12.2020r. 

Podsumowanie fotograficzne roku 2020 - gość Andrzej Zygmuntowicz

Wydarzenia fotograficzne, festiwale, najważniejsze konkursy i najciekawsze wystawy w roku 2020. Co warto było zobaczyć, gdzie wypadało się pokazać się i co nam przeszło koło nosa? Przyjrzymy się też zwycięzcom polskich i światowych konkursów fotograficznych. Który z fotografów najbardziej rozwinął skrzydła w trudnym pandemicznym roku?   Czy fotografia artystyczna odnalazła się w czasie covid-19? O tym porozmawiam z moim gościem, wybitnym fotografem i wykładowcą akademickim Andrzejem Zygmuntowiczem. 

Andrzej Zygmuntowicz – polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF. Współtwórca Fundacji Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej.

 

 

22.12.2020r. 

Podsumowanie sprzętowe roku 2020 - gość Krzysztof Basel (Spider's Web)

Porozmawiamy o najważniejszych premierach sprzętowych w kończącym się roku 2020. Co nas zachwyciło a co rozczarowało, czego nie doczekaliśmy się a co pojawiło się z zaskoczenia? Razem Z Krzyśkiem Baselem ze Spider's Web przeanalizujemy rynek sprzętu fotograficznego w roku 2020 i wybierzemy naszego zwycięzce w niekończącym się wyścigu firm fotograficznych. 

Krzysztof Basel - Dziennikarz, fotograf, twórca treści marketingowych. Od lat związany z mediami foto i tech. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia. Ekspert sprzętu foto, testował prawie wszystko co jest na rynku.

 

 

15.12.2020r. 

Krystian Bielatowicz - O fotograficznych projektach długoterminowych

Porozmawiamy o fotograficznych projektach długoterminowych. Jak się do nich zabrać, co fotografować i dlaczego nie da się szybko ich realizować.
- Krystian opowie o swoich wyprawach do Ameryki Środkowej, gdzie fotografował Indian.
- Spytamy go też jak powstał album Milpa ze zdjęciami z tych wypraw.
- Porozmawiamy też o jego drodze przemian i gdzie dziś się odnajduje w fotografii.
- A także o edukacji fotograficznej i wewnętrznym rozwoju.

Krystian Bielatowicz od wielu lat związany jest z Nikonem i o sprzęcie tej marki też trochę podyskutujemy. 

Krystian Bielatowicz

Krystian Bielatowicz - Fotograf, filmowiec, archeolog (z wykształcenia). Specjalizuje się w dokumencie fotograficznym i filmowym. Przez ponad dekadę był redaktorem portalu Szeroki Kadr. Wykładowca w Nikon Academy. Był członkiem jury Grand Press Photo (2014, 2015). Jego zdjęcia były publikowane m.in. w Newsweek Polska, National Geographic, National Geographic Traveler, Polityce, Duży Format, The Virginia Quarterly Review, Private Magazine, El Comercio, Caretas. Autor wielu wystaw, wydał album "Milpa".

 

08.12.2020r. 

Karol Bagiński - Fotografia analogowa 

Będzie dużo o fotografii analogowej, która dziś zaczyna łączyć się z cyfrową. Porozmawiamy o modzie na fotografowanie"analogiem", dobrym wywoływaniu negatywów i ich skanowaniu do dalszej cyfrowej edycji. Dziś tak to wygląda ale czy to nadal jest ta fotografia tradycyjna? Karol Bagiński specjalizuje się także w pracy w ciemni. Na live będzie więc o technikach naświetlania i słynnym systemie strefowym Ansela Adamsa, który jest najwyższym stopniem wtajemniczenia w czarno-białej fotografii tradycyjnej. Na koniec opowiemy o dobrych aparatach, do których warto włożyć klisze fotograficzną.

Karol Bagiński - Fotograf "starej daty", bo wszechstronnie wykształcony w fotografii analogowej i cyfrowej. Wykonuje zlecenia na potrzeby reklamy, wizerunku i dokumentacji. Ekspert w postprodukcji, mistrz pracy w ciemni. Znany z prowadzenia licznych warsztatów masterclass dla fotografów. Przez dekadę uczył w Warszawskiej Szkole Fotografii Mariana Szmidta, dziś wykłada w Studium Fotografii ZPAF.

 

 

01.12.2020r. 

Fotografia ciążowa - gość Ann Podsiedlik

Moim gościem będzie niezwykła fotografka Ann Podsiedlik z którą porozmawiam o fotografii ciążowej i rodzinnej. 

Zapytam:

  • co jest jej inspiracją?, 
  • jakiego sprzętu używa i dlaczego Canon?
  • czym jest dla Niej fotografia?
  • jak pracować z przyszłymi mamami?
  • o początki Jej przygody z fotografią

Porozmawiamy co oprócz aparatu i obiektywu co jest potrzebne dla fotografa ciążowego.

Ann Podsiedlik - “Niepoprawna optymistka, żona,matka, fotografka, żyje, tworzy i walczy z miłości i dla miłości “ - tak pisze o sobie. Od 10 lat fotografka dzieci, rodzin i mam ciążowych. Ambasadorka marki Nphoto, Sigma Photo Polska oraz Profoto. Od kilku lat prowadzi szkolenia, podczas których nie tylko dzieli się wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim "zaraża" miłością do kadrów pełnych ciepła i magii.

 

24.11.2020r. 

Matka Studio - Nowoczesna fotografia ślubna 

Krzysiek i Sebastian z Matka Studio to fotografowie z 15-letnim doświadczeniem w branży ślubnej. Porozmawiamy o ewolucji fotografii ślubnej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Opowiedzą mi także o swoim warsztacie, wyborze sprzętu Canona do pracy, a także kilka anegdot z życia fotografa ślubnego.
Jako duet tworzą Matka studio, w którym realizują profesjonalne zlecenia fotograficzne. Jaki dziś jest popyt na fotografię reklamową, czy da się z tego żyć i utrzymać studio? Czy dziś trzeba łączyć usługi foto i filmowania?  Czy to przyszłość fotografii? Na te pytanie i wiele innych usłyszycie odpowiedzi na naszym wspólnym live.

 

MATKA STUDIO to wspólny projekt filmowo-fotograficzny. Małachowski i Tkacz. Specjalizują się w fotografii i filmie dla biznesu. Od 15 lat fotografują także śluby w Polsce i za granicą. Od 12 lat prowadzą warsztaty i szkolenia dla fotografów.

 

 

17.11.2020r. 

Maks Skrzeczkowski - Obserwacja świata aparatem fotograficznym

Porozmawiamy o fotograficznych projektach długoterminowych, pasji do fotografii i miejsc w których żyjemy. Maks opowie o:

  • swoim pomyśle na streetphoto w rodzinnym Kazimierzu Dolnym 
  • podróżach i reportażach, które były ich pokłosiem
  • Akademii Odkryć Fotograficznych
  • a także o pasji i dzieleniu się wiedzą.

 

Maks Skrzeczkowski - magister sztuki, podróżnik, fotograf, wykładowca fotografii na Wydziale Politologii UMCS, koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych, twórca projektu Kazimierska Wiosna Fotograficzna, fotoreporter magazynu „Lajf”. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych.

 

 

10.11.2020r. 

Fotografia sensualna - gość Tomasz "Zieniu" Zienkiewicz

Zapytam Tomka czy jego fotografia to sztuka czy wysokiej jakości fotografia pięknych kobiet? Padnie wiele pytań:

  • Co to jest fotografia sensualna?
  • Jak fotografować kobiety?
  • Gdzie jest granica między portretem a erotyką?

A na koniec trochę porozmawiamy o warsztacie pracy Tomka, jego wyborze sprzętu Nikona i ulubionych zabawkach w studiu.
No, i spytam czy mnie też mógłby sfotografować tak abym wyglądał jak "ciacho" ; )

Tomasz "Zieniu" Zienkiewicz - fotograf z pasji który, porzucił pracę w korpo aby realizować swoje marzenia. Mistrz fotografii sensualnej. Jeden z najpopularniejszych w Polsce fotograficznych influencerów, jego kanał na YouTube obserwują dziesiątki tysięcy fanów.

 

 

03.11.2020r. 

Co to jest fotografia artystyczna? - gość Jolanta Rycerska

Moim gościem będzie Jolanta Rycerska Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików. Porozmawiamy o:

  • Jakie funkcjonuje wyobrażenie fotografii artystycznej?
  • Czy sztuka to tylko fotografia analogowa czy także cyfrowa?
  • Czy fotografik czy fotograf? Kim jest twórca?
  • Jak wejść na wyższy poziom w fotografii aby tworzyć zdjęcia artystyczne?

Jolanta Rycerska - z wykształcenia filozof sztuki i fotograf, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, autorka licznych wystaw fotograficznych, kurator i wykładowca fotografii. Pomysłodawczyni i dyrektor pięciu edycji festiwalu Warsaw Photo Days, VIII edycji Festiwalu Fotografii Artystycznej oraz dwóch edycji Dni Fotografii Alternatywnej. Jurorka licznych konkursów i przeglądów portfolio. Członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagrody specjalnej Ministra Kultury za osiągnięcia w zakresie twórczości i promocji fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

 

27.10.2020r. 

Jesteśmy fotografami - live wspólnie z Martyną Rycaj z Fotoformy

Pracujemy w branży foto, mamy różne specjalizacje. Znamy się na swojej robocie. Ale przede wszystkim kochamy robić zdjęcia - ja swoje projekty artystyczne, a Martyna z Fotoformy, z którą poprowadzę tego live, portrety, sesje kobiece a wszystko to głównie w studio.

Ja wychowałem się jeszcze w czasach "analogowych" a Martyna jest młodym fotografem ery cyfrowej. Porozmawiamy o podejściu do fotografii z punktu widzenia dwóch pokoleń, naszych doświadczeniach, pomysłach i sprzęcie na którym lubimy pracować. Oglądajcie naszą dyskusję, włączcie się do niej swoimi komentarzami i pytaniami. Jesteśmy w czasie historycznych zmian w fotografii, porozmawiajmy o tym wspólnie.

 

20.10.2020r. 

Fotografia dziecięca - gość Maja Kutyła-Kupidura

Moim gościem będzie znana fotografka specjalizująca się w fotografii dziecięcej, Maja Kutyła-Kupidura. Porozmawiamy o:

  • Jak zaczynała w branży foto?
  • Na jakim systemie pracuję i dlaczego?
  • Jak wyglądała jej droga rozwoju?
  • Mam nadzieję, że zdradzi mi jak pracować z dziećmi i jak radzić sobie z tymi opornymi.
  • Dodamy jeszcze kilka słów o obróbce, bo jej zdjęcia są wyjątkowo piękne.
  • Na koniec spytam o ulubione obiektywy i czym świeci w trakcie sesji fotograficznej.

 

 

Maja Kutyła-Kupidura jest związana z fotografią od dziecka, ale dopiero narodziny jej syna sprawiły, że postanowiła intensywniej się rozwijać w tym kierunku.Tak narodziła się pasja i miłość do fotografii dziecięcej i rodzinnej. Od 3 lat prowadzi własną firmę Maja Kupidura Fotografia, a jej studio mieści się w Krakowie. Oprócz wykonywania sesji fotograficznych, Maja prowadzi również warsztaty z tej dziedziny.
 

 

 

13.10.2020r. 

GlareOne Światło dla fotografa - gość Marcin Woźniak

Nasz gość zaprezentuje nam oświetlenie GlareOne - nowość na rynku polskim, w tym linię lamp LED, a przede wszystkim najciekawszą lampą w tej serii LED600D.

Porozmawiamy też o tym, jak pracuje się z lampami światła ciągłego i do czego się świetnie nadają, a do czego raczej nie.
Porównamy LEDy do lamp błyskowych i wypunktujemy różnice w taki sposób, aby nawet początkujący fotografowie zrozumieli w czym tkwią różnice.
Wspomnimy o modyfikatorach światła jako bardzo ważnych narzędziach kształtujących światło z lamp (GlareOne ma ich sporo w swoim portfolio).
Spróbujemy też przybliżyć działanie systemu radiowego sterowania w jaki lampy GlareOne są wyposażone.

 

 

Marcin Woźniak

Od niemal 25 lat pasjonuje się fotografią, a od ponad dekady jest z nią zawodowo związany. Był dziennikarzem branżowym, następnie pracował jako fotograf freelancer, aby potem skupić się na pracy nad rozwojem sprzętu oświetleniowego i edukacją fotograficzną. Prowadził wiele warsztatów z fotografii studyjnej gdzie dzielił się swoją wiedzą pokazując jak łatwo i skutecznie pracować ze światłem. Obecnie jest związany z marką GlareOne.

 

06.10.2020r. 

PATONA - specjaliści od zasilania i oświetlenia

Naszym gościem będzie Rafał Prucnal, fotograf z wykształcenia, operator filmowy z 25-letnim stażem, menager z doświadczenia.

 

Zadamy kilka trudnych pytań:

Co kryje w sobie akumulator? - Zajrzymy do wnętrza baterii.

Dlaczego akumulatory Patona objęte są aż 3-letnią gwarancją?

Czy można kupować zamienniki bez obaw o zasilany sprzęt?

Patona V-mount w produkcji filmowej.

Oświetlenie światła ciągłego, czy należy używać dodatkowego światła przy tak czułych matrycach?

Oświetlenie led - jak zbudować studio przy pomocy 3 lamp?

 

29.09.2020r. 

Fotografia emocjonalna - pokaż uczucia na zdjęciu

Jeśli interesuje was jak opowiedzieć na swoich zdjęciach co czujemy to ten live powinniście obejrzeć.

Porozmawiamy jak pokazywać na nich nie tylko miejsca czy chwile ale emocje i uczucia, które wam towarzyszą.

 

Wspólnie obejrzymy prace wybitnych artystów fotografików, którzy potrafią zajrzeć w głąb duszy i zatrzymać to na swoich zdjęciach.

Jak zrobić dobry portret emocjonalny ?

Co fotografować aby poczuć się jak artysta?

Czy fotografia artystyczna powinna być czarno-biała?

Gdzie oglądać dobrą fotografię - albumy, wystawa czy internet?

 

A na deser:
Jakimi aparatami fotografują artyści? Zajrzymy do toreb znanych polskich fotografów.

 

22.09.2020r. 

Obiektywy 7Artisans - Marzenia o bokeh spełnione za grosze

Sprawdzimy czy nowa marka obiektywów manualnych może być ciekawą propozycją dla tych, którzy nie chcą dużo wydać i mieć super jasne obiektywy do Leica czy bezlusterkowca (FF/APS-C). 

 

Zapytamy eksperta dlaczego producent zdecydował się na taką ofertę obiektywów.

Fani systemu Leica M będą zaskoczeni czy rozczarowani?

Co obiektywy wnoszą do oferty dla posiadaczy bezlusterkowców?

Czy obiektywy 7Artisans zaskoczą nas kultowym efektem bokeh?

Dla kogo 7Artisans?

Czy to dobra optyka aby eksperymentować w fotografii i szukać swojego stylu?

 

Naszym gościem będzie Damian Jakowski, fotograf i ekspert 7Artisans.

Damian z wykształcenia jest inżynierem. Swoją przygodę z fotografią zaczął 15 lat temu od zestawu Zenit ET + Helios 44M-6, jednak jak sam mówi na poważnie fotografuję od 5 lat. Zajmuje się fotografią portretową i reportażową. W portrecie głównie korzysta ze starych manualnych szkieł. Uwielbia fotografię czarno-białą i piękny magiczny bokeh.  Zawsze otwarty na ludzi i nowe szkła. Fotografię określa jako drogę, podróż, która za każdym razem przynosi coś nowego.

instagram.com/jakowski.art

 

15.09.2020r. 

Rafał Nebelski. Fotografia dokładna.

Z Rafałem porozmawiamy o fotografowaniu krajobrazów i samochodów. Czy można pogodzić tak skrajne tematy?

 

Sprawdzimy to i jeszcze zapytamy:

Jak tworzyć kadry idealne?

Dlaczego warto być perfekcjonistą w fotografii?

Dobra jakość czyli także dobry sprzęt fotograficzny.

Co Rafał nosi w plecaku?

Rafał Nebelski - fotograf krajobrazowy i produktowy. Specjalista postprodukcji obrazu. Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach fotograficznych.

 

Nagrody i wyróżnienia:
International Landscape Photographer of the Year 2019
Memorial Maria Luisa 2018
Neutral Density Photography Awards (ND Awards) 2017
International Photography Award IPA 2016
International Photography Award IPA 2016
Prix de la Photographie, Paris (P×3) 2016

08.09.2020r. 

Olympus aparaty dla kreatywnych

Porozmawiamy z fotografem Przemkiem Jakubczykiem z Olympus Polska 

Przemek Jakubczyk to niespokojna dusza fotografii. Fan wszystkiego co niemożliwe i trudne. Ciężko znaleźć temat fotograficzny, którego nie eksplorował. Znany jest także ze swojej wiedzy o Olympusie, którą dzieli się na warsztatach i szkoleniach.

 

01.09.2020r. 

Praca filmowca  sprzętem FOTO 

Porozmawiamy samoukiem Damianem Popławskim z POP ART MEDIA o jego pasji a  zarazem pracy jakim jest filmowanie 

 
Wstęp:
  • krótko o Damianie i o tym co robi
  • samouk filmowiec
 
1. Profesjonalne filmy - próg wejścia kiedyś a dziś 
  • rewolucja sprzętowa
  • rola bezlusterkowców a wcześniej lustrzanek, w kontrze do kamer filmowych
  • szeroki dostęp do kursów/tutoriali/filmów innych (rol platformy YouTube)
 
2. Sprzęt do filmowania 
  • rewolucja sprzętowa c.d
  • co nam dały bezlusterkowce
  • jaki sprzęt wybrać na początek
  • obiektywy filmowe a fotograficzne
  • rola światła (w tym naturalnego)
  • dźwięk, coś co często jest bagatelizowane
  • koszty i porady dla rozpoczynających 
  • statyw, gimbal, slider… rola tego typu narzędzi w filmie
 
3. Rola Social Mediów/YouTube
  • platforma do publikowania
  • nowe formaty (pion/kwadrat)
  • łatwiejsze dotarcie/uzyskanie feedbacku
  • ciemne strony (dużo słabej jakości materiałów, zaniżanie poziomu, łamanie fundamentalnych podstaw)
 
4. Przyszłość filmowania
  • w która stronę pójdzie to dalej (sprzęt)
 
 

25.08.2020r. 

Portretówka idealna do bezlusterkowców Sony Sigma 85/1.4

Naszym gościem będzie Sigma Brand Manager, Łukasz Mikulski z K-Consult.

Zasypiemy go gradem pytań o najnowszy obiektyw Sigmy, 85/1.4.

  • Jak plasuje się na tle konkurencji, czy jakość obrazu i bokeh rzuci nas na kolana oraz dlaczego powinniśmy mieć tak jasny obiektyw portretowy?
  • Podsumujemy też zestaw Sigmy do aparatów Sony. Jest już komplet czy jeszcze czegoś brakuje?
  • I na koniec pytanie najważniejsze. Czy producent niezależny obiektywów może konkurować z oryginalną optyką Sony?

Łukasz Jędrzejewicz jest Product Managerem Sigma ProCentrum. Z polskim dystrybutorem Sigmy związany jest od samego początku jego działania na rynku. Łukasz to kopalnia wiedzy o sprzęcie fotograficznym, którą mamy nadzieję, że się z nami podzieli.

 

 

18.08.2020r. 

Gorące nowości Sony! - naszym gościem będzie Rafał Wylegała - Sony Professional Business Marketing Manager 

 

Tematem rozmowy będą dwie nowości Sony - aparat Sony A7S III i obiektyw Sony FE 12-24mm F2.8 GM - SEL1224GM.

Sprawdzimy czy nowy aparat Sony A7S III utrzyma pozycję Sony jako lidera na rynku bezlusterkowców.


Zapytamy naszego gościa dlaczego warto kupić nowy model Sony A7S III oraz zajrzymy w głąb jego możliwości i porozmawiamy o jakości obrazu.


Premiera super szerokiego zooma Sony FE 12-24mm F2.8 GM - SEL1224GM to uzupełnienie oferty obiektywów profesjonalnych Sony


Jakie ma parametry i jakość oraz jak wypada na tle konkurencji dowiemy się od naszego gościa Rafała Wylegały.

 

 

11.08.2020r. - 19:00 - Fotografia ruchu to nie tylko zdjęcia sportowe -  ambasador Nikon Adam Nurkiewicz

Z Adamem porozmawiamy w naszym studio o technikach fotografowania ruchu. Jak zrobić aby go zamrozić lub osiągnąć efekt dynamiki. Z jakiej perspektywy fotografować aby uzyskać pożądany efekt.

Ale to nie wszystko! Adam opowie o swojej pracy fotografa sportowego, przygodach i ciekawostkach z pracy. Co trzeba zrobić aby wejść na najwyższy poziom profesjonalnego fotografowania.

Zajrzymy także do torby Adama Nurkiewicza. Sprawdzimy ile w niej mieści się aparatów i obiektywów.

 



Adam Nurkiewicz - fotograf sportowy, od lat związany marką Nikon. Pracował jako dziennikarz sportowy w Canal+, a następnie jako szef fotoedycji w Przeglądzie Sportowym. Zdobywca tytułu fotografa artysty przyznawanego przez Fotoklub RP działający pod egidą Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. Jest współtwórcą Klubu Fotografii Prasowej, należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Międzynarodowego Klubu Dziennikarzy Sportowych.

 

04.08.2020r. - 19:00 - Gorący live o aparatach Canon R5 i Canon R6

Do rozmowy zaprosiliśmy Roberta Woźniaka, szkoleniowca i najlepszego w Polsce eksperta od sprzętu Canon.

Kto jak nie Robert powie nam o tym co najciekawsze w nowych bezlusterkowcach Canona?

Aparat tylko do zdjęć czy może też do video?


Autofokus, stabilizacja obrazu, czułość matrycy to najważniejsze elementy aparatu.

 

Spytamy Roberta czym nowe Canony wyróżniają się na tle konkurencji... - Zapraszamy!

 

28.07.2020r. - 19:00 - Rób lepsze zdjęcia - tricki, wskazówki, podpowiedzi

Nie chcesz już robić nudnych zdjęć? Szukasz inspiracji aby tworzyć wyjątkowe fotografie? Ten live jest dla Ciebie !



Opowiemy jak ustawić aparat aby osiągnąć pożądany efekt na zdjęciu. Wybór obiektywu także będzie miał ogromne znaczenie.

Pokażemy niezbędne akcesoria, które zmienią styl Twoich zdjęć.

Odkryjemy tajemnice niesamowitych zdjęć. Powiemy jak zostały zrobione i czego potrzebujecie aby osiągnąć ten sam poziom artystyczny.


 

21.07.2020r. - 19:00 - Fujifilm instax - natychmiast mam wyjątkowe zdjęcie

Zdjęcia z Fujifilm Instax oparte na technologii zdjęć natychmiastowych Polaroida to dziś najmodniejsza forma prezentacji obrazu.


Każde zdjęcie jest jedyne, niepowtarzalne jak dzieło sztuki. Zastanowimy się wspólnie jak je robić aby były wyjątkowe.



Jak Instaxem fotografować na wakacjach, na imprezie czy zrobić fajny instagramowy portret? O tym opowiemy na live.



Porozmawiamy też jakie aparaty są na rynku. Które wkłady najlepiej kupować - kolor czy czarno-białe a może powinny mieć fajne ramki.

Zapraszamy na wieczór z Fujifilm Instax


 

14.07.2020r. - godz: 19:00 - Obiektywy Voigtlander - szkło z duszą 

Naszym gościem będzie ambasador Voigtlandera Maciej Taichman - artysta wizualny związany z filmem i fotografią. Na co dzień reżyser filmowy, operator, fotograf reklamowy a także bloger.



Porozmawiamy o wyjątkowej marce obiektywów Voigtlander, która produkuje optykę "tradycyjną" czyli zbudowaną po prostu ze szkła i metalu. Jakość musi obronić się sama. 

 

Voigtlander

Voigtlander to najstarsza marka fotograficzna na świecie. Istnieje od 1756 roku!

 

Sprawdzimy co jest wyjątkowego w prostocie optyki Voigtlandera i dlaczego mówi się o nich, że posiadają "duszę".

Odkryjemy dla Was wyjątkowy "look" zdjęć z Noktonów, Heliarów i Skoparów Voigtlandera. 

Dowiecie się też do jakich aparatów można "przypiąć" mechaniczne Voigtlandery


 

07.07.2020r. - godz: 19:00 - Pierwszy gość FotoForma LIVE - Mistrz fotografii ślubnej Mariusz Majewski, który wybrał do pracy system Nikona

Mariusz opowie nam o swojej drodze do miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych fotografów ślubnych. Zapytamy go też co go inspiruje, gdzie zdobywał potrzebną w pracy wiedzę. Porozmawiamy o zdjęciach, warsztacie fotografa i przede wszystkim o sprzęcie fotograficznym.

 

Mariusz Majewski to nagradzany fotograf z ponad 10-letnim doświadczeniem w dziedzinie fotografii ślubnej i portretowej. Zdobywca pierwszych miejsc oraz wielu dodatkowych wyróżnień konkursów dla fotografów. Prelegent oraz Instruktor warsztatów fotograficznych.

Stworzył unikalny styl, w którym dba o każdy szczegół. Łączy fotografię pozowaną z klasycznym reportażem i dodaje do tego artystyczny akcent. Związany ze stowarzyszeniem WPPI.  Autor zdjęcia opublikowanego w kalendarzu prestiżowego konkursu Nikon Photo Contest.

 

 

30.06.2020r. - godz: 19:00 - Sprzęt fotograficzny na wakacyjne wyprawy

Zaczęło się gorące lato, pora pakować walizki na wakacje.W tym bagażu musi się znaleźć też miejsce na sprzęt fotograficzny, bo najlepiej odpoczywa się realizując swoje hobby. 

  • Porozmawiamy o naszych pasjach.
  • Co fotografować? Jak to robić? No, i przede wszystkim czym?
  • Wybór odpowiedniego zestawu fotograficznego to połowa sukcesu.
  • Odpowiedni model aparatu - bezlusterkowiec, lustrzanka a dla niektórych pewnie wystarczy kompakt.
  • Dobierzemy odpowiedni obiektyw, chociaż może okazać się, że lepiej mieć ich kilka.
  • Sprawa jest poważna, nie można wrócić z podróży bez dobrych zdjęć.


O tym wszystkim porozmawiamy na początku wakacji czyli 30.06 we wtorek o godzinie 19.00 - Zapraszam!


 

23.06.2020r. - godz: 19:00 - Najlepsze oferty od producentów - promocje,rabaty natychmiastowe,cashbacki producentów...


Omówimy najlepsze oferty rabatów jakie dziś dostępne są u producentów.

  • Co warto dziś kupić?
  • Omówimy wybrane promocje producentów.
  • Zastanowimy się jaki można stworzyć zestaw fotograficzny płacąc najlepszą cenę i w ten sposób oszczędzając na inne akcesoria rozwijające naszą pasję.
  • Czy będzie to Canon i jego lustrzanki lub bezlusterkowce czy może chwalony za kultową kolorystykę zdjęć Fujifilm a może Sony ze swoimi bezlusterkowcami czy Nikon ze swoim systemem Z ?


Wasza decyzja, moje wsparcie. Będę dla Was wybierał we wtorek 23.06 o godz 19.00 - Zapraszam!

 


 

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium