Pamięć USB
Pamięć USB to rozwiązanie pozwalające w łatwy i bezpieczny sposób przechowywać i przenosić pliki między urządzeniami. Jest wręcz niezbędne przy pracy z obróbką graficzną. Przedstawiamy zbiór najlepszych dysków zewnętrznych i pendrive'ów dla fotografów. Rozwiązania, które oferujemy, pochodzą wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych firm. Większość z nich jest objęta gwarancją producenta.
Dysk SSD Angelbird AtomX SSDmini 1 TB
tymczasowo niedostępny
- _sticker-label-4662_
- _sticker-label-2747_
Skąd potrzeba dodatkowej pamięci?
Każdy początkujący fotograf dość szybko i boleśnie przekonuje się o tym, jak ważne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni na dysku. Pamięć USB w fotografii świetnie wpisuje się w zasadę "kup, zanim będziesz potrzebować". Jedno zdjęcie w formacie RAW, NEF, CRW lub SRF potrafi zająć nawet 30MB. Skany analogowych zdjęć średniego formatu to nawet kilkaset MB! Rezygnacja z braku kompresji i przetwarzania na rzecz mniejszej objętości nie zawsze jest możliwa. Jeśli nie przyjmujemy kompromisów, prędzej czy później będziemy musieli zainwestować w dysk zewnętrzny. Dla fotografa pamięć to podstawa.
Dysk zewnętrzny dla fotografa, jaki będzie najlepszy?
To, na jaki rodzaj urządzenia padnie nasz wybór, zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Najbardziej uniwersalnym, choć nieco droższym wyborem jest dysk zewnętrzny. Pendrive sprawdzi się do przenoszenia zdjęć między komputerami, nie będzie jednak najlepszy jako magazyn. Dysk sprawdzi się za to z powodzeniem zarówno do transferu, jak i przechowywania danych.
Pierwszym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest pojemność. Dla hobbysty optymalnym wyborem jest pamięć USB w granicach 500 MB - 2 TB. Profesjonaliści nie powinni raczej schodzić poniżej 1 TB, jest to zwyczajnie niepraktyczne. Kolejnym aspektem jest jakość i wytrzymałość. Jeśli chcemy pracować w terenie, musimy postawić na rozwiązania odporne na ciągły transport. Od jakości wykonania zależy bezpieczeństwo naszych danych. Warto postawić na produkty marek takich jak AngelBird, SanDisk, Lexar lub Cruzer.
Szybkość i wygoda - dysk zewnętrzny SSD
W pracy z grafiką niezwykle istotna jest też szybkość odczytu i zapisu, jaką oferuje dane urządzenie. Dyski HDD są co prawda tańsze, ale pracują kilkukrotnie wolniej. Ze względu na swoją budowę są też podatne na uszkodzenia mechaniczne, znacznie gorzej znoszą więc transport. Dobry dysk zewnętrzny SSD gwarantuje prędkość odczytu i zapisu rzędu 500 MB/s. Nie ma więc mowy o wielogodzinnym zgrywaniu plików z karty, czy konieczności przeniesienia zdjęć na komputer przed obróbką. Z powodzeniem możemy pracować na nim bezpośrednio, nie tracimy cennego czasu.