Obiektyw Sony FE 70-200 mm f/4 G OSS - SEL70200G | (w magazynie) + studencki cashback 430 zł
dostępny
24 godziny
- _sticker-label-8028_
- _sticker-label-4662_
- _sticker-label-2834_
Już w XIX wieku odkrywanie świata przeszło z etapu żeglowania w poszukiwaniu nowych kontynentów na ich eksplorację oraz dokumentację tamtejszej natury. Pod koniec XIX stulecia, Alexander McKay wpadł na pomysł połączenia aparatu z soczewkami pochodzącymi z lornetki. W ten sposób nowozelandzki fotograf stworzył pierwszy na świecie teleobiektyw. Z całą pewnością przydał się on do uwieczniania oraz dokumentacji jednej z najpiękniejszych wysp na całym świecie, doskonale znanej wszystkim miłośnikom trylogii Władca Pierścieni.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, do czego służy teleobiektyw. Pierwszą podpowiedzią może być połączenie aparatu z lornetką przez McKay'a w Nowej Zelandii ponad sto lat temu. Jeżeli wgryziemy się w samą nazwę, dostaniemy odpowiedź. Tele w języku greckim oznacza daleko. Tak więc teleobiektyw ma służyć przede wszystkim do zdjęć w naprawdę dużych odległościach. Do czego może służyć? Przede wszystkim świetnie sprawdza się przy okazji dokumentacji oraz zdjęć przyrodniczych wszelkiego rodzaju. Zapierające dech w piersiach fotografie bezkresowych sawann w Afryce lub azjatyckich stepów nie byłyby możliwe właśnie bez tego elementu wyposażenia.
Teleobiektywy dzielą się na trzy grupy. Nietrudno się domyślić, że każda z nich przeznaczona jest do nieco innych zadań, przede wszystkim, jeżeli chodzi o zasięg wykonywanej fotografii. Krótka (70-100 mm) doskonale pasuje do wykonywania zdjęć portretowych. Średnia (100-300 mm) daje nam możliwość zobaczenia wszystkich emocji na twarzach zawodników, którzy znajdują się nawet kilkadziesiąt metrów od fotografa. Supertele (powyżej 300 mm) pozwala na uwiecznianie zwierząt oraz krajobrazów w fotografii przyrodniczej. Tego typu teleobiektywy potrafią rejestrować obiekty z niesamowitą dokładnością, dlatego wykorzystuje się je także do astrofotografii.
Kiedy ktoś zaczyna zastanawiać się nad inwestycją w teleobiektywy, warto poznać więcej parametrów, niż sam zasięg. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma jego ogniskowa. Im wyższa wartość ogniskowej, tym dokładniej jesteśmy w stanie tworzyć fotografie krajobrazów oraz obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Ludzkie oko rejestruje obraz w taki sposób jak ogniskowa 50 mm. Teleobiektywy dzielą się zazwyczaj na stałoogniskowe, sięgające nawet wartości do 600 mm, oraz zmiennoogniskowe, które pozwalają na regulację zakresu ogniskowej.
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
na wyczerpaniu
24 godziny
dostępny
24 godziny
na wyczerpaniu
24 godziny
dostępny
24 godziny
tymczasowo niedostępny
spodziewana dostawa
na wyczerpaniu
24 godziny
na wyczerpaniu
24 godziny
na wyczerpaniu
24 godziny
dostępny
24 godziny
dostępny
24 godziny
przedsprzedaż