biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia

Filmy 35mm

 

Filmy fotograficzne, zwane także potocznie kliszami, są rodzajem matrycy służącej do uwieczniania zdjęć w fotografii analogowej. Film 35mm to najpopularniejszy film małoobrazkowy, stosowany w większości popularnych aparatów analogowych. Zazwyczaj składa się on z 36 klatek pokrytych emulsją światłoczułą, pozwalając tym samym na zrobienie 36 zdjęć. Zarejestrowany na filmie obraz może zostać wywołany i uwieczniony na znanej wszystkim, analogowej odbitce. Filmy 35mm różnią się jednak między sobą wieloma parametrami, a od wyboru właściwych zależy ostateczna jakość zdjęć.

Klisze 35mm, podstawowy podział i rodzaje

W fotografii wyróżniamy dwa rodzaje filmów, pozytywowe i negatywowe. Pozytywowe, stosowane dawniej do przeźroczy, pozwalają zarejestrować obraz nieodwrócony, o mocniej nasyconych barwach. Wywołanie ich wymaga jednak zastosowania kompletnie innego, skomplikowanego procesu i może być przez to problematyczne. Klisze 35mm negatywowe, czyli popularnie "negatywy" można wywołać w praktycznie każdym salonie fotograficznym. Zazwyczaj są też tańsze i łatwiej dostępne, dlatego są najpopularniejsze. Dzielą się na czarno-białe i kolorowe, oferują też różne czułości.

Filmy 35mm czarno-białe

Czarno-białe filmy fotograficzne mogą występować w wersji o klasycznej strukturze ziarna lub wersji z ziarnem typu T. W praktyce różnica ta polega na różnicach pomiędzy czystością i ostrością zdjęć. Filmy z ziarnem typu T są doskonalsze technicznie, cechują się zazwyczaj lepszym kontrastem przy zachowaniu szerszego zakresu tonalnego i wyższą ostrością. Wymagają jednak dedykowanej chemii do wywoływania i ze względu na swoją techniczność nie sprawdzają się w fotografii artystycznej. Filmy o klasycznej strukturze są praktyczniejsze i wybaczają więcej błędów. W praktyce, przy wykonywaniu z nich standardowych odbitek, różnice w jakości obrazu są wręcz niezauważalne.

Klisze 35mm kolorowe

Filmy kolorowe również różnią się ziarnistością, ale najważniejszym aspektem jest w nich odwzorowanie kolorów. Klisze poszczególnych producentów mogą mieć bowiem lekką tendencję do wpadania w poszczególne barwy. Nie ma to większego znaczenia w fotografii amatorskiej, ale może mieć w zastosowaniach profesjonalnych. Tendencja ta może być nawet wykorzystana do uzyskania konkretnego efektu. Wśród filmów kolorowych można wyróżnić także filmy profesjonalne. Cechują się one silnie nasyconymi barwami i szerszym zakresem tonalnym. Dlatego są często używane między innymi w fotografii portretowej i modowej.

 

Promocje i nowości

Wyprzedaż!/Ostatnie sztuki, powystawowe

 

Karta podarunkowa

 

Autoryzacje - nasi partnerzy

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium